Odnos majke i ćerke kompleksna je tema. Kada se radi o najbogatijoj ženi na svetu i njenoj majci, konflikt i razlike u karakteru lako prerastu u nacionalni skandal, što je tema trodelnog dokumentarnog filma "Milijarder, batler i dečko" koji se prikazuje na Netflixu.
Priča, kroz izjave, dokumenta i svedočanstva mnogobrojnih aktera ove sage otkriva širi kontekst izvan kompanije za lepotu koja nudi raznovrsne proizvode, od pristupačnih šampona Garnier do ekskluzivnijih krema Lancome i Helena Rubinstein.
Françoise Bettencourt Meyers, čije bogatstvo po Bloombergovom indeksu milijardera iznosi 94,9 milijardi dolara, imala je težak i kontroverzan odnos sa svojom majkom, Liliane. Nakon smrti oca, francuskog konzervativnog političara Andrea Bettencourta 2007. godine, provela je godine boreći se sa svojom majkom na sudu, tvrdeći da nije mentalno sposobna i da okolina njome manipuliše.
Opširnije
Milijarde osnivača Signe nestaju dok imperija tone u nesolventnost
Rene Benko je akumulirao uobičajen bogataški inventar: privatni avion, superjahtu i seosko imanje od 3.000 hektara.
30.11.2023
Buffett kaže da će mu testament biti jednostavan i javno dostupan
"Osećam se dobro, ali potpuno shvatam da igram produžetke", rekao je izvršni direktor Berkshire Hathaway Inc. u pismu povodom Dana zahvalnosti akcionarima.
23.11.2023
Bogatstvo sedam vodećih milijardera prelazi bilion dolara
Prvih sedam najbogatijih ljudi na svetu zajedno ima preko bilion dolara, a svi sem jednog dolaze iz sektora tehnologije.
08.11.2023
Glavni povod za to je više nego blizak odnos sa majčinim prijateljem, fotografom François-Marie Banierom koji je, kroz godine druženja primio oko milijardu evra u poklonima i gotovini. Njihov odnos, iako nije bio romantičan, doprineo je Lilianinoj emotivnoj podršci, dok se ona osećala usamljeno u okruženju velike palate, kako provejava kroz sva tri dela ovog ostvarenja. Ubrzo su imali svoj svet u kojem nije bilo mesta za druge, čak ni za Lilianinu ćerku. Ovaj pravni spor izazvao je šire pravne i političke posledice.
Film ističe finansijske aspekte i politički uticaj uz uverljiva svedočenja i dokumenta. Sve još postaje zamršenije kada na scenu stupi Pascal Bonnefoy, batler koji je redovno snimao Lilianine razgovore (do kraja ostaje nepoznato čija je to ideja) sa njenim finansijskim savetnikom Patriceom de Maistreom, koji će kasnije biti uhapšen i osuđen zbog izbegavanja plaćanja poreza skrivanjem gotovine na švajcarskim bankovnim računima. Takođe se tvrdi da su snimci zabeležili razgovor između Liliane i Érica Woertha, tadašnjeg ministra rada Francuske, koji je tražio posao za svoju suprugu u vreme dok je predvodio kampanju za sankcionisanje imućnih koji izbegavaju porez.
Osim toga, Liliana je navodno dobila povraćaj poreza od 30 miliona evra dok je Woerth bio francuski ministar budžeta. Skandal je na kraju uključio i druge francuske političare, uključujući predsednika Nicolasa Sarkozyja, zbog sumnje u vezi sa kovertom novca koja je data za njegovu kampanju 2007. godine, objašnjava se u filmu.
Godine 2013, Sarkozy je zajedno sa Woerthom i drugim zvaničnicima postao predmet istrage tužilaca zbog različitih aspekata ovog slučaja. U oktobru te godine, optužbe protiv Sarkozyja su odbačene. Međutim, samo za neko vreme. Poslednjih godina, slučaj se koristi kao deo veće grupe optužbi za korupciju zbog kojih je Sarkozy 2021. osuđen na tri, a proveo godinu dana u zatvoru.
Epilog za druge aktere: finansijski savetnik, advokat i notar su bili osuđeni. François-Marie Banier, koji je prvobitno osuđen, uložio je žalbu na odluku, a iako je njegova osuda potvrđena i na drugom suđenju, kazna mu je smanjena na četiri godine uslovno i kaznu od 375 hiljada evra, dok su mu otkazane druge obaveze koje mu je prvobitno naloženo da plati, ukljućujući vrednost poklona i novca koji je dobio na poklon.
Godine 2019. sudija je odbacio preostale optužbe, stavljajući tačku na ovu pravnu sagu. Batleru se gubi trag, Banier se i danas bavi fotografijom i uživa u francuskom džet-set okruženju, a francuski sud je 2011. godine dodelio Françoise i njenim sinovima Jean-Victoru i Nicolasu Meyersu starateljstvo nad Lilian. Françoise je odmah promenila osoblje i dovela nove ljude. Patrice de Maistre je udaljen sa svog položaja, a njen suprug je preuzeo njegovo mesto.
Nakon smrti Liliane 2017. godine, Françoise i deca nasledili su celokupno imanje, a poslednja volja u kojoj je Lilian želela da pokloni svoje privatno ostrvo na Sejšelima i deo novca Banieru nikada nije sprovedena u delo. I druge veze ove porodice u istorijskom kontekstu su predmet pažnje i diskusija, objašnjava se u filmu. Naime, Bettencourt Meyers je odrasla kao posvećena katolkinja, a udala se za Jean-Victora Meyersa, unuka rabina koji je poginuo u Aušvicu i bivšeg direktora Nestlea. Ovaj brak je izazvao kontroverze zbog povezanosti njenog dede Eugènea Schuellera sa nacistima tokom Drugog svetskog rata. Farmaceut koji je 1908. godine izmislio L'Oreal, došao je na sud zbog "ekonomske i političke saradnje" sa nacistima. Optužen je da je pružao finansijsku podršku i održavao sastanke za grupu La Cagoule, francusku organizaciju sa fašističkim idejama, antisemitskim i antikomunističkim stavovima, čiji je lider kasnije osnovao političku stranku Mouvement Social Révolutionnaire. Pariski sud ga je nakon rata oslobodio optužbi.
Inače, François živi vrlo daleko od glamuroznog sveta svoje majke. Napisala je dve knjige - petotomnu studiju Biblije i rodoslov grčkih bogova - i poznata je po tome što svira klavir satima svakog dana. Uložila je 190 miliona evra u obnovu Notrdama.
Film do kraja angažuje gledaoca u otkrivanju velike tajne u svetu milijardera, ističući glavno pitanje koje ostaje nerešeno: da li bi Liliana potpisala ugovor o starateljstvu sa François da nije bila u takvom stanju uma?
Na kraju, utisak je da su obe bogatašice živele svoj najveći strah: majka usamljena i izolovana u luksuznoj palati, bez najboljeg prijatelja, a ćerka zauvek lišena majčine ljubavi i razumevanja.