Veliki broj studenata i građana okupio se u 18.30 časova ispred zgrade Radio-televizije Srbije u Beogradu, na protestu pod sloganom "Naše pravo da znamo sve". Studenti i građani su zvižudcima i skandiranjem izražavali nezadovoljstvo radom Javnog servisa.
Okupljeni su pozvali RTS da ih pusti "uživo u program", a rukovodstvu i novinarima su poručili da izađu napolje. U 19 časova sa upaljenim svetlima na mobilnim telefonima okupljeni su 15 minuta u tišini odali poštu nastradalim osobama u padu nadstrešnice na novosadskoj železničkoj stanici.
Kako prenosi Beta, Takovska ulica u kojoj se nalazi zgrada RTS-a cela je popunjena demonstrantima koji su ispunili i ceo prostor ispred ulaza u nju. Okupilo se više hiljada studenata i građana koji su nosili transparente, kao i studentske i zastave Srbije.
Opširnije
Protesti u Srbiji zbog povređene studentkinje, lekari kažu da je stabilno
Studenti u više gradova sinoć su organizovali proteste u znak podrške studentkinji Pravnog fakulteta koju je u Beogradu udario automobil tokom odavanja pošte nastradalima u Novom Sadu.
pre 15 sati
Hiljade studenata i građana ispred Ustavnog suda - protesti i u Nišu
U Bulevaru kralja Aleksandra, kao i na raskrsnici s Takovskom i Kneza Miloša saobraćaj blokiran.
12.01.2025
Nova godina u Srbiji dočekana uz koncerte i studentske proteste
Studenti i brojni građani u Beogradu, Nišu i Novom Sadu održali su protestne skupove na kojima su odali počast žrtvama koje su stradale 1. novembra u nesreći na novosadskoj Železničkoj stanici.
01.01.2025
Zagorka Dolovac prihvatila pismo studenata i pozvala ih na razgovor
Vrhovni javni tužilac Zagorka Dolovac je rekla studentima koji protestuju da izaberu petoro ljudi koji će ići na sastanak sa njenom delegacijom.
25.12.2024
Protest na Slaviji - studenti i građani traže odgovornost za tragediju u Novom Sadu
Više desetina studenata i građana na mirnom protestu u Beogradu odalo poštu nastradalima u padu nastrešnice u Novom Sadu.
22.12.2024
Studente podržali Novak Đoković i prosvetni radnici
Protesti srpskih studenata dobijaju podršku drugih društvenih grupa.
19.12.2024
Uz Takovsku ulicu, za saobraćaj su bili zatvoreni i delovi ulice Kneza Miloša, ispred skupštine Srbije kao i deo Bulevara kralja Aleksandra gde su, kod crkve Svetog Marka bila parkirana dva policijska vozila, prenela je Beta. Nakon odavanja pošte stradalima studenti su pročitali svoje zahteve, među kojima je pronalaženje i sankcionisanje svih onih koji su napali studente.
Protest je protekao bez incidenata i završen je u 20 časova. Nakon završetka protesta studenti su se vratili na svoje fakultete.
Danas je u više mesta u Srbiji u 11.52 održana i petnaestominutna akcija odavanja pošte nastradalima u padu nadstrešnice na novosadskoj železničkoj stanici. Akademci se posle skupova u Beogradu nisu odmah povukli na svoje blokirane fakultete, pa su brojne lokacije, uključujući potez kod Mašinskog fakulteta, ostale neprohodne i nakon petnaestominutnog okupljanja. Mediji su preneli da je jedan stariji muškarac potegao nož na studente kod Medicinskog fakulteta u Novom Sadu, a da su ga studenti opkolili, savladali i oteli mu nož iz ruke.
U petak se inače studentskoj akciji pridružila i Inicijativa ProGlas (politička inicijativa nestranačkih javnih ličnosti koje su angažovane u pogledu promene društveno-političkog sistema u zemlji), koja je ranije objavila spisak mesta širom zemlje na kojima je pozvala građane da pod sloganom "Stani Srbijo, stani uz studente" svojim prisustvom podrže studentske aktivnosti.
Te aktivnosti se nastavljaju nakon što je jučerašnje proteste u Beogradu obeležio incident, kada je studentkinju Pravnog fakulteta S. P. (20) udario automobil, od čega je devojka zadobila teške povrede, a vozač M. P. (38) uhapšen je pošto je pobegao s mesta udesa zbog sumnje da je izvršio krivično delo teško ubistvo u pokušaju.
Studentkinja je u dobrom opštem stanju, saopštio je u petak Univerzitetski Klinički centar Srbije (UKCS). "Nakon odrađene dodatne dijagnostike, potvrđeno je da pacijentkinja neće imati nikakvih posledica od povrede i danas će biti prebačena iz jedinice intenzivnog lečenja na odeljenje. Prema dinamici lečenja, a shodno urađenim analizama i dobrim rezultatima, očekuje se da u ponedeljak bude otpuštena kući", navodi se na sajtu UKCS.
Srpski teniser Novak Đoković je posle pobede na Australian Openu nad Tomášom Macháčem na kameri napisao "Za Sonju", čime je uspeh posvetio studentkinji povređenoj tokom protesta.
Podsetimo, studenti koji od kraja novembra blokiraju fakultete u Srbiji najavili su za 18.30 i protest ispred zgrade Radio-televizije Srbije (RTS) u Beogradu, pod sloganom "Naše pravo da znamo sve". "Molimo generalnog direktora RTS-a da nam oprosti. Njemu je danas 71. rođendan, a mi mu poklone donosimo tek u petak. Srećan", naveli su u sredu studenti Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) u blokadi u objavi na X-u.
Studenti insistiraju na tome da protestne aktivnosti organizuju samostalno, bez saradnje sa predstavnicima opozicije ili drugih političkih organizacija. Ono po čemu se ovi protesti razlikuju od drugih jeste i činjenica da nemaju svog zvaničnog vođu, već se odluke demokratski donose pomoću plenuma na blokiranim fakultetima. Na plenumima prisutni izlažu svoja mišljenja i predloge, a odluke se usvajaju većinom glasova. Uz to, kao pripadnici mlađih generacija, studenti se u svojoj organizaciji umnogome oslanjaju na društvene mreže, preko kojih izveštavaju o aktuelnim dešavanjima i najavljuju nove poteze.
"Nemamo pojedince koji stoje iznad zajednice. Nismo sledbenici kulta ličnosti. Naše delovanje je kolektivno, promišljeno i odgovorno. Na ulici smo zbog ideje, a ne zbog lične koristi. Ovo nije ni mesto, ni vreme za isticanje pojedinaca, već za zajedništvo i solidarnost", naveli su studenti u objavi na Instagramu od petka.
Oni su tim saopštenjem reagovali na objavu u Drugom dnevniku RTS od 13. januara, kada je voditeljka te informativne emisije rekla da je izraelski istoričar Holokausta Efraim Zuroff kritikovao glumce u Srbiji, koji rukama obojenim u crveno izražavaju podršku protestima i dodao da se treba čuvati simbola koje koristi Hamas.
Policija izbacila okupljene koji su blokirali Gradsku kuću u Novom Sadu, uhapšen Pogačar
Pripadnici policije izbacili su iz Gradske kuće u Novom Sadu opozicione odbornike i poslanike koji su u petak ujutru ušli i blokirali tu instituciju. Izbačeni su i novinari koji su izveštavali, a u jednom trenutku, prilikom guranja sa policijom, polomljeno je staklo na ulaznim vratima.
Tom prilikom uhapšen je odbornik opozicionog Građanskog pokreta Bravo Miran Pogačar. Novinarima je rečeno da je ranije jutros priveden i aktivista tog pokreta Brajan Brković.
Podsetimo, Gradsku kuću, u kojoj je sedište gradonačelnika i gradske vlade, blokiralo je na sat vremena oko 30 gradskih odbornika iz Novog Sada i poslanika u Skupštini Vojvodine.
"Blokiramo institucije kao poziv na štrajk. Opozicija se pridružuje štrajku, blokiramo političke institucije. Od danas je grad blokiran. Ostajemo u Gradskoj kući do daljeg. Dok ne bude bilo odgovornih, neće biti ni rada. Nećemo da dozvolimo da nas iko više gazi, da krvavi zastavu našeg Novog Sada, naše Vojvodine, naše Srbije", poručili su u direktnom prenosu na društvenim mrežama.
Pozvali su sve odbornike i poslanike da urade isto i da otpočnu masovne blokade institucija i štrajk.
Kako je prenela Beta, među onima koji su došli da blokiraju Gradsku kuću našli su se i Borislav Novaković, Marinika Tepić, Maja Mrnuštik, Miloš Tubić, Janko Veselinović, Marija Vasić, Srđan Đurić, Mladen Cvijetić, Radivoje Jovović i Miroslav Ilić.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ocenio je da je upad opozicije u Gradsku kuću neodgovoran potez i dodao da su opozicionari koji su to učinili "brutalno pogazili zakon".
On je u video-poruci na društvenoj mreži Instagram kazao da je država reagovala i izbacila ih napolje zato što im tamo nije mesto.
"Niti im je tamo mesto, niti je to skupština grada. Tamo sedi gradonačelnik. Niko od njih nije gradonačelnik. Takvo brutalno nasilje je nedopustivo, zato je država reagovala i izbacila ih napolje", kazao je Vučić.
Premijer Miloš Vučević ocenio je da je upad u Gradsku kuću najočigledniji primer političkog terora i kršenja zakonskim normi i osnovnih moralnih načela. On je na konferenciji za novinare u Vladi Srbije rekao da veruje da će državni organi "bez kalkulisanja i procene kakve će biti reakcije na društvenim mrežama i u pojedinim medijama", preduzeti sve zakonske mere i odgovorne za kršenje zakona privesti pravdi.
"Bez toga ulazimo u situaciju da svako može da radi šta želi. Ustav i zakoni važe za svakog pojedinca, za svaku grupu i organizaciju, bez obzira da li ste član stranke, nevladine organizacije, da li se bavite jednom ili drugom profesijom. Kršenje zakona povlači jasno definisane sankcije i konsekvence jer bez toga država ne postoji, nismo uređeno društvo već anarhija", kazao je premijer, dodavši da su za upad odgovorni oni "koji su uvek prisutni kad se dešavaju nasilne scene".
Problem neprijavljenih skupova
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić poručio je u petak ujutru da je neophodno da se prijave održavanja studentskih blokada kako bi bile obezbeđene, jer je policiji, kako je naveo, u interesu da sve prođe mirno. "Govorim ovo dobronamerno, a ne zlonamerno. Pozivan studente da nam daju kontakt s kim da se dogovorimo, nema nikakvih problema da izađemo u susret da se takvi skupovi obezbede", rekao je Dačić na TV Prva, navodeći da se svaki dan u Srbiji održava 20-30 protesnih skupova.
Prema njegovim rečima, svi treba da doprinesu da se smanje tenzije u društvu umesto da se produbljuju jer, naveo je, destabilizacija Srbije odgovara samo njenim neprijateljima. Govoreći o uticaju iz inostranstva, on je rekao da, iz ranijeg iskustva, zna da u nekim zapadnim zemljama postoje političke škole gde se polaznici iz Srbije obučavaju da omasove proteste i organizuju obojene revolucije.
Evropski ekonomski i socijalni komitet (EESC) izrazio je solidarnost sa mladima u Srbiji koji traže pravdu i odgovornost i pozvao na zaštitu njihove bezbednosti i prava na mirno okupljanje.
"Čvrsto stojimo u solidarnosti sa mladima u Srbiji i njihovim rezonantnim pozivima na pravdu, odgovornost i funkcionalne institucije. Omladina Srbije je srce demokratske budućnosti Srbije", navodi se u saopštenju tog savetodavnog tela Evropske unije koje okuplja sindikate, poslodavce i civilno društvo.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je ranije u toku dana da je reagovanje Rektorskog kolegijuma Univerziteta u Beogradu povodom povređivanja studentkinje na blokadi uletanjem automobila "sramno" i da se kolegijum igra životima studenata jer nije ni apelovao na studente da prijave blokade kako bi bile obezbeđene.
Sa Univerziteta je inače u četvrtak poručeno da tragični incident potvrđuje opravdanost upozorenja iznetih na pređašnjem proširenom rektorskom kolegijumu, kada su apelovali da se poveća bezbednost učesnika u studentskim protestima i blokadama. "Insistiramo da se primene mere koje će zaštititi naše studente i celokupnu akademsku zajednicu. Od nadležnih državnih organa zahtevamo hitno i dosledno sprovođenje zakona u svim slučajevima napada na studente."
Brnabić je ponovila da nijedan od tih skupova nije prijavljen, pa ne može biti ni obezbeđen od strane Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP). "Dakle, vi se igrate sami sa životima tih studenata, umesto da ih savetujete da prijave u skladu sa zakonom, jer se onda zna čija je odgovornost. Ovako, čija je ovo odgovornost - MUP-a, države Srbije? Kako, kad imate neprijavljen skup? Čini se ipak da je velika odgovornost na tom Rektorskom kolegijumu zato što oni se prvi nisu udostojili da savetuju svoje studente kako da to urade na maksimalno bezbedan način", rekla je ona za TV Pink.
Incident kod novosadskog FTN-a, studenti zvali policiju
Studenti u blokadi saopštili su da je u četvrtak uveče ispred zgrade Fakulteta tehničkih nauka (FTN) u Novom Sadu ponovo došlo do incidenta. Tvrde da je u večernjim satima studentkinja prilikom izlaska sa fakulteta primetila da dva nepoznata muškarca vređaju i prete dvojici njenih kolega. Ona je nakon toga zatražila pomoć redara.
"Dok je išla ka njima, čula je da je nešto puklo. Ispostavilo se da je bačen skalpel u njihovom pravcu, kao i upaljač za auto. Provokatori su potom krenuli ka parkiranom automobilu, nastavljajući sa žestokim psovanjem i pretnjama upućenim studentima koji su ih pratili kako bi videli u koji automobil ulaze da bi zapamtili tablice", navodi se u saopštenju studenata.
Kako su precizirali, provokatori su se nakon toga udaljili, ali su studenti ipak pozvali policiju. "Po primljenom pozivu, policija je uzela izjave napadnutih studenata. Sa portirom fakulteta, koji je takođe svedočio o incidentu, zatim su otišli u policijsku stanicu kako bi dali zvaničnu izjavu", piše u saopštenju.
(Ažurirano kroz tekst.)