Tajvan je oborio civilni dron nedeljama posle pritužbi na upad bespilotnih letelica iz Kine, kao znak da Tajpej odbija napore Pekinga da upadne na njihovu teritoriju.
Tajvanske trupe oborile su dron u blizini ostrva Kinmen u četvrtak oko podneva nakon što su pokušaji da ga odbiju propali, navodi se u saopštenju garnizona na ispostavi koju drži Tajpej nedaleko od Kine.
To je usledilo nakon incidenata u utorak i sredu u kojima je Tajvan ispalio hice upozorenja i rakete na civilne bespilotne letelice koje su se približile njegovim ostrvima.
Tajvanska vojska pokušava da potvrdi ograničenja kineskog prisustva na svojoj teritoriji nakon što je Nancy Pelosi postala prva predsednica Predstavničkog doma SAD u četvrt veka koja je posetila demokratski opredeljeno ostrvo. Tajvanski predsednik Tsai Ing-wen je u govoru u utorak pozvao vojsku na snažan odgovor na kampanju pritiska Kine, bez izazivanja dalje eskalacije.
"Dronovi su deo kineske taktike sive zone i kognitivnog rata protiv Tajvana", rekao je Kuo Yu-jen, direktor Instituta za istraživanje nacionalne politike u Tajpeju. „Upadi su pokušaj da se ponizi vojska Tajvana. Tajvanska vlada je prvo na to reagovala oprezno, a samo je postala oštrija kada su upadi postali sve češći."
Narodnooslobodilačka armija je nekoliko dana izvodila vežbe bez presedana oko Tajvana nakon posete Pelosi, uključujući ispaljivanje balističkih projektila iznad ostrva. Tajpej je izvestio da je u proseku više od 10 kineskih ratnih aviona prelazilo srednju liniju koju su postavile SAD svakog dana od dolaska Pelosi, prema podacima koje je prikupio Bloomberg.
Letovi dronova iznad okolnih ostrva Tajvana počeli su krajem jula, iako nijedna strana nije precizirala odakle dolaze. List Komunističke partije Kine Global Times navodi da česti letovi civilnih bespilotnih letelica sa kopna otkrivaju slabu odbranu tajvanskih oružanih snaga.
"Kina je nameravala da testira odgovor tajvanske vojske na priobalnim ostrvima kao što je Kinmen slanjem tih bespilotnih letelica, a takođe je koristila ove događaje da vidi kako tajvansko društvo reaguje na njih", rekla je Crystal Tu, sa Instituta za nacionalnu odbranu i bezbednosna istraživanja. "Oni takođe mogu probati da vide da li postoje rupe u proceduri ili odgovoru koje mogu dalje da iskoriste.”
Dve krstarice sa navođenim projektilima američke mornarice plovile su u nedelju kroz Tajvanski moreuz, kao deo napora Bidenove administracije da pokaže svoju posvećenost održavanju vojnog prisustva u regionu. Administracija se sprema da proda oko 1,1 milijardu dolara u projektilima i radarima Tajvanu, prema rečima neimenovanog izvora, što bi bio najveći takav transfer u skoro dve godine.
Tajvansko ministarstvo odbrane saopštilo je zakonodavcima da sve učestaliji napadi Kine predstavljaju "ozbiljne vojne izazove" za ostrvo, navodi se u izveštaju koji je Bloomberg News dobio na uvid. Lin Wen-huang, zvaničnik za operacije i planiranje u Ministarstvu, rekao je novinarima u sredu da će Tajvan izvršiti kontranapad ako kineske snage uđu na njegovu teritoriju.
"Naš stav je da što su upadi bliže Tajvanu, to će naše kontramere biti jače", rekao je Lin.