Iako mu je izglasano poverenje i bez tri velike stranke, koalicionih partnera, italijanski premijer Mario Draghi, nakon svojih izjava da neće ostati na poziciji ako nema podršku svih partnera, primoran je da da ostavku ako želi da sačuva obraz.
Senat se u sredu uveče izjasnio: 95 senatora izglasalo je poverenje vladi, 33 ih je bilo protiv. Pun sastav Senata broji 321 člana, a mnogi od njih nisu glasali. Među njima su i članovi tri koaliciona partnera: Pokret pet zvezda, Liga Mattea Salvinija i Forza Italia Silvija Berlusconija, koji su najavili da neće podržati premijera.
Draghi je već ponudio ostavku prošle nedelje kada je njegov glavni koalicioni partner, pokret Pet zvezda odbio da učestvuje u glasanju o poverenju vladi. Premijer je zaključio da više nema podršku potrebnu da nastavi upravljanje državom. U više je navrata isticao da bez široke podrške svojih partnera neće ostati na čelu vlade. Na molbu italijanskog predsednika Sergija Mattarelle pristao je da sačeka i vidi kako će proći novo izglasavanje poverenja vladi.
Opširnije
Politička scena u Italiji unosi dodatnu nervozu na tržišta
Draghijev odlazak bi verovatno doveo do prevremenih izbora.
20.07.2022
Italijanska kriza mogla bi ubrzati ECB
Objava novog instrumenta očekuje se u četvrtak.
18.07.2022
Otkako ga je Mattarella početkom 2021. imenovao na čelo italijanske vlade kako bi državu sproveo kroz pandemiju kovida 19, Draghi je tvrdio da će na poziciji ostati samo ako ima punu podršku svih stranaka u koaliciji. Isti je stav ponovio nedavno, nakon što su porasle napetosti u odnosima s Conteom, koji je kritikovao državni paket pomoći i stav prema ratu u Ukrajini.
Ranije tokom dana Draghi se pomalo prkosno obratio parlamentu sa molbom da podrži njegove reforme, te prekorio stranke što su zbog unutrašnjih sukoba usporile rad njegove vlade u poslednjih nekoliko meseci.
Novi izbori moraće da se održe u roku od 70 dana od trenutka kada ih sazove predsednik. Sudeći po aktuelnim anketama, na njima bi mogla da pobedi koalicija desnog centra predvođena Braćom Italije (Fratelli d'Italia) ako bi se njeni članovi održali zajedno. Međutim, italijanska politička scena je u previranju i moguće je da nijedna grupa neće osvojiti većinu.
Politička nestabilnost u Italiji može imati višestruko negativne posledice za region. Italija je treća po veličini ekonomija Evropske unije, a Slovenija i Hrvatska po 12 odsto svog izvoza plasiraju na italijansko tržište. Kod Srbije je taj udeo osam odsto, kod Bosne i Hercegovine pet, a kod Severne Makedonije četiri. Ukoliko zaista dođe do raspada italijanske vlade, pogoršavaju se izgledi za inostranu potražnju, ocenjuju analitičari Bloomberg Adrije.