Centar za slobodne izbore i demokratiju (CeSID) i agencija za istraživanje tržišta i javnog mnjenja Ipsos procenili su na osnovu 65,1 odsto uzorka da je lista okupljena oko Srpske napredne stranke (SNS) "Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane" osvojila 46,6 odsto glasova, to jest 129 mandata.
Na drugom mestu je "Srbija protiv nasilja" sa 23,1 odsto ili 63 mandata. Treću poziciju zauzima koalicija oko Socijalističke partije Srbije (SPS) sa 6,9 odsto ili 19 mandata. Koalicija NADA osvojila je 4,8 odsto ili 13 mandata. Cenzus, prema njihovim projekcijama, prolazi i lista "Mi - glas iz naroda, prof. dr Branimir Nestorović", sa takođe 4,8 odsto glasova, to jest 13 mandata. Lista koalicije Nacionalno okupljanje, koju čine Dveri i Zavetnici, osvojila je 2,8 odsto glasova, a lista Srpske radikalne stranke 1,5 odsto.
CeSID i Ipsos objavili su kasnije u toku noći i presek stanja na osnovu 88,4 odsto obrađenog uzorka. Raspodela glasova i mandata neznatno se promenila.
RIK: Na uzorku od 21 odsto, SNS dobila 51,5 procenata glasova
Republička izborna komisija (RIK) objavila je večeras da je obrađeno 1.771 biračko mesto (oko 21 odsto) na parlamentarnim izborima, od ukupno 8.273, to jest 455.356 izašlih birača.
Prema tom uzorku, izborna lista "Aleksandar Vučić - Srbija ne sme da stane" dobila je 51,51 odsto glasova, lista "Srbija protiv nasilja" 17,57 odsto, dok je trećeplasirana lista "Ivica Dačić - premijer Srbije" sa 7,6 odsto glasova.
Izborni cenzus prešle bi kolacija NADA sa 4,26 odsto, lista okupljena oko Branimira Nestorovića sa 3,77 odsto, dok je sledeća najbliža cenzusu "Nacionalno okupljanje" sa 2,94 odsto.
Lista Savez vojvođanskih Mađara na osnovu tog uzorka ima 2,18 odsto glasova, Srpska radikalna stranka 1,58 odsto, "Politička borba Albanaca se nastavlja - Šaip Kamberi" 1,02 odsto, SDA Sandžaka 1,6 odsto, a koalicija Stranke pravde i pomirenja i Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini 0,9 odsto.
Ispod jedan odsto su i liste "Dobro jutro, Srbijo" sa 0,93 odsto, Narodna stranka sa 0,65 odsto, Koalicija za mir i toleranciju 0,25 odsto, Albanska demokratska alternativa 0,19 odsto, Ruska stranka 0,27, "Mora drugačije" 0,23 odsto i "Srbija na zapadu" 0,1 odsto.
RIK je navela i da je izlaznost, bez preciziranja do kog vremena, 57,71 odsto. Dodali su i da je bilo 2,96 odsto nevažećih listića.
Lista oko SNS objavila svoje procene
Nosilac liste "Srbija ne sme da stane" Aleksandar Vučić je prilikom večerašnjeg obraćanja javnosti izneo preliminarne rezultate na osnovu 76 odsto obrađenog uzorka. Prema toj računici, njegova lista osvojila je 46,5 odsto glasova, lista "Srbija protiv nasilja" 23,5 odsto, lista koju predvodi SPS 6,5 odsto, kolacija NADA 4,9 odsto, a Nestorovićeva lista 4,7 odsto. Vučić je kazao da je Savez vojvođanskih Mađara prikupio 1,9 odsto glasova, to jest šest mandata, ali da je moguće da to padne na pet mandata.
Naglasio je da još nisu uračunati glasovi sa Kosova i Metohije. Preliminarni podaci pokazuju da je lista "Srbija ne sme da stane" osvojila 74,2 odsto glasova Srba na Kosovu i Metohiji, a da je lista "Srbija protiv nasilja" osvojila "tek nešto više" od pet odsto glasova, naveo je Vučić.
Ukazao je na to da je kod većih stranaka i koalicija moguće odstupanje od jedan odsto, a kod malih 0,1 ili 0,2 odsto. U svakom slučaju, istakao je, njegova lista imaće više od 127 mandata, to jest biće lista sa apsolutnom većinom.
Izbori 2023.
Najnovije vesti o izborima možete pronaći OVDE.
Potpredsednica Glavnog odbora SNS Ana Brnabić izjavila je u ranije u nedelju da, na osnovu 50 odsto obrađenog uzorka, lista okupljena oko SNS ima 47,1 odsto glasova. Već tada je ocenjeno da će ova lista sasvim sigurno sama imati više od 125 poslanika u budućem parlamentu.
Tada je dodala da će u novi parlament ući i lista "Srbija protiv nasilja" sa 23 odsto, SPS sa 6,7 odsto, koalicije NADA sa 4,9 odsto i "Mi - glas iz naroda" sa 4,6 odsto podrške. Lista Dveri i Zavetnika nalazi se na između 2,9 i tri odsto podrške birača.
Ona je na konferenciji za novinare u sedištu stranke poručila da smo u toku izbornog dana mogli da čujemo mnogo lažnih vesti i neproverenih informacija, kako bi se kreirala atmosfera za izazivanje haosa, panike i nepoverenja.
"Jedina nepravilnost bila je incident u Odžacima i zahvaljujem se institucijama što su reagovale, identifikovale i privele lice. Sve po propisu", kazala je ona.
Podsetimo, šef posmatračke misije Centra za istraživanje, transparentnost i odgovornost (Crta) Raša Nedeljkov ranije je izjavio da su posmatrači Crte, koji su primetili moguću kupovinu glasova u tom mestu, napadnuti i da je njihovo vozilo uništeno palicama.
"Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, brzom i efikasnom akcijom, identifikovali su i doveli u Policijsku stanicu u Odžacima jednu osobu zbog sumnje da je danas učestvovala u napadu na mobilni tim Crte u ovom gradu", saopštilo je to ministarstvo.
Projekcije Centra za slobodne izbore i demokratiju (CeSID) i agencije za istraživanje tržišta i javnog mnjenja Ipsos pokazale su da je u Srbiji do 19 sati glasalo 55,9 odsto građana s pravom glasa.
Prema podacima Centra za istraživanje, transparentnost i odgovornost (Crta), do 19 sati je na parlamentarne izbore na nivou Srbije izašlo 55,5 odsto građana sa pravom glasa, dok je na biračkim mestima u Beogradu u tom periodu izašlo 54,8 odsto birača. "To je više nego na izborima 2022. kada je do 19 sati odziv birača bio 55,1 odsto u Srbiji i 52,2 odsto u Beogradu", naveli su iz Crte.
Direktor Republičkog zavoda za statistiku Miladin Kovačević prethodno je na šestoj redovnoj konferenciji RIK poručio da je do 18 sati, na teritoriji Srbije, bez Kosova i Metohije, glasalo 51,93 odsto birača. Za Srbe sa Kosova i Metohije glasanje je organizovano u Kuršumliji, Raškoj, Tutinu i Vranju, jer prištinska vlast nije dozvolila otvaranje biračkih mesta u srpskim sredinama u toj pokrajini.
Kovačević je najavio da će podaci o ukupnoj izlaznosti na izborima biti objavljeni zajedno sa preliminarnim rezultatima parlamentarnih izbora, to jest u ponedeljak nešto posle 20 sati.
(Ažurirano kroz ceo tekst.)