Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg najavili su u utorak mogućnost ponovnih održavanja zajedničkih vojnih vežbi, uz nesuglasje o pojedinim pitanjima u vezi sa Kosovom i Metohijom.
Na konferenciji za novinare koja je usledila nakon njihovog susreta, Stoltenberg je podsetio da su NATO i Srbija već imali zajedničke vežbe. "Zaista se nadam da ćemo ovako moći da nastavimo i ubuduće."
"Ja ću kao vrhovni komandant oružanih snaga uputiti zahtev Vladi Republike Srbije da u narednom periodu razmotri odluku o tome da ponovo krenemo u održavanje zajedničkih vežbi sa NATO, koje smo imali i ranije, kao i sa drugim našim partnerima", kazao je Vučić novinarima.
Opširnije
Erdogan podržao ulazak Švedske u NATO
Članstvo Švedske će biti predmet rasprave u turskom odboru za spoljne poslove pre konačnog glasanja u parlamentu, gde Erdoganova vladajuća stranka AK i njeni saveznici imaju većinu. Nije jasno kada će se održati glasanje o ratifikaciji.
23.10.2023
Turska preuzima vođstvo nad NATO snagama na KiM
Turska ima bliske odnose i sa Beogradom i sa Prištinom.
05.10.2023
DeSantis: Ulazak Ukrajine u NATO nije u najboljem interesu SAD
Republikanski predsednički kandidat Ron DeSantis izjavio je da se protivi članstvu Ukrajine u NATO-u.
24.09.2023
Generalni sekretar alijanse je naveo da je Srbija važan regionalni učesnik i dugoročni partner NATO.
"Dobar primer naše saradnje je zajednički posao koji smo obavljali proteklih 10 godina za program za mir, a takođe smo sarađivali i u brojnim drugim oblastima. Pod programom za mir radili smo na energetskoj bezbednosti, bezbednosti životne sredine, u naprednim tehnologijama i sajber-odbrani", rekao je on.
Dodao je da su njih dvojica razgovarali o nedavnim tenzijama na severu Kosova i Metohije i značaju mirovne misije KFOR-a. "Pojedini pripadnici NATO su preživeli neke napade, u septembru smo videli još jedno izbijanje nasilja na Kosovu, to ne može da se dopusti, oni koji su to učili moraju da se izvedu pred lice pravde."
Stoltenberg je istakao da je posle ovog nasilja NATO rasporedio dodatnih 1.000 vojnika i teško naoružanje na Kosovu i Metohiji. "Ovo je bilo najjače i najveće pojačanje našeg kontigenta na Kosovu u protekloj deceniji i to pokazuje da je NATO spreman da očuva mir."
Njegova poruka Vučiću ovom prilikom bila je da "gomilanje snaga Vojske Srbije blizu administrativne linije ne bi pomoglo situaciji", dok je predsednik naveo da se zna ko komanduje Vojskom Srbije, da je naše zemlja vojno neutralna i da će takva i ostati.
"Što se tiče Vojske Srbije, ona je profesionalno obavljala svoje zadatke, nikada nije prekoračila svoja prava i ovlašćenja, uvek je imala korektan odnos sa KFOR-om i NATO, a gde ćemo i kako ćemo u skladu sa Ustavom Republike Srbije i zakonima ove zemlje - a ne ugrožavajući nikoga na bilo koji način - mi da raspoređujemo našu vojsku, to je naša stvar", izjavio je Vučič.
Stoltenberg je ocenio da je formiranje Zajednice srpskih opština na Kosovu i Metohiji ključ za normalizaciju odnosa. "Pozivam Beograd i Prištinu da se angažuju u dijalogu pod okriljem Evropske unije, to je jedini put ka trajnom miru i stabilnosti."
Međutim, prema Vučićevim rečima, "nema ništa od Zajednice srpskih opština i neće je oni formirati sve dok je Albin Kurti na vlasti, samo će da traže izgovore". Naglasio je i da zna "da će velike zapadne sile uvek da čuvaju svoje čedo koje su rodili, a mi Srbi - ko preživi, pričaće".
Vučić je dodao da "kada gospodin Stoltenberg kaže da KFOR osigurava mir i sigurnost za sve zajednice na Kosovu - nije bilo potrebe da osigurava mir i sigurnost za bilo koga drugog osim za Srbe, samo su Srbi ugroženi, samo su Srbi bili napadani, nikada Albanci nisu bili napadani ili da budem još jasniji - isključivo Srbi su bili napadani od 2001. godine, 2004. godine, posebno posle 2008, a naročito otkada je na vlasti Albin Kurti".
Upoznao je, kaže, generalnog sekretara NATO sa činjenicom da je nepunih 13 odsto Srba napustilo sever Kosova i Metohije u "poslednjih samo godinu dana, zbog ogromnog pritiska, hapšenja, maltretiranja i pretnji koje dolaze od strane prištinskog režima". "Ako to nije nasilje onda ne znam šta je nasilje."