Ruski predsednik Vladimir Putin prihvatio je poziv Kim Jong Una da poseti Severnu Koreju, pošto su njih dvojica održali prvi sastanak posle četiri godine. SAD veruju da se sastanak fokusirao na to da Pjongjang pošalje oružje koje bi pomoglo Moskvi u ratu sa Ukrajinom.
Kimov propagandni aparat pohvalio je sastanak koji je održan u ruskom svemirskom centru, kosmodromu Vostočnom, u regionu Amur, a centralna korejska novinska agencija je u četvrtak saopštila da su njih dvojica razgovarali o pitanjima od zajedničkog interesa za obe zemlje, miru i bezbednosti u regionu i međunarodnoj pravdi.
"Na kraju prijema, Kim Jong Un je ljubazno pozvao Putina da poseti DNRK u pogodno vreme", saopštila je agencija, nazivajući državu njenim zvaničnim imenom. "Putin je sa zadovoljstvom prihvatio poziv i potvrdio volju da nastavi istoriju i tradiciju prijateljstva Rusije i DNRK."
Opširnije
Putin s Erdoganom: Sporazum o gasnom čvorištu vrlo blizu
Rusija je blizu sporazuma s Turskom o uspostavljanju centra za trgovinu prirodnim gasom.
04.09.2023
Orban traži dogovor sa Putinom, ne želi Ukrajinu u NATO
Orbanu je Putin uzor na osnovu kog je izgradio ono što naziva neliberalnom demokratijom.
30.08.2023
Putin prvi put putuje u inostranstvo od izdavanja naloga za hapšenje
Međunarodni krivični sud (MKS) izdao je nalog za njegovo hapšenje zbog navodnih ratnih zločina.
29.08.2023
Kim je otišao na svoju sledeću destinaciju, saopštila je agencija, ne navodeći gde bi to moglo biti, nazvavši razgovore između Kima i Putina "događajem koji otvara novu epohu". Kim će posetiti fabrike civilne i vojne opreme u Komsomolsku na Amuru i uputiti se u Vladivostok, rekao je ranije Putin. Jedan od objekata koji Kim možda obiđe je fabrika koja proizvodi vojne avione.
Očekivalo se da Kimov luksuzni oklopni voz stigne na odredište kasno popodne, po lokalnom vremenu, prenela je južnokorejska agencija Yonhap News, otvarajući mogućnost da bi Kim mogao da poseti fabriku aviona u petak. Potom bi mogao da ode u Vladivostok u subotu da vidi rusku pacifičku flotu i da se sastane sa vojnim zvaničnicima, a zatim da se vrati u Severnu Koreju kasnije te noći, napisali su oni.
Severnokorejska agencija je dala malo detalja o sporazumima postignutim na razgovorima.
Ako Putin poseti Pjongjang, to bi bio prvi put da se sastaje sa Kimom u Severnoj Koreji. On je jednom putovao tamo u julu 2000. da bi upoznao Kim Jong Ila, oca sadašnjeg lidera, koji je bio u centru međunarodne pažnje nakon što je oko mesec ranije održao značajan samit u Pjongjangu sa tadašnjim predsednikom Južne Koreje Kim Dae-jungom. Ranije je to budilo nade u zbližavanje na podeljenom poluostrvu.
"Istorija nam govori da je retkost da ruski lider ode u Severnu Koreju, jer je obično severnokorejski lider taj koji dolazi u posetu Rusiji", rekla je Lee Sang-Sook, profesorka koja se specijalizovala za severnokorejsku diplomatiju i politiku na Korean National Diplomatic Academy u Seulu.
"Do posete Rusa Pjongjangu došlo je samo kada se Severna Koreja smatrala strateški važnom za Rusiju, tako da ako Putin ovog puta ode u Pjongjang, Severna Koreja je sada strateški ključna za Rusiju", rekla je ona.
Poseta svemirskom objektu naglasila je neke od stvari koje bi mogle biti na listi želja Kim Jong Una u zamenu za isporuku municije Rusiji. Pjongjang nije uspeo dva puta ove godine da rasporedi špijunski satelit i mogao bi da traži pomoć od Moskve u postavljanju jednog u orbitu. Kim možda takođe traži tehnologiju koja bi pomogla nuklearnim bojevim glavama njegovog režima da prežive toplotu od ponovnog ulaska u atmosferu.
Severna Koreja ima neke od najvećih svetskih zaliha municije koja može da radi sa sistemima iz sovjetskog doba, koji su Rusiji potrebni pošto sagoreva svoje zalihe artiljerijskih granata. SAD su rekle da bilo kakve zalihe neće promeniti tok rata i rekle su Pjongjangu da će platiti cenu za bilo kakav transfer oružja.
SAD, Japan i Južna Koreja već dugo govore da svemirski program Severne Koreje pomaže da razvije balističke rakete i da predstavlja kršenje rezolucija Ujedinjenih nacija. Zvaničnici japanske i južnokorejske vlade izrazili su zabrinutost zbog samita, dok je portparol američkog Saveta za nacionalnu bezbednost John Kirby rekao da "očigledno postoji zabrinutost zbog bilo kakvog jačajućeg odbrambenog odnosa između Severne Koreje i Rusije".
"Nijedna država na planeti, niko ne bi trebalo da pomaže da Putin ubije nevine Ukrajince", rekao je Kirby na konferenciji za novinare u Beloj kući, dodajući da će SAD preduzeti mere da se izbori sa tim, ako Moskva i Pjongjang krenu dalje sa sporazumima o oružju.