Rusija je počela da ukida vanredna ograničenja u nastojanju da povrati normalnost nakon dramatičnog okončanja oružane pobune koja je predstavljala najveću pretnju vladavini predsednika Vladimira Putina u skoro četvrt veka.
Putin nije viđen u javnosti otkako je u kratkom televizijskom obraćanju naciji rano u subotu osudio pobunu koju je predvodio šef Vagnerovih plaćenika Jevgenij Prigožin kao "izdaju". Prigožinove snage su napredovale na 200 kilometara od Moskve pre nego što ih je povukao nazad u dogovoru u kom je posredovao Putinov saveznik, beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko.
U skladu sa sporazumom, Kremlj je rekao da Putin garantuje da Prigožin može da otputuje u Belorusiju i da će odustati od krivičnih optužbi za pobunu protiv njega i Vagnerovih boraca uključenih u pobunu. To se dogodilo samo nekoliko sati nakon što je predsednik rekao Rusima da su oni koji su učestvovali u tome "izdali Rusiju i da će za to odgovarati".
Opširnije
Prigožin zaustavlja napredovanje prema Moskvi da bi 'izbegao krvoproliće'
Sve se desilo nakon posredovanja Aleksandra Lukašenka.
24.06.2023
Vagnerove snage viđene kako idu prema Moskvi
Ruska regulatorna agencija za komunikacije upozorava na ograničenje interneta.
24.06.2023
Početak bunta ruskih elita
Sukob Prigožina i Putina moguć je isključivo u autokratskom sistemu koji je prošao svoj zenit.
25.06.2023
Prigožin nije komentarisao otkako je u audio-poruci na Telegramu kasno u subotu objavio da povlači svoje snage kako bi izbegao krvoproliće. Na video-snimku na društvenim mrežama vidi se kako ga gomila bodri i rukuje se sa njim dok je odveden iz vojnog objekta u južnom ruskom gradu Rostovu na Donu, koji je Vagner preuzeo na početku pobune.
Snage plaćeničke grupe napustile su Rostov na Donu i krenule ka svojim terenskim kampovima, rekao je regionalni guverner Vasilij Golubev u nedelju rano ujutru. Regionalni zvaničnici u oblastima Voronjež i Lipeck takođe su izvestili da su Vagnerove trupe napustile njihove teritorije.
Na brzinu postavljene blokade na putevima takođe su u nedelju uklonjene na auto-putevima koji vode ka Moskvi. Ponedeljak će za većinu stanovnika ostati neradni dan, što je gradonačelnik Sergej Sobjanin najavio nakon uvođenja "protivterorističkih mera" u prestonici.
Brzi tok događaja u Rusiji naterao je SAD i Evropu da pokušaju da shvate političke implikacije ustanka za koji se činilo da potkopava Putinov ranije neupitan autoritet u Kremlju. Kriza se razvila usred ogorčenih podela u Rusiji zbog rata u Ukrajini koji sporo napreduje, najvećeg sukoba u Evropi od Drugog svetskog rata, dok ukrajinska kontraofanziva nastavlja svoje pokušaje da potisne ruske snage sa okupiranih teritorija.
Obračun se može povezati sa nekim događajima u ruskoj istoriji, gde su lideri, uključujući cara Nikolaja II i sovjetskog predsednika Mihaila Gorbačova, svrgnuti posle pobuna. Sam Putin je u svom televizijskom obraćanju napravio poređenje sa podelama u Rusiji tokom Prvog svetskog rata koje su dovele do boljševičke revolucije 1917. i građanskog rata.
Prigožin (62) mesecima je napadao ministra odbrane Sergeja Šojgua i najviše vojne zvaničnike u Moskvi, tvrdeći da nisu pružili adekvatnu podršku Vagnerovim trupama koje se bore u Ukrajini, posebno tokom bitaka za grad Bahmut na istoku Ukrajine.
On je takođe više puta pozivao vlasti da uvedu oštrije mere, uključujući punu mobilizaciju i vanredno stanje, kako bi se pokrenuo rat u Ukrajini, upozoravajući da Rusija rizikuje poraz ako se te mere ne uvedu.