Demokratsko nazadovanje u Poljskoj i Mađarskoj vraća gorka lična sećanja na komunističku represiju glavnom čuvaru vladavine prava Evropske unije.
Vera Jourova, češka političarka koja je potpredsednica Evropske komisije, rekla je da su joj mađarski studenti i nastavnici nedavno rekli da su na snazi "progoni" onih koji govore. Ona je rekla da svedočenje podseća na tretman njenih roditelja prema njihovim stavovima dok je bila student u komunističkoj Čehoslovačkoj.
"Teško sam stigla do univerziteta i odjednom čujem autentične govore mladih da se ovo ponovo dešava", rekla je Jourova u intervjuu za Bloomberg. "Za mene je ovo možda veća frustracija jer dolazim iz tog regiona i možda je veća motivacija da zaustavim ovaj trend".
Misija Jourove da uvuče istočne nacije nazad u evropski mejnstrim postala je centralni test jedinstva EU. Nakon što su Varšava i Budimpešta provele godine umanjujući nezavisnost svog pravosuđa, političkih institucija i medija, komesarka je rekla da su klizni standardi postali "veća frustracija" zbog njenog sopstvenog porekla na istoku.
U 25. godini od kako je pao Berlinski zid, Jourova se iz siromašnih okolnosti u jednom moravskom gradu podigla do vrha češke i evropske politike, delom kao saveznik bivšeg milijardera premijera Andreja Babisa – od koga se od tada distancirala.
Izdržala je 33 dana u zatvoru 2006. zbog optužbi za korupciju koje su odbačene, a šest godina kasnije u televizijskom intervjuu rekla je da je razmišljala o samoubistvu i pretpostavila da je nezaposlena nakon tog iskustva i stigme.
To iskustvo joj je pomoglo da se fokusira na vladavinu prava. Sada je Poljska najveći razlog za brigu, rekla je ona.
EU zahteva da nacija od 38 miliona ljudi poništi reviziju sudstva za koju kaže da dovodi sudije u političku opasnost zbog određenih odluka – anatema vrednostima bloka. Preokretanje promena je "geopolitički, pa čak i moralni imperativ" za zemlju kojoj se veoma divi, rekla je Jourova.
"Volela bih da ponovo vidim Poljsku sjajnu", rekla je ona, osvrćući se na podršku zemlje ukrajinskim izbeglicama i zalaganje za tvrdu liniju protiv Kremlja unutar EU nakon ruske invazije na Ukrajinu. "Poljskoj je potrebna finansijska podrška EU."
'Uopšte me nije briga'
Spor oko zahteva EU za oslobađanje 34,5 milijardi evra (35,8 milijardi dolara) izazvao je političku buru u vladajućoj koaliciji u Varšavi, sa saveznicima vladajuće stranke koji su se pobunili protiv napora da se ispune zahtevi EU.
Jourova je priznala političku dimenziju, iako je insistirala na tome da je uloga komisije potpuno van nje. Lider vladajuće stranke Jaroslaw Kaczynski rekao je da je uskraćivanjem plaćanja EU radila na nastojanju opozicije da podriva njegovu stranku pre izbora sledeće godine.
Potpredsednica komisije je rekla da je čula obe strane argumenta: "Ako date novac Kaczynskom, on će pobediti na izborima uz veliki smeh", međutim "ako ne date novac Kaczynskom, on će pobediti na izborima, okrivljujući Brisel".
"Mogu vam reći da me uopšte nije briga", rekla je Jourova.
Njeni komentari o mađarskom školskom sistemu dobili su novu važnost jer vlada otpušta nastavnike koji štrajkuju za veće plate. Osam nastavnika otpušteno je ove nedelje kao odgovor na neke od najvećih protesta otkako se premijer Viktor Orban vratio na vlast pre više od decenije.
Dok je dugogodišnji premijer obećao da će ojačati vladavinu prava i smanjiti korupciju, donoseći više od deset zakona u dosadašnjem neuspešnom nastojanju da se otključaju blokirani fondovi EU, dokazi na terenu su mali.
Ipak, Jourova je rekla da, iako je komisija preporučila odlaganje isplate ključnih sredstava ove nedelje, finansijski pritisak koji se vrši na Orbana počinje da daje plodove.
"Volim zemlju", rekla je Jourova o Mađarskoj, "ali dugi niz godina nisam imala dobre vesti. Sada je dobra vest da očigledno finansijski pritisak i upotreba budžetskih sredstava mogu da podstaknu neophodne reforme".