Održavanje manifestacije EuroPride zakazano je u Srbiji od 12. do 18. septembra, a organizatori su još ranije ove godine najavljivali oko 15.000 gostiju iz čitave Evrope, kao i veliki broj stranih zvaničnika. U međuvremenu je predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio da tog skupa neće biti i da će ga otkazati, te da ga pozivi iz međunarodne zajednice neće privoleti da promeni mišljenje. Oni koji se protive ovakvim okupljanjima, preteženo desničarsko orijentisane grupe, zajedno su sa delom Srpske pravoslavne crkve (SPC) održali i litiju koja je išla centrom Beograda, pozivajući se na tradiciju i porodične vrednosti. Dodatno se situacija zakomplikovala jer je deo LGBT populacije ostao pri tome da će održati skup. Američki državni sekretar Antony Blinken pozvao je Srbiju da omogući održavanje EuroPride ranije ove nedelje, kao i mnogi političari iz EU.
"Kao što je rekao sekretar Blinken, sloboda mirnog okupljanja i izražavanja su suštinske komponente zdrave demokratije. Ovo su osnovna prava i drago mi je što vidim da je Vlada Srbije zauzela stav da ljudi imaju pravo da se okupe na EuroPride 2022. Koliko sam shvatio, u toku su razgovori o rešavanju bezbednosnih i drugih pitanja, tako da mi je drago da vidim da se dijalog nastavlja", rekao je u pisanom odgovoru za Bloomberg Adrija Christopher Hill, ambasador SAD u Beogradu.
Prema rečima predsednika Srbije, stav države je da ne postoje bezbednosni uslovi. I zaista, danas su na nekoliko lokacija u Beogradu oštećeni reklamni panoi koju su najavljivali EuroPride.
"Nema bezbednosne procene kada je sve, pa i ultradesničarske grupe, pod kontrolom države. U ovoj situaciji gde je privatizovana država, sve podseća na Nemačku ’33. godine. Imamo situaciju da zahteve za slobodu homoseksualaca odbijaju homoseksualci", navodi Aleksandar Radić, vojni analitičar.
Radić je ovom izjavom podvukao očigledno, da u zemlji gde je na poziciju premijera po treći put izabrana Ana Brnabić, pripadnik LGBT zajednice, postoji tendencija zabrane okupljanja ove zajednice. Premijerka otvoreno u televizijskim nastupima govori o svojoj seksualnosti, a 2017. godine postala je dobitnica nagrade "Duga" Gej strejt alijanse (GSA).
Da za Srbiju, koja od 2005. godine pregovara da se pridruži Evropskoj uniji, može biti reperkusija ukoliko se ovaj događaj otkaže, najavili su poslanici iz tog bloka, koji se od samog početka pokušavaju da privole srpsku vlast da se parada i prateće manifestacije u Beogradu ipak održe.
"Ovo može da napravi probleme na spoljnom planu i eventualno i neke reperkusije, ali ako nema potrebe za problemima – neće ih ni biti. Samostalni centri moći ne postoje", kaže Radić u izjavi za Bloomberg Adriju.
Prva parada ponosa u Beogradu je održana 2001. godine, ali je tek 2014. godine, pošto su usvojene izmene Krivičnog zakona kojim je u zakon uvedena odredba o zločinu iz mržnje, održan skup LGBT građana koji je prošao bez incidenata. Izgledalo je kao da Srbija napreduje u naporima da postane tolerantno društvo spremno na dijalog.
Prema podacima organizatora sa zvanične stranice EuroPride, oni koji su izabrani te godine da upriliče ovaj događaj, treba da plate "taksu za licenciranje od 10.000 evra pre događaja i deo potencijalne dobiti od EuroPride događaja koji ne prelazi 10.000 evra". Ostaje i da se vidi kolika će biti eventualna zarada grada Beograda, ali i drugih destinacija u Srbiji ukoliko priliv i posećenost od strane LGBT populacije budu u broju u kojem su organizatori i najavili.