EKONOMIJA
Powell: Nema potrebe da žurimo sa spuštanjem kamatnih stopa
Predsedavajući Federalnih rezervi Jerome Powell poručio je da ne treba žuriti sa smanjenjem kamatnih stopa jer su nedavni podaci o američkoj ekonomiji izuzetno dobri, dajući tako centralnim bankama prostora da pažljivo snize kamatne stope.
"Ekonomija ne šalje nikakve signale da treba da požurimo sa snižavanjem stopa", rekao je Powell. Ovi komentari naveli su trgovce da smanje očekivanja kada je u pitanju decembarsko spuštanje kamatnih stopa. Trgovci svopovima su takođe smanjili šansu na manje od 60 odsto da će Fed smanjiti stope na sledećem sastanku 18. decembra. Podsetimo, Federalne rezerve su počele da smanjuju troškove pozajmljivanja u septembru agresivnim smanjenjem od pola procentna poena, a zatim su prošle nedelje ponovo snizile referentnu stopu za četvrtinu poena.
Kineska privreda se stabilizuje
Kineska ekonomija pokazala je ohrabrujuće znake pošto je maloprodaja rasla najbrže u poslednjih osam meseci, što ukazuje na to da su nedavni stimulativni napori Pekinga podstakli neke ključne sektore. Maloprodaja je u oktobru porasla za 4,8 odsto u odnosu na pre godinu dana, što je najveći rast od februara i premašuje sve procene Bloombergovog istraživanja.
Industrijska proizvodnja porasla je za 5,3 odsto, manje od prognoze. Kada su u pitanju nekretnine, pad cena nekretnina u Kini smanjio se drugi mesec zaredom u oktobru, pomoću nedavnih državnih podsticaja. Cene novih kuća u 70 gradova, isključujući stanovanje koje subvencionira država, pale su za 0,51 odsto u odnosu na septembar, što je najsporiji tempo od marta.
Vrednost polovnih kuća je pala za 0,48 odsto, najmanje za više od godinu dana. Podsetimo, Kina je u protekla dva meseca pokrenula najjači paket stimulansa za jačanje tržišta nekretnina, uključujući smanjenje troškova zaduživanja postojećih hipoteka, ublažavanje ograničenja kupovine u velikim gradovima i smanjenje poreza na kupovinu stanova.
POLITIKA
Izrael širi operaciju u južnom Libanu
Izraelske kopnene snage proširuju svoje operacije u južnom Libanu, izazivajući nove sukobe sa militantima Hezbolaha, dok planovi za prekid vatre predvođeni Sjedinjenim Američkim Državama ostaju u neizvesnosti. Izraelski zvaničnik, koji je tražio da ostane anoniman, preneo je da je vojska počela da ulazi u drugu liniju libanskih zajednica koje su izvan početne operativne zone.
Portparol izraelskih odbrambenih snaga rekao je da snage "dejstvuju na novim mestima", ali na "istoj vrsti dometa ili udaljenosti". Dalji ulazak u Liban usledio je uporedo sa vazdušnim napadima na više od 30 lokacija Hezbolaha u libanskoj prestonici Bejrutu u poslednja dva dana, što je izazvalo izvesne kritike iz SAD.
KRIPTOVALUTE
Ludilo oko bitcoina se hladi
Euforija oko bitcoina od pobede Donalda Trumpa na američkim izborima ublažava se i na spot-tržištu i na tržištu derivata. Najveća digitalna imovina pala je ispod 87.000 dolara nakon što je predsednik Federalnih rezervi Jerome Powell rekao da nema potrebe da se žuri sa smanjenjem kamatnih stopa. To je ostavilo token oko 6.500 dolara ispod rekordnog maksimuma postignutog u sredu.
BERZE
Evropa
Fjučersima na evropske berze trguje se mešovito. Evro je ojačao za desetinu procenta na $1,0542. Podsetimo, evropski indeksi su u četvrtak završili trgovanje dobicima jer su trgovci razmatrali niz podataka o zaradama kompanija i procenjivali podatke o rastu BDP-a u evrozoni.
SAD
S druge strane okeana, fjučersima na američke akcije trguje se pretežno u crvenom nakon komentara predsednika Feda Jerome Powella. Bloomberg Dollar Spot Index zaustavio je petodnevni rast, čemu su doprineli komentari predsednika Federalnih rezervi da centralna banka neće žuriti sa smanjivanjem kamatnih stopa. Prinosi na američke dvogodišnje trezorske obveznice blago su promenjeni.
Azija
Kada je reč o akcijama u azijsko-pacifičkom regionu, njima se trguje pretežno u zelenom, potpomognute ohrabrujućim znacima u kineskoj ekonomiji i povlačenjem dolara. Regionalni MSCI jedini beleži gubitke, padajući 0,8 odsto. Deonice u kontinentalnoj Kini beleže blagi rast dok indeksi u Hongkongu i Japanu rastu preko polovine procenta.
NAFTA
Nafta je pala, a na to su uticali ekonomski podaci o potrošnji iz Kine, dugotrajni uticaj jačeg američkog dolara i zabrinutosti da će na svetskom tržištu sledeće godine doći do prezasićenosti.
Brentom se trgovalo nešto ispod 72 dolara po barelu i ove nedelje je pao za skoro tri odsto, dok je West Texas Intermediate bio blizu 68 dolara. Međunarodna agencija za energiju saopštila je u četvrtak da očekuje suficit sledeće godine, jer rast potražnje u Kini usporava dok proizvodnja raste. Kako se navodi u saopštenju, prezasićenost bi bila još veća ako bi OPEC + nastavio sa planovima za oživljavanje zaustavljene proizvodnje.