POLITIKA
Trump imenovao još kadrova
Novoizabrani američki predsednik Donald Trump nastavio je sa imenovanjem nekoliko kadrova koji će biti članovi nove američke administracije, što je nagoveštaj da brzo želi da primeni svoju novu imigracionu i regulatornu politiku. Trump je odabrao Mikea Waltza, kongresmena sa Floride, za svog savetnika za nacionalnu bezbednost, dok je za novu ambasadorku SAD u UN odabrao republikansku članicu Predstavničkog doma Elise Stefanik.
Trump planira i da dugogodišnjeg saradnika Stephena Millera imenuje za zamenika šefa kabineta Bele kuće zaduženog za politička pitanja, dok će Tom Homan biti šef granične politike i politike deportacije u novoj administraciji.
KRIPTO-INDUSTRIJA
Bitcoin na korak od 90.000 dolara
Rekordan rast bitcoina podigao je vrednost digitalne valute iznad nivoa od 89.000 dolara, nakon što je Trump obećao da će podržati razvoj kripto-industrije u toj zemlji. Sa najnovijim rastom je i ukupna vrednost kripto-tržišta premašila nivo iz doba pandemije. Naime, bitcoin je ojačao za 32 odsto od 5. novembra, kada su u Americi održani izbori, da bi rano jutros dostigao nivo od 89.599 dolara.
BERZE
Evropa
Sledi pregled stanja na globalnim tržištima kapitala. Fjučersima na evropske akcije se ovog jutra trguje mešovito, uoči objavljivanja najnoviji podataka o inflaciji u Nemačkoj. Ekonomisti Bloomberga tako očekuju da je inflacija u oktobru ubrzala na dva odsto sa 1,6 procenata iz septembra.
SAD
Istovremeno, fjučersima na američke indekse trguje se pretežno u crvenom, uoči objavljivanja sutrašnjih podataka o inflaciji. Očekuje se da je ukupna inflacija u oktobru porasla za 0,2 odsto, i to četvrti mesec zaredom, dok je na godišnjem nivou porasla za 2,4 procenata.
Istovremeno, ekonomisti strahuju da bi predložene više carine novoizabranog predsednika Donalda Trumpa mogle pogoršati dugoročnu inflaciju, i znatno otežati posao Fedu.
Azija
Kada je reč o akcijama u Azijsko-pacifičkom regionu, većina trguje u crvenom, jer investitori nastavljaju da analiziraju efekte Trumpove političke agende, ali i jačeg dolara na regionalne ekonomije. Referentni MSCI indeks u padu je treći dan zaredom, dok deonice u Hongkongu prednjače po gubicima u tom regionu. I akcije u Japanu su u padu, iako je tamošnja vlada obećala više od 65 milijardi dolara pomoći za sektore čipova i veštačke inteligencije.
NAFTA
Nafta je pala treći dan zaredom zbog slabe potražnje u Kini, jačeg američkog dolara i zabrinutosti da bi na tržištu moglo da dođe do prekomerne ponude.
Brent je pao ispod 72 dolara nakon što je izgubio ped odsto tokom dve sesije, a West Texas Intermediate bio je iznad 67 dolara. Najnovije kineske mere za pokretanje ekonomije zaustavljene su bez direktnih stimulansa, a inflacija je i dalje slaba. Merač dolara dostigao je jednogodišnji maksimum jer se investitori prilagođavaju izbornoj pobedi Donalda Trumpa, čineći sirovu naftu skupljom za većinu kupaca.