Dok se evropska auto-industrija bori da održi korak s azijskom konkurencijom, kineski Luxshare ovih dana ulazi na velika vrata na nemačko tržište i postaje većinski vlasnik Leonija, koji u Srbiji ima četiri fabrike auto-delova i zapošljava 12.500 radnika.
Evidentna je dominacija Kineza u auto-industriji u poslednje vreme, uključujući pre svega električna vozila (EV). Svedoci smo da prodaja u Evropi i Severnoj Americi opada, a za to vreme - kineski proizvođači EV uglavnom uspevaju da održe korak s potražnjom. Trenutno prednjači BYD.
Bloomberg Adria ovih dana saznaje i ključne detalje o novom najavljenom digitalnom tokenu u Srbiji, četvrtom po redu, kao i to da li regionalne banke počinju da prepoznaju potencijal zelenih kredita za klimatsku tranziciju.
Donosimo pet stvari koje treba da znate danas.
Leoni u rukama Kineza
Kompanija ostaje u Srbiji i nema promena u poslovanju, kaže za Bloomberg Adriju Miloš Manić, generalni direktor Leoni Srbija, povodom promene vlasničke strukture.
Kako dalje ističe Manić, "Leoni Srbija nastavlja da posluje kao i do sada i svakako ostaje u Srbiji, nema razloga da bude drugačije. Realizujemo višegodišnje projekte za tradicionalne kupce naših proizvoda, a to su najpoznatiji svetski proizvođači automobila premijum klase".
Kompanija nastavlja i uobičajenu saradnju sa dobavljačima, što je značajno za domaću ekonomiju, jer imaju mrežu od 700 lokalnih dobavljača i sa njima godišnji promet od oko 40 miliona evra.
Prvi digitalni token u Srbiji koji ulaže u solar
Srbija bi uskoro mogla da dobije novi digitalni token - četvrti po redu, a ovoga puta tokenizacija se odvija u oblasti obnovljivih izvora energije (IOE). Beogradska kompanija AVR Solar Park planira da izda token u cilju finansiranja projekta dogradnje njihove solarne elektrane u Saraorcima, koja je počela da radi u maju ove godine, a o detaljima tog poduhvata ekskluzivno su govorili za Bloomberg Adriju.
Digitalni tokeni AVR Solara bili bi prvi u zemlji koji nude investiranje u energetski sektor, i to u onaj zeleni. Predstavnici kompanije navode da će njihovi budući tokeni biti vezani za finansiranje proširenja solarne elektrane ukupne snage 9,86 megavata, koja, kako kažu, već uspešno proizvodi struju i prodaje je.
Koji su dosad kreirani digitalni tokeni u Srbiji? Saznajte na LINKU.
Kada će usluge prestati da guraju inflaciju?
Rast plata u Srbiji usporava, tako da bi i uslužna inflacija mogla da krene tim putem. Usluge, naime, već mesecima zadaju glavobolju centralnim bankarima, kako u Srbiji, tako u evrozoni i svetu. Osetno su skočile kirije, koje spadaju u ovaj domen, ali su poskupeli i komunalne i poštanske usluge, održavanje stanova, održavanje i popravka obuće i odeće, frizerske usluge, rekreacija, te zdravstvene usluge.
Usluge su u avgustu, i na mesečnom i na međugodišnjem nivou, rasle dvostruko brže od roba, pa su stope inflacije iznosile 0,6 odsto u odnosu na jul i 6,9 u odnosu na avgust 2023. O tome kada bi stope rasta usluga i roba mogle da se izjednače - čitajte na LINKU.
Zeleni krediti sve vidljiviji kod bankara
Zeleni krediti postaju ključan alat za finansiranje održivih projekata, omogućujući građanima i kompanijama da smanje svoj ugljenični otisak i doprinesu očuvanju okoline. Iako trenutno čine mali deo bankarskih portfelja, sve jači regulatorni pritisci i sve veća svest o klimatskim rizicima ubrzavaju njihovu važnost u bankarskom sektoru.
Dakle, uprkos tome što je udeo zelenih kredita u bankarskim portfeljima još uvek relativno nizak u većini evropskih zemalja, očekuje se da će, sa nadolazećim obavezama ESG izveštavanja, njihova zastupljenost značajno rasti.
Ako se pitate za šta tačno možete koristiti ove kredite, kao građani, njima se najčešće finansira energetska obnova kuća, ugradnja solarnih panela i kupovina ekoloških vozila.
Sledi...
Na Ekonomskom samitu GLOBSEC Tatra u Slovačkoj učestvovaće i ministar finansija Srbije Siniša Mali. Planirano je da se Mali sastane i s ministrom razvoja Slovačke Tomašom Druckerom.
U Beogradu, na "Sava promenadi", gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić govoriće za medije o izgradnji kružnog toka u Pop Lukinoj ulici i formiranju novog unutrašnjeg magistralnog prstena oko centra grada.
U EU, Španija i Francuska treba da izveste o industrijskoj proizvodnji, a Italija i Nemačka izlaze sa informacijama o građevinskom sektoru.
Na portalu Bloomberg Adria u petak čitajte i o muzeju Novaka Đokovića, digitalnom evru koji bi trebalo da zaživi 2028. godine, klimatskim promenama u regionu. Pred zimu smo istraživali i koji je to najjeftiniji energent u Srbiji.