Naš portal je istraživao da li će Srbija imati dovoljno smeštajnih kapaciteta za predstojeći EXPO i kongresni turizam, a posebnu pažnju smo posvetili vesti o ponovnom poskupljenju kafe, budući da se to tiče svih nas koji ne možemo da započnemo dan bez šoljice omiljenog napitka. Klimatske promene su takođe tema koja se tiče svih nas.
Ovo je pet stvari koje treba da znate danas.
Beograd vapi za hotelima
Najavljena je izgradnja osam novih hotela u prestonici, ali po svemu sudeći - ni to neće biti dovoljno. Naime, povećan broj turista, izložba EXPO 2027, kada se očekuje tri miliona gostiju, i renovirani Sava centar praktično dišu Beogradu za vratom da značajno proširi svoju hotelsku ponudu.
U glavnom gradu Srbije trenutno posluje 119 kategorisanih hotela sa nešto više od 7.600 smeštajnih jedinica, a to je, bar kako kažu upućeni, upola manje nego što je Beogradu potrebno. Istovremeno, broj turista neprestano skače.
Nikola Saneši, investicioni savetnik, kaže za Bloomberg Adriju da Beograd beleži rast turista od 18 odsto, što ga svrstava među evropske gradove koji imaju najveći rast poseta godišnje. Više o ovoj temi saznajte na LINKU.
Nema kraja rastu cene kafe
Cena robuste je 2024. porasla za više od 80 odsto, a arabike 30 odsto, jer se nastavljaju vremenske neprilike u Brazilu i Vijetnamu. Nema sumnje da ovo poskupljenje osećate ne samo u marketu, već i kafeterijama i restoranima.
U Atlanticu ističu da već duže posluju u okruženju visokih cena sirovina i usluga, i za Bloomberg Adriju navode da su glavni krivci loša berba i logistika. Kada se radi o Srbiji, analitičari Bloomberg Adrije su još u martu naglasili da su od početka 2019. godine cene grupe proizvoda - koju čine kafa i čaj - porasle u proseku za oko 35 odsto.
Da li će se visoke cene kafe zadržati i sledeće godine? Evo šta kaže ekonomista Saša Đogović.
Šta čeka regionalne berze?
Buđenje tržišta kapitala u Adria regionu ići će sporije nego što bi domaći investitori voleli, iako prvi koraci obećavaju. Prema navodima panelista konferencije "Montenegro Financial Markets", koja se bavi razvojem tržišta kapitala u regionu, nadležne institucije iz regiona imaju slične pristupe, ali je manjak likvidnosti gorući problem.
"Nažalost smo na početku i sledi nam dug put, ali smo uradili mnogo stvari koje će nam pomoći na tom putu", rekao je Željko Drinčić, predsednik Komisije za tržište kapitala Crne Gore. On dodaje da likvidnost tržišta trenutno "gotovo da ne postoji, i značajno bi je podigla ili nova listiranja, 'retail' obveznice, ili reforma penzionog sistema, a prevashodno finansijske edukacije". O čemu je još bilo reči na pomenutoj konferenciji pročitajte na LINKU.
'Srbijo, ne seci drveće'
Ovo nam poručuje Violeta Bulc, bivša evropska komesarka za transport i aktuelna direktorka organizacije Ekocivilizacija, koja je za Bloomberg Adriju govorila o klimatskim promenama i njihovom sve većem uticaju na region, te o praksama u svetu koje i dalje nisu dovoljno efikasne u borbi protiv CO2.
Regionu Zapadnog Balkana savetuje da više ulaže u zelenu energiju i kaže da su upravo sunce, vetar i voda njegovi najbolji energetski potencijali, a Srbiji poručuje da ne seče drveće.
Prema njenim rečima, globalni trošak štete od klimatskih promena procenjuje se na između 1,7 i 3,1 bilion dolara godišnje. Bulc kaže da se zbog posledica klimatskih promena suočavamo i sa ozbiljnim ekonomskim i ekološkim izazovima, te da naša otpornost na klimatske promene postaje glavna tema. "Pre samo pet godina, to se nije moglo primetiti ni u jednom strateškom dokumentu", ističe.
Sledi...
U petak se obeležava Svetski dan turizma, koji postoji od 1980. Ove godine, cilj je promovisanje mira i sprečavanje sukoba među nacijama i kulturama.
U Njujorku sastanak na visokom nivou Saveta bezbednosti UN o palestinskom pitanju, a u Berlinu sastanak kancelara Nemačke Olafa Scholza i predsednika Italije Sergia Mattarelle.
U Beogradu svečano otvaranje Beogradske autobuske stanice BAS, kojem će prisustvovati premijer Miloš Vučević i gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić.