Tržište je postalo veoma osetljivo na sve podatke u vezi sa stanjem u globalnoj ekonomiji, a na to najbolje ukazuje nedavna rasprodaja akcija nakon objave da je stopa nezaposlenosti u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) u julu bila najviša u poslednje tri godine. To je primetio i izvršni direktor najveće naftne kompanije na svetu Saudi Aramco, Amin Nasser, koji je i izjavio da je rasprodaja na globalnim tržištima nafte zbog loših ekonomskih vesti bila preterana.
Tako je u sredu izjava viceguvernera Banke Japana (BOJ) Shinichi Uchida, koji je rekao da centralna banka neće podizati kamate dok se tržište ne stabilizuje, uticala da akcije skoče.
Ekonomski podaci su tako u sredu pokazali da nemačka privreda beleži oporavak zahvaljujući automobilskoj industriji, dok je kineski izvoz usporio.
Pročitajte i ko je Tim Walz, adut Kamale Harris za pridobijanje radničke klase.
Ovo je pet najvažnijih vesti koje danas treba da znate.
Koji kurs će zauzeti Fiskalni savet sa Paunovićem na čelu
Novi predsednik Fiskalnog saveta nema nimalo lak zadatak. Od njega se očekuje da očuva integritet ove institucije, koja se po stavovima u proteklih 13 godina razlikovala od ostalih.
Profesor Ekonomskog fakulteta Blagoje Paunović izabran je za predsednika ovog nezavisnog vladinog tela prošle sedmice u Skupštini Srbije. To je učinjeno pošto je njegovom prethodniku profesoru Pavlu Petroviću istekao drugi mandat.
U javnosti se postavlja pitanje da li će i kako promene u sastavu ovog tela uticati na njegov rad u budućnosti.
Više o ovoj temi pročitajte OVDE.
Plate su prešle 100.000 dinara - da li su nadmašile rast cena?
Prosečna plata u Srbiji je prvi put u maju ove godine premašila 100.000 dinara. Tako je, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, prosečna neto zarada dostigla 100.170 dinara.
U isto vreme inflacija u Srbiji usporava pa je, nakon dužeg vremena, prvi put u maju ove godine ušla u okvire cilja Narodne banke Srbije (NBS) i spustila se na 4,5 odsto, da bi u junu pala na 3,8 odsto, što je iznenadilo i brojne analitičare i ekonomiste.
Bloomberg Adria je istraživala kretanje cena i realni rast zarada u poslednjih pet godina, odnosno od 2019. godine do sada.
Prema rečima Marine Petrov Savić, analitičarke Bloomberg Adrije, ukoliko se rast zarada posmatra matematički, on premašuje rast opšteg nivoa cena u prethodnih pet godina, što ukazuje na rast kupovne moći u posmatranom periodu. "I to vidimo ne samo u segmentu prosečne zarade, već i kada govorimo o medijalnoj i minimalnoj zaradi. Ove dve kategorije nisu međusobno nezavisne."
Continental se oslobađa auto-delova, segmenta u okviru kojeg posluje u Srbiji
Nemački Continental smanjio je prognozu prihoda za ovu godinu zbog manje prodaje električnih vozila i pada proizvodnje na evropskom tržištu automobila. Najavio je izdvajanje sektora auto-delova u okviru koga posluju srpski razvojni centar i megafabrika instrument tabli i ekrana u Novom Sadu.
Sada očekuje prihod grupe do 42,5 milijardi evra ove godine, što je smanjenje sa prethodne 44 milijarde evra, jer veliki evropski proizvođači automobila smanjuju proizvodnju, piše Bloomberg. Takođe su smanjena očekivanja za problematični sektor auto-delova, koji nemačka kompanija planira da izdvoji u procesu restrukturiranja.
Continental je početkom ove nedelje predstavio planove za moguće izdvajanje automobilske jedinice, koja je zaostala za konkurencijom. Ovaj potez bi preokrenuo strukturu jednog od najvećih evropskih proizvođača delova.
Novosadski Continental je deo automotive sektora, koji bi mogao da bude izdvojen iz matične kompanije. Megafabrika u kojoj se proizvode instrument table i ekrani, kao i istraživačko-razvojni centar zapošljavaju nešto više od 2.000 radnika.
Kraj za poreske rajeve: ekstraporez preti superbogatima širom Evrope
Italija je s vremenom postala vrhunska destinacija za svetske bogataše, ali možda je došlo vreme da se to zadovoljstvo naplati. Ova mediteranska zemlja razmatra podizanje fiksnog poreza na strani prihod za nove rezidente.
Godišnji fiksni paušalni porez na strani prihod od 100.000 evra mogao bi da se udvostruči na 200.000 evra, izvestio je u sredu italijanski Il Messaggero.
Naime, imućni koji odluče da se presele u Italiju imaju mogućnost da podnesu zahtev za ovaj porez na svoj prihod ostvaren u inostranstvu radi uštede novca. Prvi put uvedena 2017, ta odredba oslobađa nove rezidente plaćanja stranog prihoda, poklona i nasledstva na 15 godina, u zamenu za jednokratnu isplatu od 100.000 evra godišnje.
Međutim, premijerka Giorgia Meloni sada pribegava raznim metodama da prikupi više gotovine, usred pritiska na javne finansije Italije uoči jesenjeg budžeta.
Sledi...
U Njujorku se održava sastanak Saveta bezbednosti UN o opasnosti od džihadističke grupe Islamska država.
Narodna banka Srbije donosi odluku o kamatnim stopama. U Savezu samostalnih sindikata Srbije biće održana konferencija za novinare o predlogu tog sindikata koliko treba da iznosi minimalna cena rada u Srbiji.
Nastavlja se borba za medalje na Olimpijskim igrama, a trinaestog dana srpski košarkaški tim igraće protiv tima SAD za ulazak u finale, rvač Mate Nemeš u kategoriji grčko-rimski stil do 67 kilograma pokušaće da stigne do bronze, dok će se za medalju za Srbiju boriti i muški i ženski kajakaški četverac.