Još jedna nedelja je uzela zamah, jer iz sveta stižu brojne, zanimljive vesti: od toga da su politička previranja u Francuskoj dovela zemlju do gubitka statusa najvećeg tržišta kapitala u Evropi, do Kine i njenih odluka u vezi sa monetarnom politikom i odnosima s EU.
Ono što, svakako, primarno zanima građane Srbije jesu vesti iz zemlje i regiona, kojih takođe ne manjka. Ponedeljak je krenuo posebno poletno za ljubitelje automobila i posmatrače tržišta električnih vozila (EV), ali da krenemo redom...
Narodna banka Srbije (NBS) je odlučila da ublaži monetarnu politiku, iznoseći svoje dalje projekcije, i to se tumači kao dobar znak.
Ovo je pet stvari koje treba da znate danas.
Vreme je za popuštanje
S obzirom da je majska inflacija u Srbiji na granici ciljanog koridora od 4,5 odsto, centralna banka je rešila da snižava kamate, odnosno da počne sa ublažavanjem restriktivne monetarne politike. Tako je referentna kamatna stopa smanjena na 6,25 odsto, dok su kamate na depozitne i kreditne olakšice smanjene na pet i 7,5 odsto.
"Do kraja godine NBS će se sastati još šest puta. Očekujemo da referentna kamata na kraju godine bude 4,5 odsto, uz rizik da bude i dosta viša", rekao je za Bloomberg Adriju Marcin Sulewski, analitičar Ipopema Securitiesa.
On je dodao da izvršni odbor NBS niže kamate u evrozoni i Srbiji vidi kao pozitivnu stvar za domaću tražnju, uz ogradu da to neće ugroziti usporavanje inflacije. Više o ovoj temi saznajte na LINKU.
Stellantis prikazao "fiat grande pandu"
Automobilska kompanija je u ponedeljak obelodanila kako će izgledati "fiat grande panda" koji bi trebalo da se proizvodi u Kragujevcu, a novi električni automobil javnosti će biti predstavljen 11. jula, na godišnjicu Fiata. Inače, predviđeno je da ima hibridnu i električnu verziju, a dizajniran je u Torinu po ugledu na "pandu" iz osamdesetih godina 20. veka.
Stellantis je saopštio da je "grande panda" prva u seriji novih modela koji će biti lansirani svake godine do 2027. Osim toga, ova vozila će biti napravljena na višeenergetskoj smart car platformi.
"Grande panda" će prvo biti ponuđena u Evropi, na Bliskom Istoku i Africi i moći će da se kupi i kao električni i kao hibridni model. U prvoj varijanti, trebalo bi da ima 113 KS, baterije od 44 kWh i domet do 320 km, dok će kao hibrid kombinovati 1,2 litarski trocilindrični benzinac i elektromotor.
Rusi u Srbiji ciljaju na ugostiteljstvo
Do sada je u Srbiji registrovano 93 ruskih preduzetnika koji drže restorane, a istovremeno, u APR-u se kao privredna društva vode još 65 restorana. Iako ugostiteljstvo nije primarni biznis kojim se bave u Srbiji, otkako su masovno počeli da dolaze nakon rata u Ukrajini, činjenica je da raste broj objekata kojim upravljaju.
Najveći broj ugostiteljskih objekata koje Rusi drže u Beogradu nalazi se na Vračaru i Dorćolu. Zanimljivo je da su najviše lokala otvorili 2023. i, zapravo, prema rečima sagovornika Bloomberg Adrije uneli su potpuno nov poslovni model.
Više o tome čime se sve Rusi bave u Srbiji, koliko su firmi osnovali i na koji način menjaju srpsko ugostiteljstvo - pročitajte na LINKU.
Deutsche Telekom ulazi u kripto vode
Nemačka telekomunikaciona kompanija koja posluje u više od 50 zemalja širom sveta, planira da kroz svoju filijala T-Mobile uđe u svet rudarenja bitcoina. Dirk Roder, direktor za Web3 infrastrukturu i rešenja u Deutsche Telekomu, najavio je tu odluku na BTC Pragu, jednom od najvećih događaja i konferencija bitcoina u Evropi.
Kako je objašnjeno, rudarenje bitcoina zahteva veliku snagu i energiju računara, a Deutsche Telekom vidi tu aktivnost kao priliku za diverzifikaciju prihoda, iskorišćavanje svoje postojeće infrastrukture i ulazak u Web3 tehnologije. Taj potez bi takođe, mogao da poveća prisutnost kompanije u kripto ekosistemu.
Mimo toga, treba istaći da je u vrlo dinamičnom ekosistemu kriptovaluta - nekoliko njih pokazalo izuzetne performanse, što dalje govori o rastućem potencijalu digitalne valute, iz godine u godinu. Bitcoin je i dalje zvezda, ali brojke govore malo drugačije: ovih deset kriptovaluta je uspelo da ga nadmaši dosad u 2024. godini.
Sledi...
U utorak treba da bude objavljen izveštaj o Harmonizovanom indeksu potrošačkih cena (HICP) za maj, kao osnovi za komparativna merenja inflacije u Evropi, ali i za procenu stabilnosti monetarne vrednosti u evrozoni.
Osim toga, ZEW indikator ekonomskog sentimenta u Nemačkoj treba da pokaže zdravlje ekonomije najveće evropske sile. On je u maju ove godine porastao na 47,1, što je najviši nivo od februara 2022, ali i značajan skok u odnosu na april 2024. kada je iznosio 42,9.
U SAD će biti održana aukcija državnih obveznica sa rokom dospeća do 20 godina.