U Srbiji su okončani lokalni izbori, a svetski ekonomski stručnjaci sa pažnjom su pratili sastanak grupe OPEC+, koja je odlučila da na snazi ostavi ograničenja proizvodnje radi stabilnosti cena.
Ove nedelje će pak u centru pažnje biti centralne banke, monetarna politika, ali i objave korporativnih rezultata kompanija. Evo šta to treba da znate ove nedelje:
ECB gotovo izvesno smanjuje kamate
Pred nama je možda i poslednji sastanak (u dogledno vreme) svetskih centralnih bankara na kom se ishod zna sa velikom dozom izvesnosti.
Christine Lagarde i njene kolege iz Evropske centralne banke (ECB) na sastanku 6. juna smanjiće kamatne stope u evrozoni za po 25 baznih poena, ili je to bar preovlađujući stav ekonomista i analitičara.
Inflacija u evrozoni jeste ubrzala više nego što se to očekivalo, ali tržišta svopova i dalje ne pokazuju da investitori sumnjaju u nameru centralnih bankara evrozone da u junu smanje cene zaduživanja. Nakon toga, putanja je neizvesna jer od različitih centralnih bankara stižu različite poruke.
Javni dug i stanje budžeta
Ministarstvo finansija će, kao što to uvek radi početkom meseca, 4. juna objaviti nove podatke o glavnim makroekonomskim kretanjima.
Srbija je u prva tri meseca ove godine imala deficit u republičkom budžetu od 19,7 milijardi dinara, dok je za prvi kvartal planiran deficit od 63,4 milijarde dinara. Javni dug je na kraju marta iznosio 47,7 odsto projektovanog bruto domaćeg proizvoda, a 4. juna će biti objavljeni podaci za april.
Pored najnovijih podataka, Uprava za javni dug će uskoro objaviti i planirani raspored aukcija državnih obveznica za treći kvartal. Podsećanja radi, u drugom kvartalu dva puta su emitovane hartije denominovane u evrima, a Srbija je uz prinos od po četiri odsto prikupila 66,2 i 54,7 miliona evra.
Tržište rada u SAD
Za razliku od ECB, analitičari se ne slažu oko sledećih poteza Federalnih rezervi Sjedinjenih Američkih Država. Fed ima dva glavna zadatka, a to je održi cenovnu stabilnost i obezbedi maksimalnu zaposlenost.
Dok smo prošle nedelje dobili podatke o kretanju cena u SAD, i to prema Fedovom omiljenom merilu inflacije, ove nedelje će fokus biti pomeren na tržište rada.
Prema anketama koje je među ekonomistima sproveo Bloomberg, američki poslodavci su manje zapošljavali u aprilu, što dokazuje da se tražnja za radnicima donekle hladi nakon snažnog početka godine.
Analitičari su procenili da će izveštaj o tržištu rada u aprilu pokazati da je u SAD otvoreno 185.000 novih radnih mesta.
Izborna nedelja
Pored lokalnih izbora u Srbiji, izbori će i u svetu biti u centru pažnje ove nedelje. U Indiji je završeno glasanje i sada se broje glasovi koji će reći da li premijer Narendra Modi i njegova partija imaju dovoljnu podršku da na vlasti ostanu i treći petogodišnji mandat.
Parlamentarni izborni sprovedeni su i u Meksiku, i u Južnoafričkoj Republici.
Građani država članica Evropske unije će od 6. do 9. juna glasati za predstavnike u Evropskom parlamentu. Glavne teme u kampanji za 720 poslaničkih mesta bile su zelena agenda, ekonomija, migracije, ali i rat u Ukrajini.
Holandija će glasati 6. juna, a Irska i Češka dan nakon toga. Sve ostale države izbore će održati 9. juna.
Sledi danas…
Republički zavod za statistiku će danas objaviti podatke o unutrašnjoj trgovini u prvom kvartalu, kao i podatke o prometu poljoprivrednih proizvoda na pijacama u prva tri meseca i šteti u šumama za 2023. godinu.
U Beču će biti održana konferencija za novinare generalnog direktora Međunarodne agencije za atomsku energiju.