Inflacija u Evropi ponovo skače. Izveštaji za aprilsku inflaciju u Nemačkoj i Španiji pokazali su rast, a nakon što su vlade ovih zemalja nastavile da ukidaju energetsku pomoć. Očekuje se da će podaci o aprilskoj inflaciji za evrozonu, koji bi trebalo da budu objavljeni u utorak, po prvi put ove godine pokazati nepromenjenu cifru od 2,4 odsto.
I izveštaji o poslovanju velikih kompanija u prvom kvartalu su u centru pažnje. Prihod kineskog BYD-ja u prvom kvartalu bio je lošiji od očekivanog, dok Boeing namerava da proda obveznice nakon kvartalnog gubitka.
Cena nafte nastavlja da ide silaznom putanjom, a nakon što su Sjedinjene Američke Države pojačale napore prema postizanju mirovnog dogovora između Izraela i Hamasa, koji bi smanjio geopolitičke tenzije na Bliskom istoku.
Ovo je pet najvažnijih vesti koje danas treba da znate.
Pred posetu Xi Jinpinga biće predstavljeni kineski vozovi za brzu prugu do Subotice
Kineski vozovi koji će saobraćati brzom prugom od Beograda do Subotice, liniji koja bi krajem godine trebalo da bude puštena u rad, stigli su ponedeljak u Srbiju. To je izjavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić i najavio da će vozovi narednih dana biti predstavljeni javnosti.
Naime, vozovi će biti predstavljeni javnosti uoči posete kineskog predsednika Xi Jinpinga Srbiji. Predsednik Kine boraviće u Srbiji 7. i 8. maja u okviru evropske turneje tokom koje će posetiti i Francusku i Mađarsku.
Putovanje vozom od Beograda do Subotice, kada bude puštena u saobraćaj brza pruga krajem godine, trajaće 75 minuta, a vozovi će polaziti na svaki sat. Ako bi se uzela trenutno važeća tarifa, koja je srazmerna broju kilometara, karta bi mogla da košta između 1.300 i 1.400 dinara.
To u intervjuu za Bloomberg Adriju nedavno najavio Ivan Bulajić, v. d. generalnog direktora Srbijavoza. "Poslednji voz je tom trasom saobraćao 2019. godine. Tada je vreme putovanja od Beograda do Subotice trajalo oko četiri sata", rekao je tada Bulajić.
Analiza BBA: Srbija rekorder po SDI u regionu, lokacija i radna snaga guraju rast
Povoljan geografski položaj i struktura radne snage uticaće na rast priliva sredstava od stranih direktnih investicija u Adria regionu ove godine, zaključak je najnovijeg izveštaja analitičkog tima Bloomberg Adrije.
Unutar samog regiona postoje bitne razlike po pitanju investicionih prilika za strane ulagače, kažu analitičari.
Ovaj deo regiona ima veći potencijal za privlačenje SDI u industrijske grane gde je za proizvodni proces potreban veći broj radnika. Pored raspoložive radne snage, u ovim zemljama su troškova rada i električne energije takođe niži nego u Sloveniji i Hrvatskoj. Porez na profit je takođe povoljan i niži je u poređenju sa ostatkom regiona, uključujući i zemlje CEE4 (Poljska, Mađarska, Slovačka i Češka). Da bi se to nastavilo, strani investitori dobijaju pozamašne subvencije i druge finansijske stimulacije.
Šta (ne)znamo o malim modularnim reaktorima
Tema o potrebi Srbije za nuklearnom energijom i mogućom izgradnjom nuklearnih reaktora ponovo je akuelizovana. Međutim, pre nego što dođe do početka izgradnje nuklearnih reaktora, neophodno je izvršiti niz priprema koje predstavljaju temelj razvoja nuklearne energije u Srbiji.
Pre svega, neophodno je suočavanje građana sa strahom od nuklearne energije. Zatim, ukidanje moratorijuma na izgradnju nuklearnih elektrana. Važno je angažovati stručnjake koji će upravljati nuklearnim reaktorima, ali i obrazovati buduće generacije za vođenje reaktora. Još jedan važan temelj ka razvoju nuklearne energije jesu finansije, odnosno na koji način će biti finansirana izgradnja reaktora, s obzirom na to da je sve u vezi sa nuklearnom energijom skupo.
On što je poznato jeste da je Srbija zainteresovana za izgradnju malih modularnih reaktora. To je izjavio predsednik Srbije Vučić na nedavno održanom nuklearnom samitu u Briselu i dodao da je Srbija zapravo zainteresovana za izgradnju četiri mala nuklearna reaktora, za kombinovani kapacitet od 1.200 megavata.
A koje su prednosti i nedostaci malih modularnih reaktora pročitajte OVDE.
Frilenserima ističe rok za prijavu poreza na zarade
Frilenseri u Srbiji imaju rok do 30. aprila da predaju poresku prijavu i plate porez za prvi kvartal 2024. godine.
Poreska uprava ne šalje rešenja radnicima na internetu, jer oni spadaju u kategoriju samooporezivanja i sami moraju da obračunaju svoje obaveze pomoću kalkulatora na sajtu Poreske uprave i plate ih podnošenjem prijave.
Za neblagovremeno podnošenje poreske prijave, predviđena je novčana kazna od 5.000 do 150.000 dinara. Ukoliko se sa prijavom kasni, frilenseri na ostvarene prihode treba da obračunju kamatu od dana dospelosti obaveze do dana plaćanja i tako izmire uvećanu poresku obavezu.
Sledi...
Nastavlja se održavanje hitne sednice Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija o stanju u Bosni i Hercegovini, na zahtev Rusije.
U Velikoj Britaniji stupaju na snagu nove mere kontrole uvoza svežih proizvoda u sklopu dogovora posle istupanja ove zemlje iz Evropske unije.
Podatke o prodaji i prometu u prvom ovogodišnjem kvartalu objavljuje međunarodni konzorcijum proizvođača automobila "Stelantis" koji bi trebalo da ove godine počne proizvodnju u Kragujevcu.
Republički zavod za statistiku Srbije objavljuje fleš procenu BDP-a u prvom kvartalu, kao i podatke o spoljnoj trgovini, turističkom prometu i maloprodaji za mart.
Eurostat objavljuje podatke o inflaciji za april. Pojedinačno podatke o aprilskoj inflaciji objavljuju i Francuska i Italija.