Kratkoročna inflaciona očekivanja banaka, privrede i stanovništva su pala, a analitičari Bloomberg Adrije su u najnovijoj analizi pokazali da su obnovljivi izvori energije izuzetno profitabilan biznis u Adria regionu. Mi smo pisali o pitanju intelektualne svojine kod srpskih startapa.
Međunarodni monetarni fond će nastaviti naredne dve godine da pruža podršku reformama u Srbiji, odnosno stendbaj aranžman sa ovom finansijskom institucijom će biti produžen na još dve godine, a ove ili naredne godine našu zemlju očekuje i formalno dobijanje investicionog rejtinga.
Ovo je pet stvari koje danas treba znati.
Gde srpski startapovi greše u zaštiti intelektualne svojine
Broj startap kompanija u Srbiji neprestano i vidno raste, ali poznavaoci prilika na tržištu često ukazuju na rupe koje se kriju iza tog rasta. Nesavladani izazovi u pogledu finansiranja, pronalaska potrebnog kadra i uspešne prodaje proizvoda i usluga neki su od razloga što je domaći startap ekosistem još nezreo. Nije retkost ni da neka kompanija padne da prvom testu, kada treba da postavi zdrave pravne temelje svoje organizacije i zaštiti se od potencijalne štete. Budući da su to po pravilu firme čije se poslovanje bazira na inovativnim rešenjima, pitanje intelektualne svojine nameće se kao jedno od ključnih.
U našoj zemlji oko tri četvrtine startapova razvija intelektualnu svojinu, ali kada je reč o njenoj formalnoj zaštiti, manje od polovine ih je preduzelo konkretne korake, pokazao je najnoviji Startap skener Inicijative Digitalna Srbija, objavljen u martu. Izveštaj ističe da je ovo ipak pomak u odnosu na godinu pre.
Pala kratkoročna inflaciona očekivanja banaka, privrede i stanovništva
Jednogodišnja inflaciona očekivanja finansijskog sektora su se u januaru nakon bezmalo dve godine vratila u okvire cilja Narodne banke Srbije (NBS), a nastavila su pad i u februaru i martu. Banke koje posluju u Srbiji sada očekuju da će mart 2025. godine doneti rast cena od četiri odsto, što je pad od još 20 baznih poena u odnosu na februar.
Privreda je takođe smanjila svoje projekcije inflacije za naredni period, pa privrednici inflaciju u martu 2025. vide na pet odsto, što je za ceo procentni poen niže nego u februaru.
NBS ne očekuje ubrzanja inflacije kao u SAD
Inflacija u Srbiji je u martu prošle godine došla na 16,2 odsto i od tada se stopa rasta cena nalazi u padu. S druge strane, velike centralne banke, koje su nešto pre Narodne banke Srbije (NBS) uspele da inflaciju približe cilju, sada se suočavaju sa novim talasom rasta cena, što postavlja pitanje da li bi i za NBS ta "poslednja milja" mogla da bude problematična.
Dok je inflacija u evrozoni u martu usporila na 2,4 odsto, rast cena u SAD je u istom mesecu ubrzao na 3,5 odsto, probudivši sumnje da inflacija u januaru i februaru nije ubrzavala samo kao izuzetak. Kako iz NBS kažu za redakciju Bloomberg Adrije, iako se mogu dogoditi pojedinačni skokovi stope inflacije, to nije u osnovnom scenariju, koji predviđa usporavanje do tri odsto, gde bi inflacija trebalo da se zadrži.
Analiza BBA: OIE izuzetno profitabilan biznis u Adria regionu
Obnovljivi izvori energije (OIE) u proteklih 10 godina zabeležili su drastičan rast u Adria regionu. U 2023. godini kapaciteti su dostigli 2,3 gigavata za solarnu energiju i 1,9 gigavata za energiju vetra, što je za 687 odsto i 455 odsto više nego pre 10 godina. Adria region ima velike potencijale za razvoj OIE, ali su oni, uprkos drastičnom porastu u poslednjih 10 godina, i dalje nedovoljno iskorišćeni. Međutim, finansijski rezultati kompanija koje su se odvažile da ulažu u OIE u regionu pokazuju da je za njih ovaj biznis i te kako profitabilan.
To su neki od zaključaka analize o OIE u regionu analitičara Bloomberg Adrije koju u celosti možete pročitati OVDE.
Sledi...
Nastavak zasedanja Evropskog parlamenta, poslednjeg uoči evropskih izbora.
Očekuje se da će britanski premijer Rishi Sunak posetiti Nemačku i Poljsku i da će poseta trajati do srede.
Senat Kongresa SAD razmatra plan pomoći Ukrajini i Izraelu koji je odobrio Predstavnički dom Kongresa.
Tesla i PepsiCo objavljuju izveštaje o zaradama.