Narodna banka Srbije (NBS), a potom i Evropska centralna banka (ECB) odlučile su se za još jednu pauzu kada je reč o kamatnim stopama. Očekuje se da će isti potez napraviti i Federalne rezerve (Fed), dok predsednik američke centralne banke Jerome Powell poručuje da je vreme smanjenja kamatnih stopa blizu. Trgovci se sve više klade da će do prvog smanjenja kamatnih stopa doći u junu, a to analitičari prognoziraju i za ECB i NBS. Međutim, sve će zavisiti od podataka o inflaciji.
Za to vreme, grčka vlada se bori protiv cena hrane koje divljaju širom zemlje i rastu više od proseka Evropske unije, uvodeći nove mere. Jedna od mera jeste i platforma koja prati cene na tržištu, nazvana e-katanalotis, koja ima ulogu Velikog brata i pratiće 15.000 kodova proizvoda iz supermarketa širom zemlje, u pokušaju da se smanje cene i da se poveća konkurencija.
U Nemačkoj još nema znakova oporavka privrede. Broj porudžbina iz nemačkih fabrika je naglo pao početkom 2024. nakon porasta u decembru - pokazujući tako sa kakvim se problemima suočava najveća evropska privreda.
Nvidia nastavlja da svojim rezultatima prkosi izazovnim vremenima, što utiče na njen dalji rast akcija. Dva direktora Nvidije prodala su akcije kompanije vredne 180 miliona dolara u poslednja dva dana, pridruživši se tako klubu akcionara iz same firme koji su se okoristili o nedavni skok cene akcija na rekordne nivoe.
Ovo je pet najvažnijih vesti koje danas treba znati.
NBS i ECB pauzirale, Fed blizu prvog smanjenja kamatnih stopa
NBS je odlučila da ne menja svoju monetarnu politiku. Nakon osme uzastopne pauze, referentna kamatna stopa ostala je na 6,5 odsto, što je nivo iz jula, i najviše od maja 2015. godine. Nepromenjene su i dalje kamatne stope na depozitne (5,25 odsto) i kreditne olakšice (7,75 odsto).
I kamatne stope u evrozoni će još neko vreme ostati nepromenjene jer ni ECB nije menjala stope, čime se pokazalo da su oni koji su se kladili na smanjenje stopa u prvom kvartalu bili previše optimistični. Nakon odluke ECB, kamatna stopa na depozite ostaće četiri odsto, na glavne operacije refinansiranja 4,5 odsto, a na marginalne kreditne olakšice 4,75 odsto, piše u saopštenju centralne banke. Ovakve kamatne stope su na snazi od septembra i najviše su od osnivanja evrozone.
S druge strane, predsedavajući Feda Jerome Powell sugerisao je da se centralna banka približava poverenju koje joj je potrebno da počne da snižava kamatne stope.
Svaki treći startap u Srbiji razvija AI proizvod
Svaki treći startap u Srbiji razvija proizvod u oblasti primene veštačke inteligencije (engl. artificial intelligence - AI), pokazalo je najnovije istraživanje, dok se cela planeta utrkuje u pogledu usvajanja AI-ja u svim industrijama i sektorima usluga.
Kako se precizira u nedavno objavljenom Startap skeneru Inicijative Digitalna Srbija, 36 odsto domaćih startap kompanija bavi se AI-jem.
Prema njihovim podacima, značajno interesovanje postoji i za razvoj hardvera (21,9 odsto), što ukazuje na povećanje broja inicijativa usmerenih na fizičke proizvode. Tehnološka usmerenost u domaćem startap ekosistemu odražava ukorenjen fokus na tehnološki napredak i inovacije.
Javni dug u januaru porastao za 47 miliona evra, uz suficit budžeta
Javni dug Srbije je na početku godine nominalno porastao za 46,9 miliona evra. Ako se uporedi sa projektovanim rastom bruto domaćeg proizvoda, udeo javnog duga je pao na 48,3 odsto, pokazuju najnoviji podaci Ministarstva finansija.
Iz Ministarstva takođe navode da je prvi mesec godine doneo u suficit republičkog budžeta od 30,2 milijarde dinara (257,5 miliona evra), dok je prvobitno planiran deficit od 10,4 milijarde dinara.
Što se javnog duga tiče, najveći deo javnog duga u stranoj valuti nalazi se u evrima (57,2 odsto), dok slede američki dolar (13,7 odsto) i specijalna prava vučenja Međunarodnog monetarnog fonda (6,8 odsto).
Tri toplane u Beogradu najperspektivnije za grejanje iz zemlje
Beograd poseduje veliki potencijal za zagrevanje objekata pomoću geotermalne energije, odnosno tople vode koja se u pojedinim delovima srpske prestonice nalazi i na samo 30 metara dubine.
Javno preduzeće "Beogradske elektrane" odlučilo je da ovaj potencijal iskoristi i angažovalo stručnjake da istraže da li ima mogućnosti da i pojedine beogradske toplane pređu na ovaj način grejanja.
Naučna studija Rudarsko-geološkog fakulteta utvrdila je da su tri lokacije najperspektivnije za eksploataciju geotermalne energije, odnosno da su tri toplane najidealnije da pređu na taj sistem grejanja. To su toplane "Batajnica", "Borča" i "Dunav".
Sledi...
U svetu se obeležava Dan žena.
U SAD sastaju se premijer Mađarske Viktor Orban i bivši predsednik SAD Donald Trump.
Nemačka očekuje podatke o industrijskoj proizvodnji i indeksu cena proizvođača za januar 2024. godine. Francuska objavljuje podatke o spoljnoj trgovini za januar. Španija objavljuje podatke o industrijskoj proizvodnji za januar, a Italija indeks cena proizvođača takođe za januar. Na nivou evrozone biće objavljeni konačni podaci o BDP-u za četvrti kvartal 2023.