Portal Elektroprivrede Srbije (EPS) ponovo je dostupan, lideri Zapadnog Balkana dali su novi rok za pokretanje slobodnog tržišta rada, dok zvanična Priština ne odstupa od najave ukidanja dinara kao zakonskog sredstva plaćanja. Donosimo vam pet stvari koje treba da znate danas.
Posle hakerskog napada, korisnici opet mogu da pristupe 'Uvidu u račun'
Portal "Uvid u račun" dostupan je građanima za preuzimanje e-računa i elektronsko plaćanje, nakon što je pre više od mesec dana EPS pogodio hakerski napad.
Međutim, postoji mogućnost da je taj hakerski napad ugrozio bezbednost podataka građana, jer su na blogu Qilin, koja je u javnosti označena kao hakerska grupa koja je izvršila sajber-napad na EPS, navodno objavljeni podaci o EPS-u. To preduzeće, kao ni Vlada Srbije, ali ni ostali nadležni organi nisu obavestili javnost o kojim podacima je reč i koliko je opasno da se oni nađu u javnosti. Poverenik za informacije od javnog značaja pokrenuo je postupak vanrednog inspekcijskog nadzora, nad primenom Zakona o zaštiti podataka o ličnosti od strane EPS-a.
"Iako sistem funkcioniše, on i dalje nije bezbedan, a posebno nisu bezbedni podaci koji su iz njega izašli, među kojima mogu biti i podaci o ličnosti građana Srbije. U tom smislu, opasnosti se mogu ogledati u zloupotrebi ličnih podataka, njihovoj prodaji na dark-vebu i daljem nedozvoljenom korišćenju", rekla je za Bloomberg Adriju Ana Toskić Cvetinović, izvršna direktorka nevladine organizacije Partneri Srbija, čija je jedna od značajnih oblasti delovanja zaštita privatnosti i podataka o ličnosti. Ceo intervju sa njom pročitajte u posebnom tekstu.
Potpisani protokoli za slobodno tržište rada u okviru Otvorenog Balkana
Predstavnici Srbije, Severne Makedonije i Albanije potpisali su u ponedeljak u Skoplju, u okviru inicijative Otvoreni Balkan, dva protokola koja će omogućiti uspostavljanje slobodnog tržišta rada za zemlje članice te inicijative. U pitanju su Protokol o sprovođenju sporazuma o uslovima za slobodan pristup tržištu rada na Zapadnom Balkanu i Protokol o povezivanju šeme elektronske identifikacije građana Zapadnog Balkana.
Mera bi trebalo da počne da se sprovodi od marta, a zvaničnici su poručili da će zajedničko tržište rada uticati na stvaranje boljeg poslovnog ambijenta, te da će doprineti prevazilaženju problema sa nedostajućom radnom snagom.
Podsetimo, dosad su profunkcionisali samo slobodan protok robe i zajednička naplata putarine između Srbije i Severne Makedonije. Kako je skoro najavljeno, od 1. februara će se prilikom ulaska na carinsku teritoriju Srbije ili Severne Makedonije priznavati potvrda o vaganju tovara, kao i prateća tranzitna dokumentacija overena pečatom susedne carinske administracije. Srbija je jedina potpuno uklonila inspekcijske kontrole sa granice. Takođe je ukinula veterinarske takse i naknade, dok su sve tri države sprovele mere na prihvatanju laboratorijskih analiza.
Srbija i EU osudile potez Prištine koja bi da ukine dinar
Privremene institucije samouprave na Kosovu i Metohiji i njihova centralna monetarna institucija najavile su da će od početka februara evro biti jedina valuta, čime bi se efektivno ukinuo dinar kao platežno sredstvo. Narodna banka Srbije (NBS) i predstavnici srpskih vlasti osudili su potez zvanične Prištine, a iz Evropske komisije su od privremenih institucija zatražili obrazloženje odluke o uvođenju evra kao jedine valute.
Evropska centralna banka (ECB) na svom sajtu navodi da evro nije legalno sredstvo plaćanja na Kosovu i Metohiji, s obzirom na to da je zvanična Priština jednostrano usvojila evropsku valutu 2002. godine.
Rukovodilac Centra za regionalnu saradnju u Privrednoj komori Srbije Aleksandar Radovanović u ponedeljak je izjavio za Betu da je privreda Srbije zbog zabrane izvoza robe na Kosovo i Metohiju od juna prošle godine, kada je uvedena, do 1. januara pretrpela štetu od oko 150 miliona evra. On je podsetio da je prištinska vlast zabranila uvoz sve robe 14. juna, a već 8. jula je dopustila uvoz robe koja im je potrebna.
Analiza BBA: Srbija pri dnu regiona po korporativnim ESG obveznicama
Korporativne ESG obveznice nisu preterano česta pojava u Adria regionu, a od pet zemalja u regionu su ih dosad izdavale samo slovenačke, hrvatske i bosanskohercegovačke kompanije. S druge strane, Srbija, Slovenija i Severna Makedonija su izdale državne ESG obveznice, dok se takve emisije u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini (BiH) još čekaju.
Međutim, kada se pogledaju drugi pokazatelji, na primer, udeo izdanja u bruto domaćem proizvodu, naš region ne zaostaje previše za svojim parnjacima, a u budućnosti nas svakako očekuje više emisija korporativnog, ali i državnog ESG duga, smatraju analitičari Bloomberg Adrije.
ESG, engleska skraćenica za "Environmental, Social and Governance", najčešće se definiše kao skup standarda koji usmeravaju korporativne politike kako bi bile u skladu sa konceptima održivog razvoja u oblastima životne sredine, društvene odgovornosti i korporativnog upravljanja.
Sledi...
U utorak će biti objavljeni novi podaci o poverenju potrošača u evrozoni, Japan će doneti odluku o daljem kretanju kamatnih stopa, Meksiko će izvestiti o deviznim rezervama, a Singapur o inflaciji.
Netflix će dati izveštaj o zaradi, dok će ECB izdati uvide u domenu kreditiranja banaka.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen u poseti je BiH sa premijerom Holandije Markom Rutteom i premijerom Hrvatske Andrejom Plenkovićem.
Američka Akademija filmskih umetnosti i nauka objaviće nominacije za prestižnu nagradu Oskar, čija će 96. svečana dodela biti 10. marta.