Vulkanska erupcija počela je na jugozapadu Islanda, pokrećući fontane rastopljene lave koje lete desetinama metara uvis.
U opasnosti su evakuisani ribarski grad južno od vulkana, elektrana i glavna turistička atrakcija zemlje - banja Plava laguna, na zapadu. Erupcija se očekuje još od kraja oktobra, ali je oblast zabeležila nekoliko nedelja relativnog mira pre nego što je lava počela da teče u ponedeljak u 22.17 po lokalnom vremenu.
Letovi se trenutno odvijaju na glavnom međunarodnom aerodromu Keblavik. U saopštenju avio-kompanije se navodi da je "u toku vulkanska erupcija sa malim emisijama pepela ili bez njih".
Pukotina na zemljinoj kori duga je oko četiri kilometra sa erupcijama koje se dešavaju po celoj dužini, saopštio je Met Office na svojoj veb-stranici nakon istraživanja tog područja. Lokalitet se nalazi na poluostrvu Rejkjanes, oko 40 kilometara jugozapadno od glavnog grada.
Vulkansko poluostrvo je bilo neaktivno skoro 800 godina do početka 2020. godine, kada je počela intenzivna seizmička aktivnost. Lava je izašla na površinu 2021. godine, a zatim je ponovo izronila u avgustu 2022. i u julu ove godine. Erupcija koja je počela u ponedeljak je najsnažnija od ovih nedavnih.
Vulkan se nalazi u blizini Grindavika, ribarskog grada od oko 3.700 stanovnika koji je evakuisan početkom novembra nakon zemljotresa koji su pocepali ulice i uništili infrastrukturu. Lava trenutno ne teče prema gradu, navodi lokalni emiter RUV.
"Imamo snažnu erupciju koja proizvodi lavu u pukotini od dva do tri kilometra koja se nalazi severno od Grindavika sa fontanama lave koje dostižu visinu znatno iznad 100 metara (330 stopa)", rekao je Thor Thordarson, profesor vulkanologije i petrologije na Univerzitetu Islanda. "To je relativno velika erupcija, definitivno više od onoga što smo videli u prethodnim erupcijama u ovoj oblasti."
Tokovi lave viđeni pre pucanja u ponedeljak bili su erupcije pukotina koje nisu proizvodile pepeo i koje su se nalazile dalje od naseljenih područja i infrastrukture. Verovatnije je da će erupcije koje se protežu dalje u more postati eksplozivne i proizvesti pepeo koji bi mogao zaustaviti vazdušni saobraćaj.
"Mislim da ovo neće imati veliki uticaj na vazdušni saobraćaj", rekao je Thordarson. "Ali potencijalno će ovo imati ozbiljan i značajan uticaj na lokalne zajednice i infrastrukturu, uključujući grad Grindavik, Plavu lagunu i elektranu Svartsengi."
Godine 2010. vulkan Ejafjadlajekidl u južnom delu zemlje izbacio je ogromni oblak pepela koji je nedeljama blokirao vazdušni saobraćaj širom Evrope. Propisi o vazdušnom saobraćaju su se od tada promenili, pa je manja verovatnoća da će svaki naredni prekid biti tako široko rasprostranjen kao u slučaju iz 2010.
Island, koji ima 30 vulkanskih sistema i više od 600 toplih izvora, jedno je od geološki najaktivnijih mesta na zemlji, zbog svog položaja na srednjeatlantskom grebenu između severnoameričke i evroazijske tektonske ploče.
Iako erupcije nisu retkost, nije bilo vulkanske aktivnosti koja bi ugrozila naseljena područja onoliko koliko je to učinila erupcija 1973. koja je zatrpala lavom deo grada od 5.000 ljudi na arhipelagu Vestmanejar.
Vulkan koji trenutno eruptira nalazi se u blizini najveće turističke atrakcije Islanda, banje Plava laguna, ali i elektrane Svartsengi, koja je u vlasništvu HS Orka hf i koja obezbeđuje toplotu za oko 30.000 stanovnika poluostrva i drugih preduzeća usredsređenih na geotermalnu toplotu. Vlasti su nastojale da zaštite te lokacije izgradnjom bedema, koji su bili pri završetku kada je erupcija počela.