Šef plaćeničke grupe Wagner, Jevgenij Prigožin, preminuo je u avionskoj nesreći prošle nedelje, potvrdili su ruski istražitelji, dok se i dalje šire spekulacije o mogućnosti da je Kremlj naručio ubistvo.
Testiranja DNK su pokazala da su svi putnici i posada koji su se nalazili na listi putnika u privatnom avionu 23. avgusta, preminuli, saopšteno je na sajtu Ruske istražne komisije u nedelju.
Prigožin je predvodio neuspeli bunt u junu protiv vođa ruske vojske Vladimira Putina, što je ugrozilo gotovo četvrt veka Putinove vlasti. SAD su navele da bi pad aviona mogao biti atentat odobren od strane samog Putina, a te tvrdnje je portparol predsednika, Dmitrij Peskov, odbacio kao apsolutnu laž.
Opširnije
Lukašenko: Smrt Prigožina 'suviše gruba' za Putina
"Ne mogu da zamislim da je Putin to uradio, da je Putin kriv", rekao je Lukašenko.
26.08.2023
Prigožin proglašen mrtvim: kakva je Putinova uloga?
Jevgenij Prigožin, čovek koji je predvodio pobunu koja je predstavljala najveću pretnju vladavini predsednika Vladimira Putina dugoj skoro četvrt veka, smatra se mrtvim.
24.08.2023
Putin posetio Rostov na Donu prvi put od Vagnerove pobune
Predsednik Rusije Vladimir Putin otputovao je u sedište ruskog Južnog vojnog okruga u Rostovu na Donu, u blizini ukrajinske granice, prvi put od pokušaja pobune Vagnerove plaćeničke grupe u junu.
19.08.2023
Avion, Embraer SA Legacy 600, leteo je ravno i bio je na svojoj putanji iz Moskve za Sankt Peterburg dok iznenada nije počeo nepredvidivo da se ponaša nekoliko sekundi pre nego što se strmoglavio, prema podacima o letu koje je objavio Flightradar24 ranije prošle nedelje. Video snimci sa mesta nesreće pokazali su avion kako pada sa neba.
Na avionu su se takođe nalazili neki od najbližih saradnika Prigožina, uključujući Dmitrija Utkina, bivšeg oficira vojne obaveštajne službe koji je bio ključna figura u Wagneru od njegovog osnivanja 2014. godine, kada je pomogao pobunu na istoku Ukrajine koju je podržala Rusija, što je postavilo temelje za sadašnji rat. Valerij Čekalov, koji je bio odgovoran za operativne finansije Wagnera, takođe se nalazio u avionu, saopštili su zvaničnici ranije.
Rane procene iz SAD ukazivale su na to da je avion možda uništen bombom u avionu u napadu koji je verovatno odobrio Putin, rekli su američki zvaničnici, iznoseći svoje tvrdnje pod uslovom anonimnosti. I Velika Britanija pretpostavlja da je avion namerno oboren, iako tačan uzrok nesreće još nije jasan, rekao je jedan zvaničnik.
Putin je osudio junski bunt kao izdaju, ali je Prigožin izgleda izbegao trenutnu osvetu Kremlja dok su njegovi borci došli unutar 200 kilometara od Moskve, ubivši najmanje 13 ruskih pilota na svom maršu, pre nego što su dramatično povukli nazad nakon dogovora posredovanog od strane predsednika susedne Belorusije.
Premeštaj u Belorusiju
Neki borci, uključujuči i Prigožina, zatim su se prebacili u Belorusiju. Nekoliko njih se prijavilo da se pridruže snagama ruskog Ministarstva odbrane.
Prigožin se pojavio u Moskvi nekoliko dana nakon neuspelog ustanka, gde je prisustvovao razgovorima u Kremlju sa Putinom, što je iznenadilo posmatrače koji su očekivali da će osnivač Wagnera biti proteran. U još jednom očiglednom izazovu Putinovoj vlasti, Prigožin je bio viđen kako se druži sa afričkim liderima na rusko-afričkom samitu u Sankt Peterburgu prošlog meseca.
Plaćeničkoj grupi takođe je bilo dozvoljeno da zadrži veći deo svojih obimnih i profitabilnih operacija u Africi, gde je igrala ključnu ulogu u širenju uticaja Kremlja uz minimalne troškove, ponekad nudeći vojne usluge u zamenu za pristup mineralnim resursima.
U svojim prvim komentarima o nesreći, Putin je izjavio na državnoj televiziji u četvrtak da je Prigožin bio talentovan biznismen ali i osoba koja je napravila ozbiljne greške u životu.
(Ažurirano sa detaljima kroz ceo tekst.)