Indija je postala prva zemlja koja je spustila svemirsku letelicu u blizini južnog pola Meseca, nakon što je pokušaj Rusije da ostvari lunarni tačdaun na istoj teritoriji propao zbog kvara na motoru.
Chandrayaan-3, indijska letelica koja je lansirana prošlog meseca, uspela je da sleti u 6.04 popodne po lokalnom vremenu (14.15 po centralnoevropskom veremenu) u sredu, nakon što se ruska Luna-25 srušila na Mesečevu površinu u nedelju. Rover po imenu Pragyan, što u prevodu znači mudrost, spreman je da počne sa analizama hemijskog sastava mesečeve površine u potrazi za vodom. Analize će obavljati u toku jednog lunarnog dana, koji je jednak 14 dana na Zemlji.
Indija je, nakon Kine, postala druga zemlja koja ima funkcionalni rover na Mesecu.
Opširnije
Sletanje na Mesec vinulo svemirski sektor Indije u nebo
Kompanije iz indijskog svemirskog sektora zabeležile su značajan rast.
23.08.2023
Indija u trci da sleti blizu južnog pola Meseca u potrazi za vodom
Indija će možda postati prva zemlja koja će spustiti svemirsku letelicu u blizini južnog pola Meseca.
23.08.2023
Indija prestigla Kinu po broju stanovnika
Indija je pretekla Kinu kao najmnogoljudnija nacija sveta, prema podacima UN-a objavljenim u sredu.
19.04.2023
Uspešno sletanje podiglo je Indiju na prestižnu poziciju u globalnoj svemirskoj trci, iako je zemlja bila u zastoju nakon neuspešne misije na Mesecu 2019. godine. Premijer Indije Narendra Modi želi da istakne poziciju ove zemlje među kosmičkim silama. Takođe, Indija je u junu potpisala Artemis Accords, inicijativu koju podržavaju SAD i više od dve desetine zemalja kojima je cilj da zajednički vode misije, kao i civilna istraživanja svemira.
Vikram, produžetak Chandrayaan-3, bio je u trendu na društvenoj mreži X, dok su industrijalci milijarderi i bolivudski glumci željno iščekivali istorijski trenutak. Škole su pozvale učenike širom najnaseljenije nacije na svetu da gledaju događaj uživo i obeleže značajnu misiju, dok su se neki molili u džamijama i hramovima za uspešno sletanje.
Akcije 13 indijskih kompanija iz svemirskog sektora, uključujući PTC Industries, Zen Technologies i Centum Electronics, ove nedelje su se oporavile i dodale tržišnu vrednost za više od 2,5 milijardi dolara, prema podacima koje je prikupio Bloomberg.
Vodeni led prisutan na neistraženom južnom polu Meseca takođe je izazvao interesovanje zemalja koje putuju svemirom, uključujući SAD i Kinu. To bi mogao biti ključni resurs za piće, disanje i raketno gorivo za unapređenje ljudskog svemirskog istraživanja dublje u sunčev sistem.
Misija američke svemirske agencije Artemis III planira da pošalje prve ljude da istraže područje blizu južnog pola 2025. Kina takođe nastoji da izgradi istraživačku stanicu u blizini regiona i postavi astronaute na Mesec do 2030. Japan ima u planu misiju bez posade planiranu za lansiranje 26. avgusta.
Indija ima planirane druge svemirske napore. Zemlja će uskoro pokrenuti misiju, nazvanu Aditya L1, za detaljnu solarnu studiju. Misija Venera je takođe na dnevnom redu Indijske organizacije za istraživanje svemira, rekao je Modi nakon sletanja. Agencija planira da demonstrira sposobnost ljudskih svemirskih letova kroz svoju misiju Gaganyaan, koja će lansirati članove posade u orbitu od 400 kilometara na tri dana pre nego što ih bezbedno vrati na Zemlju.
Indijska svemirska agencija i NASA dogovorile su se da pošalju indijskog astronauta u Međunarodnu svemirsku stanicu. Ova južnoazijska nacija je takođe u razgovorima sa Japanom da zajedno rade na misiji na Mesecu.
(Ažurirano informacijama kroz čitav tekst.)
- U pisanju teksta pomogao Debjit Chakraborty.