Inflacija i centralne banke su glavni junaci vesti već više od godine, a investitori su se i tokom jučerašnjeg dana fokusirali upravo na poruke monetarnih vlasti.
Rast cena je i dalje jedna od glavnih briga kako malih, tako i velikih privreda, a čini se da su poslednji podaci doneli razlog za makar trenutni predah. S druge strane, prethodna godina nije bila preterano uspešna za osiguravajuće kuće, a Dunav osiguranje zabeležilo je pad profita od preko 40 odsto. Evo kojih pet stvari treba da znate danas:
1. NBS smanjila projekciju inflacije posle prve mesečne deflacije
Pošto je zabeležena prva mesečna deflacija u Srbiji u julu posle skoro tri godine, Narodna banka Srbije (NBS) smanjila je projekciju kretanja rasta potrošačkih cena do kraja godine.
"Prema našoj novoj projekciji, inflacija će nastaviti da usporava, i nakon što se krajem ove godine spusti na osam odsto, u granice cilja vratiće se u toku drugog tromesečja 2024. godine", navodi se u izveštaju o inflaciji NBS iz avgusta. "Nova projekcija inflacije nešto je niža od projekcije objavljene u maju, pre svega u narednoj godini", rekli su iz centralne banke Srbije.
Tokom pres-konferencije, guverner Jorgovanka Tabaković je upozorila da sve veće trgovinske marže u maloprodajnim lancima doprinose tome da inflacija sporije pada u Srbiji. Ona je naglasila da je potrebno da se detaljnije sagleda mehanizam formiranja cena.
2. Adria region privlačan za tekstilce, stranci vladaju tržištima
Rast tekstilne industrije u Adria regionu pratiće blagi opadajući trend u naredne dve godine, dok će u bliskoj budućnosti pritisak na marže oslabiti, uzimajući u obzir visoke bazne cene sirovina, prenete iz 2022. godine, ocenjuje analitički tim Bloomberg Adrije.
Niže cene pamuka, ključne sirovine za većinu proizvođača odeće (a samim tim i iscrpljivanje skupljih zaliha), pomoći će maržama u narednom periodu. Snižavanje cena nafte, gasa i električne energije takođe će biti povoljno za profitabilnost sektora. Celu analizu možete pogledati OVDE.
3. Od šest prodatih automobila u Srbiji, pet su polovnjaci
Prodaja novih automobila u Srbiji u prvoj polovini ove godine skočila je u odnosu na isti period 2022, dok je kod polovnjaka i dalje prisutan pad prodaje, ali u znatno manjem procentu u odnosu na prethodne godine. Ipak, trgovina polovnim i novim vozilima u Srbiji i dalje je manja u odnosu na period pre pojave pandemije i globalne krize, pokazala je analiza sajta Polovni automobili urađena u saradnji sa "Cube Teamom".
Istraživanje se odnosi na celokupno tržište Srbije, sem podataka o ceni automobila koji se odnose samo na one koji su oglašeni na sajtu Polovni automobili.
Prikupljeni podaci pokazali su da je prodaja polovnih automobila iz uvoza u prvih šest meseci 2023. manja za 5,6 odsto u odnosu na prodaju ostvarenu u istom periodu prošle godine. Ovaj podatak deluje ohrabrujuće jer je, na primer, pad prodaje u prvoj polovini 2022. u odnosu na 2021. godinu iznosio čak 15,5 odsto.
4. Fed: Znatni inflatorni rizici mogu da dovedu do novih podizanja kamata
Federalne rezerve upozoravaju da bi "znatni inflatorni rizici" mogli da rezultiraju potrebom da centralna banka Sjedinjenih Američkih Država ponovo podigne kamatne stope. U zapisniku sa prethodnog sastanka Federalnog komiteta za otvoreno tržište (FOMC), u kom tržišta najčešće traže više detalja o budućim potezima monetarnih vlasti, piše da je ovakva opasnost prisutna jer je "inflacija i dalje daleko iznad dugoročnog cilja komiteta".
"Većina članova" smatra da bi nova zatezanja monetarne politike mogla da budu potrebna, piše u detaljima sastanka. Takođe se dodaje da su se dva člana (iako nijedan nije glasao protiv odluke o podizanju stopa) zalagala za to da se u julu napravi pauza.
Sledi...
U Španiji će biti održana konstitutivna sednica novog saziva parlamenta posle izbora održanih 23. jula. Takođe ćemo dobiti podatke o spoljnotrgovinskom bilansu evrozone i Evropske unije, a očekuje nas i izveštaj o stanju na tržištu rada u Sjedinjenim Američkim Državama.