Između Kine, Sjedinjenih Država i Evropske unije opet ima trzavica, a one će se posebno osetiti u Evropi, iako deluje da je ona obazrivija kada je reč o presecanju trgovinskih veza sa Kinom. Da li Kina prelazi sa upozorenja na dela?
Kina seli trgovinski rat u Evropu, cilja na zelenu tranziciju
Kina je najavila ograničenje izvoza dva donekle opskurna, ali ključna metala u Sjedinjene Države i Evropsku uniju.
Galijum i germanijum, čiji je izvoz Kina ograničila, kvalifikovani su kao nusproizvod koji nastaje pri procesu prerade traženijih metalnih sirovina poput cinka ili aluminijuma. Iako je reč o nusproizvodu sa izuzetno malim globalnim tržištem, galijum i germanijum predstavljaju ključne sirovine u proizvodnji čipova, električnih vozila i telekomunikacione opreme. Odluka Kine otežaće Evropskoj uniji da dekarbonizuje ekonomiju.
U razgovoru za Bloomberg Adria Connect, direktorka Instituta za azijske studije Fakulteta političkih nauka u Beogradu Dragana Mitrović kaže da ovom merom Kina stavlja do znanja svima da i ona ima jake adute u ovoj igri.
Do pruge Beograd - Sarajevo preko EU
Prvi zajednički projekat u saobraćaju posle Dejtona između Srbije i Bosne i Hercegovine mogla bi da bude obnova pruge Beograd - Sarajevo. Ideja je da dve države zajednički konkurišu kod Evropske unije i tako obezbede novac.
"Naša procena je da bi pruga koštala ukupno 400 ili 500 miliona evra. To je procena koju trenutno imamo. Naravno, to ne znači da će tako biti. Tender će pokazati kolika će biti cena, ali je mnogo važno da tu prugu uradimo", navodi ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije Goran Vesić za Bloomberg Adria TV.
Deficit budžeta manji od planiranog, dolazi povećanje plata i penzija
Deficit budžeta Srbije za pet meseci ove godine iznosio je 34,8 milijardi dinara, što je bolje od budžetskog plana za 84 milijarde, jer je planiran deficit u iznosu od 119,1 milijarde dinara, objavilo je danas Ministarstvo finansija. Takvo kretanje javnih finansija u skladu je sa ranijim najavama vlasti o podizanju plata i penzija.
Uzalud elektronska poreska uprava, kada nema ljudi da je vode
Celokupan sistem fiskalizacije, pa i borba protiv sive ekonomije mogu lako da padnu u vodu ako Poreska uprava ne zaposli nove ljude. Godinama joj nedostaju radnici, pogotovo inspektori, upozorava Fiskalni savet.
Broj zaposlenih u poreskoj administraciji Srbije je među najnižima u grupi uporedivih zemalja u regionu. U periodu od 2018. do 2020. godine Srbija je imala snažno smanjenje broja zaposlenih od oko 10 odsto, dok je u uporedivim zemljama Centralne i Istočne Evrope (CIE) smanjenje u proseku bilo višestruko manje (oko tri odsto). Pri tom, ovo smanjenje se nadovezuje na umanjenje broja zaposlenih u Poreskoj upravi tokom prethodne decenije.
Poslednji podaci pokazuju da je u prethodne dve godine, i pored određenih zapošljavanja, nastavljen trend smanjenja zaposlenih.
Sledi...
Međunarodni seminar članica OPEC, čiji govornici uključuju ministre energetike iz zemalja OPEC+, održava se u Beču. Stiže i još podataka o američkom tržištu rada.
U četvrtak će se održati sastanak ministara spoljnih poslova Turske i Švedske o prijemu Švedske u NATO. U Sankt Peterburgu počinje dvodnevni finansijski kongres u organizaciji centralne banke Rusije, a u Šangaju trodnevna Međunarodna konferencija o veštačkoj inteligenciji.
Takođe, u Njujorku će se održati sastanak Saveta bezbednosti UN o iranskom nuklearnom programu.
Danas se i očekuje da će Meta lansirati novu aplikaciju - Threads - koja će biti pandan Twitteru, mada ona neće biti dostupna u Evropskoj uniji.