Dva najveća kineska grada su ponovo zauzdala pandemiju virusa korona nakon četvoromesečne iscrpljujuće borbe tokom koje su milioni ljudi bili zatvoreni u svojim kućama. Sprovođena su masovna testiranja, a stroge mere za sprečavanje širenja virusa ostavile su trag u svakoj sferi društva i privrede.
Zvanična i finansijska prestonica prvi put nisu imale zabeležene nove slučajeve virusa korona u ponedeljak, što je prvi put od 19. februara. U celoj Kini su zabeležena samo 22 slučaja, navodi Nacionalna zdravstvena komisija Kine.
To dokazuje da je moguće suzbiti virus uprkos pojavi omikron soja, koji se lakše prenosi, i lakše zaobilazi imunobarijeru stečenu vakcinacijom.
Može se ispostaviti da će ovo biti Pirova pobeda, i svakako ne znači da je ovo kraj borbe. Rast broja obolelih može da se ponovi, što bi dovelo do novih zatvaranja u Pekingu ili Šangaju. Kina nije bila bez novih slučajeva od oktobra, ali i dalje ne odustaje od svoje strategije potpunog suzbijanja virusa.
"Ne iznenađuje što je Kina uspela da dođe do ovog rezultata nakon svih napora koje je uložila", rekao je Huang Yanzhong iz američke nevladine organizacije Savet za međunarodne odnose (CFR). "Međutim, to ne znači da Kina može da proglasi pobedu jer nije učinila da virus nestane", dodao je. "Osim ako ne reše da potpuno izoluju Peking i Šangaj, virus može da se ušunja nazad u svakom trenutku."
Sprečavanje širenja virusa je zahtevalo stroge mere. U Šangaju, koji je bez novih slučajeva poslednji put bio 23. februara, više od 25 miliona stanovnika je bilo u dvomesečnom režimu ograničenog kretanja. Zatvaranja manjeg obima, strogo praćenje onih koji su bili u kontaktu sa zaraženima, kao i redovna testiranja, sada su normalna pojava u oba grada.
Visoko postavljeni ciljevi
Kineska strategija pokazuje koliko je teško na duže staze suzbiti zarazni virus, i ukazuje na to koliki rizik može da predstavlja po drugu najveću svetsku privredu. Mnogi sada predviđaju da Kina neće ostvariti svoj ciljani rast bruto domaćeg proizvoda od 5,5 odsto za ovu godinu, već će privredni rast iznositi oko 4,2 odsto. Posledice se osećaju i širom sveta, pa je i kompanija Nike Inc. nedavno saopštila da predviđa lošije rezultate upravo zbog situacije u Kini.
Stragetija je Kinu izolovala od ostatka sveta, koji je počeo da živi sa virusom. S druge strane, kineski ekonomisti su pod pritiskom da privredu zemlje zaštite od efekata strategije za suzbijanje virusa korona, posebno pred kongres Komunističke partije Kine. Očekuje se da će na kongresu predsednik Xi Jinping dobiti treći mandat.
Ne vidi se kraj mukama lokalnih lidera koji se trude da usklade privredni rast i zdravstene ciljeve. Najmanje pet ključnih gradova i provincija je reklo da će zadržati mere za suzbijanje virusa korona, što su na lokalnim kongresima partije potvrdili i politički lideri i bliski saradnici predsednika.
Stranački lider u gradu Čongking Chen Min'er rekao je da će mere za suzbijanje pandemije sprovoditi bez popuštanja. Li Hongzhong iz Tjanđina je obećao da će sprečavanje širenja virusa postati nova normalnost. Iako je list "Beijing Daily" kasnije povukao svoj izveštaj o tome kako će u Pekingu strategija nulte tolerancije u pogledu virusa korona ostati na snazi još pet godina, članak je već izazvao burne reakcije na društvenim mrežama. Članak je bio zasnovan na komentarima partijskih zvaničnika koji su govorili o petogodišnjim planovima i zadacima.
Gradonačelnik Šangaja je rekao da je pristup gradskih vlasti u potpunosti ispravan i proglasio pobedu grada nad virusom korona.
Većina mera u Pekingu, koji je poslednji put zabeležio dan bez novih slučajeva 16. aprila, biće ukinuta, a studentima će biti dozvoljeno da se vrate na nastavu u ponedeljak. Međutim, neke stvari se neće vratiti u normalu.
Građani sada preko aplikacije na svom mobilnom telefonu moraju da dokažu da su negativni na virus korona, kao i da se testiraju na svaka tri dana kako bi mogli da posećuju javna mesta kao što su restorani, prodavnice i gradski prevoz. Deca starija od tri godine moraju da se testiraju pre odlaska u park.
Pretnja ostaje
Virus i dalje kruži u ostatku zemlje.
Nekoliko slučajeva je zabeleženo u tehnološkoj prestonici Šenženu, koji je sada u centru pažnje jer će Xi tamo odsesti tokom obeležavanja 25. godišnjice predaje suvereniteta Hongkonga Kini. Takođe se očekuje da će Xi prisustvovati inauguraciji novog lidera Hongkonga John Leea.
U Šenženu je u ponedeljak zabeleženo pet slučajeva, nakon što je distrikt na granici sa Hongkongom zatvoren.
U gradu Tjanđin su zabeležena četiri nova slučaja u ponedeljak. Slučajevi su otkriveni tokom redovne kontrole zaposlenih na međunarodnom aerodromu, kako navode kineski mediji.
Postavlja se pitanje kako i kada će Kina prestati da se pridržava svoje strategije.
"Iz perspektive vlasti, cena nije previsoka jer se tako izbegava mnogo gori scenario", rekao je Huang iz CFR. "I dok vlada tvrdi da rizici po društvo i privredu nisu previsoki, postoje mnogo veći indirektni problemi o kojima se ne razmišlja", dodao je.
"Ne može se predvideti kraj."