Kosovska policija sukobila se Srbima koji su protestovali u gradovima na severu Kosova nakon što pokušali da spreče novoizabrane gradonačelnike Albanace da preuzmu dužnost.
Kosovska policija upotrebila je suzavac da rastera masu koja je blokirala put gradonačelnicima da uđu u zgrade lokalne uprave, navele su vlasti u objavi na Facebooku u petak. Protesti su usledili posle lokalnih izbora prošlog meseca koje je zajednica etničkih Srba bojkotovala i proglasila nevažećim.
To je bila najgora eskalacija tenzija ove godine između većinske albanske zajednice na Kosovu i manjinskih Srba. Ovo rasplamsavanje ugrožava plan suseda na Balkanu da normalizuju odnose uz posredovanje EU i podršku SAD, koji prete da prerastu u nasilje otkako je Kosovo proglasilo nezavisnost od Srbije nakon rata 1998-1999.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić reagovao je tako što je vojsku odmah stavio u stanje pripravnosti i naredio pomeranje neutvrđenog broja jedinica bliže granici sa Kosovom, javio je javni servis RTS. On je prošle godine preduzeo slične korake kada su tenzije na Kosovu u blizini granice umalo prerasle u borbe.
Srpski ministar odbrane Miloš Vučević rekao je da vojska postupa po naređenju predsednika jer je situacija na Kosovu postala dramatična.
On je optužio kosovske albanske lidere za "terorisanje" srpske manjine. Srbi čine manje od sedam odsto od 1,8 miliona kosovskog stanovništva, uglavnom albanskog.
Blerim Vela, šef kabineta predsednice Kosova Vjose Osmani, optužio je Srbiju da je preuveličala incident.
"Srpski piromanski režim naredio je svojoj vojsci da se okupi oko granice sa Kosovom", naveo je Vela u tvitu.
Nakon zajedničkog apela Evropske unije, Velike Britanije, SAD, Francuske, Nemačke i Italije u aprilu da gradonačelnici izbegavaju produbljivanje tenzija putem otvorenog pokazivanja autoriteta, gradonačelnici su položili zakletve tokom neupadljivih ceremonija u selima gde dominiraju etnički Albanci.
Međutim, kada su zvaničnici pokušali da uđu u kancelarije, stotine demonstranata su im sprečile put u opštinama Zvečan, Leposavić i Zubin Potok, saopštila je policija.
Nakon što je masi rečeno da se raziđe, neki ljudi su bacali predmete i čula se pucnjava. U sukobima je lakše ranjeno pet policajaca, saopštila je policija. Povređeno je deset srpskih demonstranata, javio je beogradski Tanjug.
"Napolju postoji neko nezadovoljstvo, ali unutar zgrade je sve pod kontrolom", rekao je za KosovaPress gradonačelnik Zvečana Ilir Peci nakon što je rekao da je stigao u svoju kancelariju. "U zgradi je i policija".
SAD su osudile obračun kosovskih vlasti, a ambasador SAD na Kosovu Jeff Hovenier je u tvitu rekao da "današnje nasilne mere treba odmah prekinuti".
Oko 3.800 pripadnika mirovnih snaga NATO-a i dalje je raspoređeno na Kosovu više od dve decenije nakon rata, obezbeđujući da nijedna strana ne podstakne oružani sukob.
Vlada u Beogradu nije priznala Kosovo kao državu i odbacuje njeno odvajanje od Srbije iz 2008. godine - ključnu tačku koja blokira napore obe teritorije da se pridruže EU.
Zapadni izaslanici su godinama bezuspešno pokušavali da razreše spor. Oni su ponovo intenzivirali te napore nakon što je Rusija napala Ukrajinu.