Što su Sjedinjene Američke Države (SAD) bliže isticanju roka za postizanje dogovora oko granice javnog duga, to su investitori nervozniji, a berze, moglo bi se reći, prolaze kroz jednu vrstu krize. Evropsko tržište obeležila je vest da se industrijska proizvodnja u evrozoni smanjila ovog meseca najbržim tempom otkad je pandemija zatvorila fabrike pre tri godine, preteći da oslabi zamah ekonomije koju predvodi sektor usluga. Na srpskom tržištu u fokusu je isplata dividendi, a sve oči uprte su u Naftnu industriju Srbije (NIS), od koje bi se nakon prošlogodišnje rekordne godine mogla očekivati veća isplata od tradicionalnih 25 odsto dobiti. Vest koja je obeležila region jeste ponuda Atlantic Grupe za kupovinu srpske kompanije Strauss Adriatic.
Ovo je pet najvažnijih vesti koje danas treba da znate.
1. Atlantic grupa za 40,5 miliona evra kupuje vlasnika Doncafea
Atlantic Grupa u utorak je predala obvezujuću ponudu za kupovinu kompanije Strauss Adriatic, koju je Strauss Grupa službeno i prihvatila. Strauss Adriatic se nalazi iza brendova C Kafa i Doncafe.
"Obvezujuća ponuda bazirana je na ukupnoj vrednosti transakcije (engl. enterprise value) u iznosu od 40,5 miliona evra, bez dugovanja i gotovine, i pretpostavljajući redovni nivo normalizovanog neto radnog kapitala na dan zaključenja transakcije. Strauss je poznat po jakim brendovima kafe na srpskom tržištu – Doncafe i C kafa, a koji bi se akvizicijom pridružili regionalnim liderima Grand kafi i Barcaffeu. Uz poznate brendove, Atlantic bi preuzeo i moderan proizvodni pogon u industrijskoj zoni Šimanovci kraj Beograda sa 220 zaposlenih", objavljeno je u saopštenju iz Atlantic Grupe.
Zaključenje transakcije još mora da odobri Komisija za zaštitu konkurencije u Srbiji.
2. Vreme isplate dividendi
Sve su oči uprte su u NIS, od kojeg bi se nakon prošlogodišnje rekordne godine mogla očekivati veća isplata od tradicionalnih 25 odsto dobiti.
Profit NIS-a u 2022. iznosio je 787,5 miliona evra i to je bio najbolji učinak kompanije u jednoj fiskalnoj godini od njenog osnivanja - dvostruko veći i od cene po kojoj je prodata Gazpromu. U prvom kvartalu ove godine dividenda je pala za 25 odsto u odnosu na isti period prošle godine i iznosi 99 miliona evra.
Vladan Pavlović, analitičar iz Ipopema Securities, u komentaru za Bloomberg Adriju kaže da ne treba očekivati iznenađenja od rukovodtsva NIS-a i da će odluka o isplati dividendi biti doneta krajem juna.
Rekordnu dividendu isplatio je Metalac. Naime, skupština akcionara gornjomilanovačkog Metalca rezultirala je odlukom da se na ime dividende isplati 173,9 miliona dinara (1,48 miliona evra).
To znači da će akcionari dobiti 90 dinara po akciji bruto, nasuprot 85 dinara, koliko je kompanija isplaćivala prethodnih godina.
3. Kako je mala Crna Gora prestigla Srbiju po solarnim panelima?
Broj prozjumera u Srbiji za godinu, od kada je taj koncept aktivno zaživeo na srpskom tržištu, dostigao je više od 1.300.
Predstavnici resornog ministarstva i državnih energetskih institucija, koji su nedavno u Beogradu učestvovali na konferenciji "Prozjumeri – godinu dana posle", kažu da je koncept prozjumera u Srbiji opravdao sva očekivanja.
Međutim, kada je predstavnik Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) Jovan Kasalica rekao da je zemlja od koje je Srbija veća više od deset puta, čak za manje od godinu uspela da dostigne broj od 1.800 prozjumera, svima je postalo jasno da je Crna Gora uradila nešto bolje i efikasnije od Srbije.
Tajna je u konceptu "ključ u ruke", a više o tome čitajte u posebnom tekstu.
4. Apple na korak od istorije, vredi skoro tri biliona dolara
Skok koji je Apple zabeležio u 2023. godini ponovo je doveo tržišnu vrednost kompanije do istorijske granice - tri biliona dolara.
Akcije tehnološkog giganta ove godine su zabeležile oštar rast od 35 odsto, što mu je donelo skoro 690 milijardi tržišne vrednosti, dok su se investitori okupili oko proizvođača iPhone telefona, privučeni stabilnom zaradom i velikim prilivima novca. Napredak je Apple doveo blizu rekorda koji je kompanija dostigla 2022. godine.
"U celoj svojoj karijeri nikada nisam zamišljao kompaniju ove veličine, a još manje sam zamišljao kompaniju koja će biti sposobna da generiše više od 100 milijardi slobodnog priliva novca godišnje", rekao je Patrick Burton, menadžer portfelja u MainStay Winslow Large Cap Growth Fund, koji poseduje skoro 4,5 miliona akcija tehnološke firme, pokazuju poslednji podaci. "Kada pogledate osnovnu metriku, jasno je zašto je Apple imao tako dobre rezultate."
Sledi…
Ruski predsednik Vladimir Putin susrešće se u Moskvi sa beloruskim kolegom Aleksandrom Lukašenkom, a ruska prestonica je od sutra i domaćin dvodnevnog sastanka Evroazijske ekonomske komisije.
Federalne rezerve objaviće izveštaj sa poslednjeg sastanka. Ovi zapisnici nude detaljan uvid o stavu Feda o pravcu kretanja monetarne politike, tako da ih trgovci pažljivo ispituju u potrazi za signalima o budućim odlukama o kamatnim stopama. Na drugom kontinentu biće održan sastanak Evropske centralne banke (ECB) o nemonetarnoj politici.
Očekuje se i nekoliko važnih obraćanja, najpre guvernera Bank of England Andrewa Baileyja, ministarke finansija SAD Janet Yellen, kao i predsednice ECB Christine Lagarde.
U Vašingtonu će biti održan sastanak nekoliko dobitnika Nobelove nagrade i stručnjaka o dezinformacijama i povratku poverenja u nauku, koji će trajati do 26. maja