Hebrejska Biblija stara 1.100 godina prodata je za 38,1 milion dolara u aukcijskoj kući Sotheby's u Njujorku.
Sassoonov kodeks, za koju kuća kaže da je najstariji skoro potpuni primerak Biblije na svetu, kupila je organizacija pri Muzeju jevrejskog naroda u Tel Avivu pod imenom American Friends of the ANU, kao poklon muzeju. Sredstva za kupovinu obezbeđena su donacijom advokata i diplomate Alfreda Mosesa i porodice Moses.
Moses je pre oko tri nedelje dao neopozivu ponudu od 32,5 miliona dolara, što znači da se dogovorio sa aukcijskom kućom da kupi Bibliju za taj iznos, a da će, ukoliko cena premaši tu sumu, Moses dobiti unapred ugovoreno smanjenje ukupnog iznosa.
Da li je verovao da će biti pobednički ponuđač? Ukratko, kaže da nije. "Mislio sam da će ići na mnogo više - na preko 40 ili 50 hiljada."
Činjenica da je mogao da je kupi, kaže, predstavlja veliko uzbuđenje, jer to znači mogućnost da se pokloni najstarija postojeća hebrejska Biblija jevrejskom narodu, da se sačuva za jevrejski narod, da se zauvek izloži javnosti.
Kodeks je prodao investitor Jacqui Safra.
Prodaja Biblije stvorila je veliko iščekivanje, kako unutar, tako i van aukcijske kuće, a u vezi s tim ko bi mogao da postane konačni kupac. Sotheby's je čak organizovao turu predstavljanja Biblije, odnevši je u London, nekoliko američkih gradova i Tel Aviv, gde je bila prikazana u muzeju ANU u martu. Prema podacima aukcijske kuće, videlo ju je više od 20.000 ljudi.
"Bila je ogromna gužva", rekla je pre same prodaje Sharon Mintz, stručnjak za knjige i rukopise u aukcijskoj kući. Kada je stigla u Tel Aviv, "bilo je redova ispred vrata i oko bloka", priča ona. "Ljudi su dirnuti - to je osećaj radosti. Oni se povezuju sa ovim rukopisom samo zato što su s njim u istoj prostoriji. Bilo je neverovatno."
Aukcijskoj kući su se, kaže ona, obratili potencijalni ponuđači iz celog sveta, kako privatni kolekcionari, tako i javne institucije. "Samo novinarski članci su doveli do toga da nam se javi veliki broj potencijalnih ponuđača. Čitali su o knjizi i došli da je vide."
Sassoonov kodeks, nazvan po bivšem vlasniku Davidu Solomonu Sassoonu (1880–1942), kolekcionaru i članu moćne porodice Sassoon, sadrži sve 24 knjige hebrejske Biblije, a nedostaje samo nekoliko stranica Knjige postanja. Smatra se da potiče iz Izraela ili Sirije i da se sastoji od 396 pergamentnih stranica.