Da li će pre doći veče ili granica, pitanje je koje sebi postavljaju reporteri Bloomberg Adrije u današnjoj poseti graničnom prelazu Batrovci, gde smo se zaputili da bismo proverili koliko će na vreme čekanja uticati ulazak Hrvatske u Šengen.
Putovanje je teklo bez problema sve dok nismo došli na nekih osam kilometara do graničnog prelaza sa Hrvatskom. Od tog momenta mogli smo da zaboravimo na drugi stepen prenosa osim prve brzine.
Nakon deset sati čekanja, naši reporteri i dalje nisu prešli granicu.
Opširnije
Hrvatska u Šengenu glavobolja za srpske prevoznike, možda i turiste
Hrvatska 1. januara postaje članica Šengena, a ovu promenu mogli bi da osete i naši građani koji planiraju odlazak tamo.
01.01.2023
Gužve na granici nakon što je Hrvatska spustila BiH šengensku rampu
Između BiH i Hrvatske postoji 50 graničnih prelaza
02.01.2023
Građani Srbije mogu u Šengen od novembra ako plate 7 EUR
Građani Srbije i drugih zemalja u šengensku zonu putovaće pod novim uslovima najverovatnije od novembra 2023.
27.12.2022
U međuvremenu je strpljenje počelo da napušta vozače koji čekaju da uđu u Hrvatsku, pa sve češće trube u znak protesta. Bez preterivanja bismo mogli da kažemo da nas službenici na graničnom prelazu možda i ne čuju zbog udaljenosti.
Neki od sagovornika našeg medija smatraju da se ovoliko čeka zbog praznika, ali su brojni i oni koji su ubeđeni da je razlog izmenjena procedura nakon ulaska Hrvatske u Šengen.
"Putujem ovako već godinama, i za praznike. Nikad se nije ovoliko čekalo", rekla je Milena Pašto, koja se iz rodne Sremske Mitrovice vraća u Virzburg u Nemačkoj, gde trenutno živi.
Za one koji su nepripremeljni pošli na put, ili bolje reći na neočekivano dug put, nekoliko prodavaca se dosetilo da putnicima ublaži nelagodno čekanje na granici prodajom kokica, vode i sokova.
Odgovor na pitanje ko je krivac za ovako velike gužve pokušali smo da dobijemo i od policije, ali se na telefon stanice granične policije niko nije javljao. U međuvremenu, pristiglo je saopštenje Uprave carina u kojem navode da se gužve stvaraju zbog usporenog rada hrvatskih pograničnih organa.
Iz Uprave carina saopštili su da je zbog velikog broja putnika koji se iz svojih matičnih zemalja nakon praznika vraćaju ka Zapadnoj Evropi saobraćaj na gotovo svim graničnim prelazima pojačanog intenziteta. Navode da je to uobičajeno za ovo doba godine.
"Posebno teška situacija je na izlazu iz Srbije prema Hrvatskoj, na graničnom prelazu Batrovci, gde se zbog zastoja u međuzoni, usled usporenog rada hrvatskih pograničnih organa, na izlaz iz naše zemlje čeka i duže od osam časova", navodi se u saopštenju Uprave carina.
Kažu da naši granični organi nemaju mogućnosti da ubrazaju protok saobraćaja, jer je stvorena gužva u međuzoni, posle naših graničnih službi. "Priliv putnika jeste veliki, ali ovako neočekivano dugih zadržavanja nema ni u jeku turističke sezone."
Zastoji su i na našim severnim granicama, pa se na Horgošu, gde je otvoreno čak pet izlaznih traka, čeka oko šest sati. Puna međuzona pokazuje da mađarske granične službe takođe rade usporeno.
"Putnicima ne možemo preporučiti ni alternativne prelaze, jer su u međuvremenu i tamo stvorene velike gužve. Ono što činimo jeste da apelujemo na granične službe naših suseda da ubrzaju rad kako bi se ova, svima podjednako neprijatna situacija, razrešila u što kraćem roku", saopštila je Uprava carina.
Ulazak Hrvatske u Šengen i praznici skoro su paralisali granični prelaz Batrovci u smeru ka Hrvatskoj, izvestio je reporter Bloomberg Adrije koji od 7.00 časova pokušava da pređe granicu.
Nejasno je koji razlog je dominantan, ali jedno je evidentno - kolone su nepregledne. Na kilometar-satu vidi se da se kolona proteže više od osam kilometara, a da biste prešli stotinak metara u proseku je potrebno 15 minuta.
Osim sa razumljivo frustriranim putnicima razgovarali smo i sa radnicima na benzinskoj pumpi najbližoj graničnom prelazu.
"Sve se poklopilo sa ovim praznicima, katastrofa", rekao je jedan od točilaca. "Da me pitate na koji prelaz bih ja išao, ne bih znao da vam kažem. Ovo je kataklizma", dodao je.
Njegov kolega dodaje da i teretna vozila čekaju duže tokom ovog perioda, i navodi da se mnogi vozači koji ovde prolaze češće žale na sve veće gužve. "I kamioni stoje, sve stoji", zaključuje naš sagovornik.
AMSS na svom sajtu prenosi video-snimak najprometnijih graničnih prelaza u realnom vremenu. Prema video-zapisu, vozila se popuštaju u šest kolona, ne računajući kolone za kamione i autobuse.
Kao što je Bloomberg Adrija ranije pisala, ulazak Hrvatske u Šengen osetiće i naši građani koji planiraju odlazak u nama susednu zemlju. Za građanstvo to znači potencijalno duže čekanje na granici, a za profesionalne vozače pogoršanje već postojećeg problema ograničenog boravka u šengenskom prostoru. Proceduralno, prelazak granice i carinjenje robe ostaju nepromenjeni.
Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija YUTA Aleksandar Seničić ranije je izjavio da ga veća zadržavanja na graničnim prelazima sa Hrvatskom ne bi iznenadila.
"To kažem imajući u vidu iskustva sa Slovenijom, kao jednom od zemalja koje su prolazile kroz isti proces. Tada je prelazak sa nacionalne platforme i softvera na EU softver i platformu učinio da je mesec-dva bilo potrebno na navikavanje na unošenje podataka i prilagođavanje regulativama šengenskog prostora. Moguće je da se Hrvatska unapred pripremila i izvršila obuku, ili čak uradila softverski deo koji je prilagođen EU protokolima", rekao je Seničić.
Prema njegovim rečima, trenutno se tokom godine (izuzimajući period Božića, Nove godine i letnjih odmora) u proseku čeka od 20 do 30 minuta na ulazak u Hrvatsku. "Moja očekivanja su da će se to vreme produžiti za 15 do 30 minuta tokom prvih meseci ulaska Hrvatske u šengensku zonu."
- U pisanju teksta pomogla Ana Ristović
(Ažurirano saopštenjem Uprave carina)