Poslanici Skupštine Srbije usvojili su u sredu budžet za 2025. godinu "težak" 2.346,2 milijarde dinara, koliko iznose predviđena primanja i prihodi državne kase. Za ovaj budžet je specifično to da su prvi put prikazani ukupni iznosi najvećih državnih investicija, odnosno kolika je njihova vrednost i koliko je novca pojedinačno planirano za svaki projekat. Još jedna novina je i tzv. zeleni budžet, koji se takođe prvi put našao u budžetu Srbije.
Ukupni prihodi za sledeću godinu veći su za 172,9 milijardi dinara, odnosno osam odsto, u odnosu na iznos prihoda predviđen rebalansom za 2024. godinu. Projektovani rashodi i izdaci budžeta za 2025. iznose 2.660,2 milijarde dinara, uz fiskalni deficit budžeta Republike od tri odsto BDP-a.
Projektovana stopa privrednog rasta za 2025. godinu iznosi 4,2 odsto BDP-a, što je u apsolutnom iznosu 10.328,9 milijardi dinara, odnosno 88,1 milijardu evra, dok je javni dug opšte države projektovan na 47,5 odsto BDP-a.
Opširnije
Kapitalni projekti Srbije za 2025: koliko će koštati i šta je prioritet
Fiskalni savet pozitivno ocenio objavljivanje spiska cena infrastrukturnih radova, ali primećuje da nisu svi projekti navedeni
08.11.2024
Budžet za 2025: Prvi put prikazani ukupni iznosi najvećih državnih investicija
Vlada Srbije usvojila je u četvrtak Predlog zakona o budžetu Srbije za 2025. godinu.
07.11.2024
MMF počeo reviziju, glavna tema budžet za 2025. godinu
MMF se na početku četvrte i poslednje revizije stendbaj aranžmana prvo sastao sa guvernerkom NBS Jorgovankom Tabaković i ministrom finansija Sinišom Malim
03.10.2024
Arsić o rebalansu budžeta: Uvećanje deficita otežaće padanje inflacije
U Skupštini Srbije okončana je načelna rasprava o rebalansu budžeta. U četvrtak će na dnevnom redu biti amandmani.
25.09.2024
Značajan iznos predviđen je za kapitalne investicije - 762,9 milijardi dinara, odnosno čak 7,4 odsto BDP-a. Tu će najviše novca biti potrošeno za EXPO, ali i za železničku infrastrukturu.
Podsetimo da se na transparentnost javnih investicija i detaljno navođenje novca koji će se za to potrošiti Srbija obavezala Međunarodnom monetarnom fondu (MMF) posle treće revizije stendbaj aranžmana koji se završava krajem ove godine.
Ove godine rast privrede 3,8 odsto
Ministar finansija Siniša Mali istakao je da se nastavlja sa realizacijom najvećih kapitalnih projekata u oblasti saobraćaja, energetike, zdravstva, obrazovanja, nauke i sporta, paralelno sa pripremama za Međunarodnu specijalizovanu izložbu EXPO, čiji će Srbija biti domaćin 2027. godine.
"Istovremeno, mi ove godine očekujemo rast od 3,8 odsto, a 2025. godine rast od 4,2 odsto, što znači da se srpska ekonomija brže oporavlja od drugih", rekao je Mali, navodi se u saopštenju Ministarstva finansija.
Mali je dodao da predstoji povećanje penzija od 1. decembra za 10,9 odsto, zatim od 1. januara 2025. godine i plata u javnom sektoru za osam i 11 odsto, dok će minimalna zarada biti veća za 13,7 odsto.
Budžetom za narednu godinu predviđena su rekordna izdvajanja za Ministarstvo odbrane i Vojsku Srbije u iznosu od 261,8 milijardi dinara, što je 2,53 odsto BDP, rekordan budžet za Kancelariju za Kosovo i Metohiju od 17,2 milijarde dinara, te dodatne dve milijarde dinara kod Nacionalne službe za zapošljavanje za pomoć nezaposlenim licima sa Kosova i Metohije.
Takođe, u Ministarstvu finansija navode da izdvajanja za poljoprivredu iznose 138,5 milijardi dinara, uz dodatnih 11 milijardi dinara koje će se vratiti poljoprivrednicima kroz refakciju akciza za gorivo.
Više novca i za zapošljavanje i prosvetu
"To znači da se za poljoprivredu ukupno izdvaja rekordnih 149,5 milijardi dinara, što je čak 7,5 odsto našeg budžeta", rekao je Mali, navodi se u saopštenju.
Takođe, budžet Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja povećan je sa 209,5 milijarde dinara na 226,6 milijardi dinara, što je uvećanje od 17,1 milijarde. "Od toga je 126,3 milijarde dinara namenjeno ostvarivanju prava iz oblasti zaštite porodice i dece, što je za 12,6 milijardi dinara više nego u rebalansu budžeta."
Za Ministarstvo prosvete budžet je veći za 48,2 milijarde dinara, u odnosu na rebalans budžeta za ovu godinu, što sa jedinicama lokalnih samouprava čini 457,5 milijardi dinara, odnosno 4,4 odsto BDP-a.
Izdvajanja za nauku povećana su sa 37,6 na oko 38,1 milijardu dinara, za kulturu sa 15,6 milijardi dinara na 17,8 milijardi dinara, uz još oko 4,3 miliona evra kod Ministarstva za javna ulaganja za projekte iz oblasti kulture. Za Ministarstvo sporta namenjeno je 7,5 milijardi dinara.
Srbija prvi put u okviru Zakona o budžetu za 2025. godinu uvodi tzv. zeleni budžet, koji predstavlja jasniji pregled planiranih izdataka za zaštitu životne sredine. Tako je ukupno 64 projekta označeno kao "zeleno", a u budžetu za 2025. za njihovu realizaciju je predviđeno 118,4 milijarde dinara (oko jedne milijarde evra).
Kada se posmatraju oblasti zaštite životne sredine, ubedljivo najviše budžetskih sredstava odvojeno je za projekte koji doprinose ublažavanju i adaptaciji na klimatske promene, a to je 76 milijardi dinara, navodi Fiskalni savet u oceni Predloga zakona o budžetu za 2025. godinu.
Sledeći po visini izdvojenog novca iz budžeta jesu projekti koji se odnose na upravljanje vodama, oko 26 milijardi dinara, zatim na upravljanje otpadom, 11 milijardi dinara, dok je za energetsku efikasnost i obnovljive izvore energije izdvojeno 2,4 milijarde dinara, a za zaštitu prirode i šumarstvo 1,6 milijardi dinara. Najmanji iznos predviđen je za smanjenje zagađenja vazduha, samo 1,4 milijarde dinara.
Inače, rasprava o budžetu za 2025. godinu započela je u ponedeljak, 25. novembra, ali je sednica prekinuta zbog incidenata i tuče poslanika. Zasedanje je nastavljeno u sredu, kada je za usvajanje budžeta glasalo 144 poslanika od prisutnih 150, dok poslanici opozicije nisu prisustvovali sednici.