Italijanska vlada je usvojila zakon o budžetu od 35 milijardi evra (36 milijardi dolara) za narednu godinu kojim se predviđa povećanje vanrednog poreza za energetske kompanije kako bi se proširila pomoć porodicama i preduzećima pogođenim višim cenama.
Novim budžetom, prvim koji je predstavila desničarska administracija Giorgije Meloni, planirano je da poveća poresku stopu na dodatnu dobit ostvarenu prodajom energije na 35 odsto sa sadašnjih 25 odsto do sredine 2023. godine, navodi se u vladinom saopštenju objavljenom u utorak. U 2023. godini porez će se obračunavati na dodatni neto prihod koji iskazuju kompanije koje prodaju energiju po višim cenama, a ne na promet, kako se to radi u ovom trenutku.
Zakon koji je odobrila vlada sada se suočava sa dugotrajnom parlamentarnom kontrolom i podložan je promenama pre konačnog odobrenja. Neke od budžetskih mera će podstaći političke tenzije unutar vladajućeg saveza, koji čine Forza Italia i Liga.
Politička odluka
Posebno pitanje koje izaziva podele unutar parlamenta biće vladin plan da vremenom ukine meru smanjenja poreza na prihode građana sa najmanjim zaradama, a koji je uvela vlada sa Giuseppeom Conteom na čelu, kako bi se umesto toga finansirale mere za povećanje nataliteta.
Više od 21 milijarde evra iz budžeta biće izdvojeno za pomoć porodicama i preduzećima koja se suočavaju sa visokim cenama energije, što će biti oko 75 milijardi evra zajedno sa iznosom koji je vlada već potrošila da održi ekonomiju. Istovremeno, Vlada smanjuje popust na cene benzina koji finansira država na 0,15 evra po litru sa 0,25 evra po litru.
Dok je italijanska ekonomska proizvodnja porasla za 0,5 odsto u trećem kvartalu, očekuje se smanjenje u poslednja tri meseca ove godine, rekao je ministar finansija Giancarlo Giorgetti poslanicima u Rimu ranije ovog meseca.