Odluka premijera Italije Maria Draghija da ponudi ostavku u četvrtak gurnula je treću po veličini ekonomiju evrozone u političku krizu koja bi mogla da se završi vanrednim izborima u trenutku kada se zemlja suočava i sa mnogim drugim problemima, kao štu su energetska kriza, rastući troškovi zaduživanja i eskalacija sukoba u Ukrajini.
Odluka zaustavlja i reforme potrebne da se obezbedi 200 milijardi evra (201 milijarda dolara) pomoći Evropske unije i da se modernizuje zemlja koja je zabeležila mali rast u poslednjih 25 godina.
Analitičari Bloomberg Adrije smatraju da je porez Draghija faktor koji može dovesti do dodatne averzije prema riziku. To bi dovelo do rasta prinosa, pada akcijskih indeksa i slabljenja evra.
"To je negativno i za imovinske klase naših zemalja, pogotovo zbog trgovinskih odnosa sa Italijom", kažu analitičari. "Jedino bi promptna reakcija evrozone i/ili nekakva mera ecofina za stabilizaciju italijanskog javnog duga mogla obuzdati nestabilnost tržista."
Politička previranja u Italiji vrše pritisak na referentne BTP obveznice i povećavaju raspon prinosa na nemačke obveznice, i opterećuju berzu u zemlji. Relativni učinak indeksa FTSE MIB pratio je smanjenje raspona obveznica još 2020. i 2021. godine, ali nedavno se ovaj jaz smanjio. Rasponi italijanskih obveznica imaju tendenciju da utiču na akcije, posebno na finansijske kompanije, koje poseduju veliki deo državnih obveznica i imaju 29 odsto težine u referentnoj vrednosti, što ih čini osetljivim na politička previranja.
Vlada trenutno radi na novom paketu pomoći, vrednom čak 10 milijardi evra, koji bi proširio beneficije za porodice i preduzeća, ali i uveo nove podsticaje za radnike. Draghi je obećao da će ovo odobriti već ovog meseca, ali politička kriza bi to mogla da odloži, ostavljajući Italiju bez paketa podrške dok potrošačke cene rastu.
Čak i ako Draghi sledeće nedelje uspe da dobije podršku svojih partnera iz vlade, to nije garancija da će podrška trajati do sledećih izbora koji se očekuju početkom naredne godine.
Šta kaže Bloomberg Economics...
"Draghi možda i dalje može da traži podršku od saveznika na novom glasanju. Prigušena reakcija evra u odnosu na američki dolar na vest može značiti da trgovci to vide kao najverovatniji ishod."
- David Powell, viši ekonomista evrozone
- Uz pomoć Alessandro Speciale i Chiara Albanese