Industrijska proizvodnja u evrozoni smanjila se ovog meseca najbržim tempom otkad je pandemija zatvorila fabrike pre tri godine, preteći da oslabi zamah ekonomije koju predvodi sektor usluga.
Indeks menadžera nabavke (PMI) za sektor proizvodnje evrozone neočekivano je pao na 44,6 u maju, ispod nivoa od 50 koji razdvaja rast od kontrakcije, prema izveštaju S&P Global. Mera za sektor usluga je takođe pala, iako nivo od 55,9 i dalje nagoveštava snažno proširenje.
Opširnije
Aprilska inflacija u evrozoni blago porasla na sedam odsto
Godišnja stopa inflacije u aprilu u evrozoni iznosila je sedam odsto u skladu s prvom procenom s početka meseca.
17.05.2023
BDP evrozone porastao minimalnih 0,1 odsto, u EU 0,2 odsto
U prvom tromesečju 2023. sezonski prilagođen BDP povećao se za 0,1 odsto u evrozoni i za 0,2 odsto u EU.
16.05.2023
Vodeće ekonomije evrozone izbegle recesiju u prvom tromesečju
Tri od četiri vodeće ekonomije u evrozoni ostvarile su rast na početku 2023. premda inflacija i dalje ostaje pretnja.
28.04.2023
Izveštaj doprinosi rastućem broju dokaza da problemi u proizvodnji Nemačke, najveće evropske privrede, imaju sve jači uticaj na širi region. To se poklapa sa anketom koju je u ponedeljak objavio DIHK (Trgovinska i industrijska komora Nemačke) koja je ukazala na rast blizu nule ove godine, jer kompanije ne vide dokaze da rast dobija zamah.
PMI i dalje signalalizira na sveukupnu ekspanziju, iako postavlja pitanje o njenom tempu i potencijalno baca sumnju na pitanje da li evrozona može da ostvari rast od čak 0,4 odsto po kvartalu, koji je prikazan u prognozama Evropske komisije objavljenim prošle nedelje.
"BDP će verovatno porasti u drugom tromesečju zahvaljujući dobrom stanju u sektoru usluga", rekao je Cyrus de la Rubia, glavni ekonomista Hamburg Commercial Banka. "Međutim, sektor proizvodnje snažno koči zamah privrede u celini. Nemačke kompanije iz ovog sektora posebno koče."
Sumnju nad rastom koju bude ovi podaci prate mešoviti dokazi o dugotrajnoj inflaciji koja se prenosi kroz sektore, što ponovo odražava razlike koje postoje između industrija.
Fabričke cene su pale prvi put od septembra 2020. godine, dok su kompanije u uslužnom sektoru prijavile rast cena usled ponovnog porasta potražnje.
Podaci su ranije pokazali slične trendove u Francuskoj i Nemačkoj, dok je japanski kompozitni indeks skočio. U SAD i Ujedinjenom Kraljevstvu se predviđa da će aktivnost usporiti, ali da će ipak biti u porastu.