Poslednja uredba Vlade Srbije donosi podsticaje za poslodavce koji zapošljavaju novonastanjena lica u Srbiji, za kojima postoji potreba koja se ne može lako zadovoljiti na domaćem tržištu rada.
Uredbom je definisano koja su to novonastanjena lica u Srbiji koja zadovoljavaju kriterijume ove uredbe.
"Novonastanjeno lice za kojim postoji potreba koja se ne može lako zadovoljiti na domaćem tržištu rada je fizičko lice koje u periodu od 24 meseca, koji prethode danu zaključenja ugovora o radu sa poslodavcem, nije boravilo na teritoriji Srbije više od 180 dana i sa kojim je poslodavac zaključio ugovor o radu na neodređeno vreme sa punim radnim vremenom i ima ugovorenu mesečnu osnovnu zaradu u skladu sa propisom kojim se uređuje rad od najmanje 300.000 dinara", navodi se u uredbi.
Podsticaji se isplaćuju u visini 70 odsto obračunatog i uplaćenog poreza na zarade za jedno ili više zaposlenih novonastanjenih lica, i 100 odsto obračunatih i uplaćenih doprinosa za obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje.
Pravo na dodelu podsticaja ostvaruje se samo za novonastanjena lica koja poslodavac zaposli zaključno sa 31. decembrom 2023. godine.
Uslovi za poslodavce
Pravo na subvenciju ima poslodavac koji je domaće ili strano fizičko lice, odnosno pravno lice ili preduzetnik registrovan za obavljanje delatnosti u Srbiji, kao i ogranak registrovanog predstavništva stranog poslodavca.
Ako je poslodavac registrovan za obavljanje delatnosti u Republici Srbiji nakon stupanja na snagu ove uredbe, za potrebe ove uredbe, smatra se da taj poslodavac nije imao zaposlene na neodređeno vreme sa punim radnim vremenom na dan stupanja na snagu ove uredbe.
Pravo na dodelu podsticaja poslodavac ostvaruje najviše za onaj broj zaposlenih novonastanjenih lica koji je, zajedno sa brojem zaposlenih lica na neodređeno vreme sa punim radnim vremenom koja se ne mogu smatrati zaposlenim novonastanjenim licima na dan podnošenja prijave, veći od broja zaposlenih na neodređeno vreme sa punim radnim vremenom na dan stupanja na snagu ove uredbe.
Za prijave podnete počev od 2024. godine, poslodavac može da ostvari pravo na podsticaje ako nakon 31. decembra 2023. godine i zaključno sa istekom godine u kojoj su mu poslednji put isplaćeni podsticaji nije smanjivao ukupan broj zaposlenih na neodređeno vreme sa punim radnim vremenom, što ministarstvo nadležno za poslove privrede utvrđuje po službenoj dužnosti na poslednji dan svakog kvartala godine u kojoj mu se isplaćuju podsticaji.
Podsticaji se isplaćuju u visini 70 odsto obračunatog i uplaćenog poreza na zarade za jedno ili više zaposlenih novonastanjenih lica, u smislu propisa kojima se uređuje porez na dohodak građana i 100 odsto obračunatih i uplaćenih doprinosa za obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje, u smislu propisa kojima se uređuju doprinosi za obavezno socijalno osiguranje, za isplate izvršene za zaposleno novonastanjeno lice u periodu od najviše 60 meseci, počev od 1. jula 2022. godine i zaključno sa 31. decembrom 2028. godine.
Pravo na korišćenje podsticaja nema poslodavac koji od podnošenja prve prijave i zaključno sa istekom kalendarske godine u kojoj primi poslednju isplatu podsticaja vrši isplatu dividende, odnosno ostvarene dobiti, osim dividende ili dobiti koja se isplaćuje iz dela dobiti koji je viši od iznosa koji je primljen na ime podsticaja;
Poslodavci koji ne mogu da koriste ovu uredbu su oni korisnici državne pomoći u vezi sa kojom ima obavezu zapošljavanja, osim obveznika koji su tu obavezu već ispunili zaključno sa 1. julom 2022. godine.
Takođe, i za zaposleno novonastanjeno lice za koje ostvaruje podsticaje propisane ovom uredbom koristi ili je koristio pravo na umanjenje osnovice za to lice u skladu sa članom 15v Zakona o porezu na dohodak građana, navodi se u uredbi.