Jeste li čuli za ChatGPT? To je bot koji može da reši praktično sve vaše poteškoće i da odgovori na skoro sva vaša pitanja. Tačnije, barem da pokuša. ChatGPT je u suštini obučen da proizvede ljudski odgovor na osnovu unosa korisnika. Zahvaljujući čudesima mašinskog učenja stekao je vrlo opsežan skup veština. Uzbudljiva je, uznemirujuća, ontološki potresna nova tehnologija koju je stvorila istraživačka grupa OpenAI iz San Franciska.
Šta sve bot može da uradi umesto vas? Na zahtev može da napiše polemički esej o skoro bilo kojoj temi, da napravi sažetke tehničkih radova ili naučnih koncepata, razgovara sa strankama, pa čak i da da prognoze i prilagođene savete i odgovore – bili oni dobri ili loši – na kakva god pitanja; da generiše osnovni programski kod, obavi temeljnu analizu hartija od vrednosti, napiše zabavne pesme ili uradi precizne imitacije. Uz sve te veštine, čini se da bi mogao zameniti mnoge radnike. Specifičnost razgovornog bota je što usput uči, pa stoga može voditi zanimljiv razgovor s otvorenim pitanjima. Ukratko, ChatGPT je, ako iskoristimo staru formulaciju književnika Arthura Charlesa Clarkea, „teško razlučiv od čarolije“.
Pa, skoro. Problem koji i njegovi proizvođači priznaju je to što ChatGPT katkad ponudi prilično precizne i autoritativne odgovore – koji su potpuno pogrešni. Zatražimo li od bota na primer Mussolinijevu čitulju, spomenuće skejtborde ili ponuditi raspravu o diktatorovom interesovanju za sport, što je potpuno izmišljeno. Molba za savet američkoj centralnoj banci Federalnim rezervama vraća esej koji navodi naizgled legitimne izvore, ali sa lažiranim podacima koji odgovaraju botovoj nameni. Programerski forum Stack Overflow je privremeno zabranio odgovore ChatGPT-a jer je u njima uočio ,,visok stupanj nepravilnosti“. Učenici u potrazi za pomoćnikom u domaćim zadacima bi zato trebalo da budu oprezni.
Čini se i da je bota vrlo lako prevariti. Pokušajte da mu postavite klasičnu zagonetku: bejzbolska palica i loptica zajedno koštaju 1,10 dolara. Ako je palica za dolar skuplja od loptice, koliko košta loptica? Na robotovu žalost, ChatGPT odgovori instinktivnim ali pogrešnim odgovorom - deset centi. (Rešenje je pet centi.) Kolektivna inteligencija interneta je uživala u katalogizaciji drugih primera botovih grešaka i slabosti.
Takva kritika naizgled nije pogrešno usmerena. Činjenica je da je ChatGPT izvanredno dostignuće. Donedavno se razgovorni bot takvog stupnja prefinjenosti činio beznadežno nedostižnim. Čini se da poboljšana i sve preciznija tehnologija može biti korisna programerima, istraživačima, akademicima, političarima, novinarima i drugima. (Pod pretpostavkom da pritom ne ostanu bez posla.) Njen učinak na ekonomsko znanje mogao bi biti ogroman. U prethodnim epohama, bitke su se vodile za pristup tako naizgled atraktivnom alatu - sa dobrim razlogom.
Zanimljivo je da OpenAI namerava da ovaj alat učini dostupnim kao interfejs za programiranje aplikacija, odnosno API (eng. application programming interface), čime bi spoljnim developerima omogućio njegovu integraciju u internet stranice ili aplikacije bez potrebe za razumevanjem načina na koji ta tehnologija funkcioniše. To znači da bi kompanije ChatGPT uskoro mogle koristiti za stvaranje virtuelnih pomoćnika, botova za pomoć korisnicima i marketinških alata. Pregledi dokumenata i drugi dugotrajni procesi mogli bi biti automatizovani. Ubuduće bi se ChatGPT mogao koristiti za osmišljanje ideja i pojednostavljenje odlučivanja. Po svemu sudeći, dosad još nije smislio najbolji način upotrebe tog alata. A to sada planira i Microsoft, koji bi trebalo da uđe u Chat GPT sa 10 milijardi dolara. Naime, traže načine kako da ga ugrade u Word, Outlook i PowerPoint.
U tom i drugim pogledima, ChatGPT ilustruje sve širi asortiman alata veštačke inteligencije koji bi uskoro mogao preobraziti čitave industrije, uključujući finansijsku, naučnu i proizvodnu. Ulaganja u to područje su se povećala. Inovativni proboji naizgled se iz dana u dan množe. Mnogi industrijski stručnjaci iskazuju beskrajno oduševljenje. Sudeći po jednoj analizi, veštačka inteligencija bi svetskoj privredi do 2030. godine mogla doprineti sa zapanjujućih 15,7 biliona dolara. Zasad se čini da donosioci odluka uglavnom nisu svesni tih revolucija, a kamoli da su za njih spremni. Trebalo bi da ih pozdrave u duhu optimizma, ali bi pritom trebalo i da paze na moguće opasnosti – bezbednost podataka, privatnost, zaposlenje i drugo. Možda budu razmatrali i neke više egzistencijalne brige.
U dobru i zlu, ChatGPT najavljuje izgradnju veoma različitog sveta.
Za više komentara, posetite bloomberg.com/opinion.
Tekst prevela Hana Stevović