Kompanija Nestlé je u avgustu obustavila proizvodnju čokoladnog mleka u prahu Nesquik u Južnoj Africi, navodeći kao razlog pad potražnje. Pre godinu, kompanija Unilever je u Nigeriji prekinula proizvodnju proizvoda za kućnu negu i čišćenje kože kako bi održala profitabilnost. Farmaceutski giganti Bayer i GSK su prepustili distribuciju svojih proizvoda nezavisnim kompanijama u Keniji i Nigeriji.
Privučeni brzim rastom, mladim stanovništvom i sve većim bogatstvom, legije vodećih multinacionalnih kompanija su poslednjih decenija hrlile u Afriku. Ali u poslednje vreme, poteškoće u poslovanju - slom valuta, prevelika birokratija, nepouzdano snabdevanje električnom energijom i preopterećene luke - umanjile su privlačnost. "To više nije vredno truda", kaže Kuseni Dlamini, bivši predsednik afričke podružnice kompanije Walmart koji je sada na čelu Američke privredne komore u Južnoj Africi. "Ovo bi trebalo da bude alarm za uzbunu afričkim vlastima. Ako nemate pogodno okruženje za rast i širenje poslovanja, bićete ostavljeni po strani."
Povlačenje je najuočljivije u tri zemlje koje multinacionalne kompanije obično biraju za svoje početne korake u regionu: Kenija i Južna Afrika, sa relativno velikom srednjom klasom, i Nigerija sa više od 200 miliona stanovnika. Te tri zemlje zajedno čine 44 odsto ekonomije podsaharske Afrike i oko 30 odsto njenog stanovništva.
Nespremnost multinacionalnih kompanija da prošire ili čak održe postojeće poslovanje frustrira afričke lidere koji očajnički žele da smanje nezaposlenost i svoju zavisnost od proizvoda kao pokretačima ekonomije. U Keniji, predsednik William Ruto je izjavio da bi proizvodnja mogla podići njegovu zemlju do statusa zemlje sa srednjim dohotkom do 2030. godine, ali loša infrastruktura i rastuća regulativa su narušili konkurentnost i sprečili ekonomski rast. Kompanija Nestlé, koja je razmišljala o povećanju proizvodnje u Keniji, kaže da umesto toga smanjuje poslovanje u svom jedinom pogonu u toj zemlji. Iako će nastaviti proizvodnju nekoliko proizvoda kao što su Maggi rezanci, delove pogona su sveli na pakovanje uvezene hrane poput Cerelac pahuljica za bebe.
Kompanija Neumann Gruppe, najveći svetski prodavac kafe, u januaru je saopštila da će zatvoriti svoj kenijski mlin i podružnicu koja je pružala finansijsku i marketinšku pomoć malim poljoprivrednicima, zadržavajući samo nabavku zrna kafe za izvoz. Kompanija tvrdi da će to dovesti do gubitka radnih mesta, ne navodeći broj, a za to okrivljuje vladinu uredbu iz 2022. godine kojom se kompanijama zabranjuje prodaja kafe i mlevenje zrna, primoravajući ih da izaberu jedno ili drugo.
Kompanije u Keniji se takođe bore sa višim porezima, posebno dažbinama na uvoz ključnih sirovina kao što su cement, metali i papir. Kenijsko udruženje proizvođača navodi da je prošlog septembra 53 odsto članova poslovalo sa četvrtinom kapaciteta ili manje, a 42 odsto je predviđalo otpuštanja u roku od šest meseci. "Svi brojevi su negativni", kaže Anthony Mwangi, izvršni direktor Kenijskog udruženja proizvođača, koje zastupa domaće i strane kompanije. "Prostori koji su korišćeni za proizvodnju sada su prazni. Postoje skladišta koja uvoze iste proizvode."
Od 2016. godine, velike južnoafričke maloprodajne kompanije, kao što su Mr Price, Shoprite i Truworths, zatvorile su prodavnice u Nigeriji, zemlji koju su dugo smatrale prioritetom za međunarodni rast. Kompanija Unilever je prošle godine u Nigeriji prestala da proizvodi Omo prašak za pranje veša, Sunlight tečnost za pranje sudova i Lux sapun, a umesto toga sada uvozi proizvode. U martu je lokalna podružnica kompanije Nestlé objavila svoj prvi devetomesečni gubitak u desetak godina nakon pada lokalne valute.
U Južnoj Africi, koja ima najrazvijeniju ekonomiju na kontinentu, nekada cenjena infrastruktura je u raspadu. Restrikcije struje su skoro svakodnevne, sve su češće nestašice vode, pri čemu se 40 odsto vode gubi zbog curenja u mrežama pojedinih gradova. A multinacionalne kompanije kažu da vizantijski sistem izdavanja radnih dozvola otežava dovođenje stranih rukovodilaca. Južnoafričko-nemačka privredna komora je prošle godine saopštila da su kašnjenja ugrozila poslovanje u vlasništvu nemačkih kompanija odgovornih za 100.000 radnih mesta u zemlji. "Pitanje viza obuhvata celu hijerarhiju nemačkog poslovanja u Južnoj Africi", navodi grupa u saopštenju. "Naravno, to nije samo zabrinutost za nemačke kompanije već i za samu zemlju."
Redovni prekidi proizvodnje i povlačenje iz proizvodnje predstavljaju problem za lokalne maloprodajne kompanije. U kompaniji Shoprite Holdings, najvećem afričkom lancu supermarketa, navode da su morali da povećaju zalihe proizvoda da police ne bi ostale prazne i izgrade dodatne distributivne centre za skladištenje robe. "Ovo vam daje predstavu o tome koliko je lanac snabdevanja ograničen", kaže Pieter Engelbrecht, izvršni direktor kompanije Shoprite. "Proizvođači veoma malo ulažu u proizvodne kapacitete u Južnoj Africi, a multinacionalne kompanije su potpuno obustavile ulaganja."
Pad valuta je u međuvremenu otežao multinacionalnim kompanijama vraćanje bilo kakvog profita. U Nigeriji je naira izgubila 88 odsto vrednosti u odnosu na dolar u protekloj deceniji, kenijski šiling 34 odsto je slabiji, a južnoafrički rand je pao za 44 odsto. To znači manju kupovnu moć stanovništva, posebno kada je reč o uvoznoj robi ili onoj sa komponentama iz uvoza. Da bi popunili prazninu, lokalni proizvođači sve više uskaču sa jeftinijim zamenama svetskih brendova.
Južnoafrička kompanija Bliss Brands već dugo prodaje svoj MAQ prašak za pranje veša u siromašnijim naseljima koja okružuju velike gradove. Danas je sve lakše naći brend na Checkers prodajnim mestima i u Pick n Pay prodavnicama kompanije Shoprite u predgrađima sa uređenim baštama i ograđenim ulicama, i to po skoro 30 odsto nižoj ceni od Omo i Skip deterdženata kompanije Unilever. Iako MAQ nije uvek bio jeftiniji od međunarodnih konkurenata, uspeo je da se odupre povećanju cene, kaže Moaz Shoaib Iqbal, direktor kompanije Bliss. "Naša struktura je fleksibilnija", kaže on. Multinacionalne kompanije se "oslanjaju na kapital svojih brendova da im pomognu tokom krize."
Povlačenje je pomoglo jeftinijim proizvođačima iz drugih zemalja u razvoju da izazovu velike brendove sopstvenim pogonima u Africi. U Nigeriji, pelene koje lokalno proizvodi turski proizvođač potiskuju Pampers kompanije Procter & Gamble sa tržišta, a ramen singapurske kompanije istiskuje Maggi rezance kompanije Nestlé. „U Africi se tržište skupljih proizvoda smanjuje”, kaže Alec Abraham, analitičar u kompaniji Sasfin Securities iz Johanesburga. "Vidimo da se asortiman proizvoda menja kako bi zadovoljio osnovne potrebe, što znači da će se broj proizvoda smanjiti jer proizvođači usklađuju svoje asortimane sa nivoima prihoda".
Zaključak: Odlazak multinacionalnih kompanija iz Afrike je posebno evidentan na tri mesta na kojima su najčešće polazne tačke: Kenija i Južna Afrika, gde preovladava srednja klasa, i Nigerija sa velikim brojem stanovnika.