Posledica stroge monetarne politike centralnih banaka i visokih kamatnih stopa bila je da zarada poslovnih banaka, kako u regionu, tako i u svetu, u 2023. godini uzleti visoko. Prema očekivanjima analitičara Bloomberg Adrije, ni 2024. godina ne bi trebalo da bude slabija. Sveukupno, banke u Adria regionu imale su više od dve milijarde evra neto dobiti samo u prvih šest meseci prošle godine. Odlučili smo se da stavimo sve banke regiona pod isti krov. Međutim, kako je bilo i specifičnosti, objavljujemo dostignuća banaka i po pojedinim zemljama.
SRBIJA: Rast kamatnih stopa u 2023. godini poslovne banke su iskoristile da ostvare rekordnu zaradu koja će u celoj godini verovatno biti veća od milijardu evra. Za prvih devet meseci prošle godine, profit banaka u Srbiji iznosio je 865 miliona evra, čime se uzlazni trend nastavio, s obzirom na to da je godinu ranije iznosio skoro 750 miliona evra, što je bilo dva puta više nego u 2021. Najizdašniji izvor prihoda banaka u godini za nama su, logično, kamate, i od januara do septembra je narastao na 1,4 milijardi evra, a slede prihodi od naknada i provizija sa skoro pola milijarde evra.
Prilično glasna pitanja javnosti tokom prošle godine da li bi trebalo da Srbija primeni nekakvu vrstu oporezivanja za vanredno visoke profite banaka u godini visoke inflacije, ostala su bez odgovora. Ipak, neku vrstu tihog poreza banke će podneti zahvaljujući odluci srpske centralne banke da se ograniče kamate na stambene kredite indeksirane u evrima. To bi, prema procenama Narodne banke Srbije, moglo da banke košta oko 10 odsto njihove projektovane dobiti. Ako se uzme u obzir da će godišnji profit banaka verovatno biti i veći od milijardu evra, reč je o trošku od oko 100 miliona evra.
HRVATSKA: Bankama na hrvatskom tržištu već nekoliko godina teče med i mleko. Samo u prvih deset meseci 2023. ostvarile su skoro 1,2 milijarde evra profita, što je skok veći od 60 odsto u odnosu na isti period u 2022. godini, pokazali su podaci Hrvatske narodne banke.
Ako je trend zarade bio isti i u poslednja dva meseca prošle godine, a nema razloga sumnjati da jeste, onda bi se profit banaka mogao popeti na iznos veći od 1,5 milijardi evra.
Banke su primarno profitirale od visokih kamata koje su bile rezultat borbe centralnih banaka s inflacijom. Zahvaljujući svojoj visokoj likvidnosti, raspoloživi novac u obliku depozita plasirale su u centralnu banku, koja im je isplaćivala pozamašne kamate.
SLOVENIJA: Slovenačke banke su u prvih deset meseci 2023. godine ostvarile dobit pre oporezivanja od 930 miliona evra, što je za 115 odsto više nego u istom periodu 2022. godine.
Najveća banka u Sloveniji NLB je zaključila kupoprodajni ugovor za kupovinu 100 odsto udela u kompaniji SLS Holdco, matične kompanije Summit Leasing Slovenija i njene podružnice. Ovim na mala vrata ulazi na hrvatsko tržište, gde još nije prisutna, pisali smo na portalu Bloomberg Adria. Mađarska OTP Grupa uspešno je završila preuzimanje Grupe Nova KBM nakon dobijanja svih neophodnih saglasnosti od regulatornih organa.
Od 2024. godine uvodi se novi porez na bilansnu sumu za slovenačke banke, koji će se obračunavati i plaćati za godine od 2024 do 2028. S obzirom na to da banke moraju da imaju dovoljan iznos sopstvenog kapitala i sposobnost vraćanja dugova u slučaju potencijalnih problema, mnoge obveznice su takođe emitovane 2023. godine.
Nova KBM je krajem juna emitovala obveznice u vrednosti od 400 miliona evra sa rokom dospeća od tri godine i mogućnošću opoziva posle dve godine, a kamata je dostigla 7,375 odsto. NLB je pak investitorima ponudila ukupno 500 miliona evra takozvanih zelenih obveznica sa rokom dospeća od četiri godine, uz mogućnost otkazivanja godinu pre isteka po kamatnoj stopi od 7,125 odsto godišnje. Gorenjska banka, koja je u vlasništvu srpske AIK banke, izdavanjem obveznice naplatila je 72,6 miliona evra, a kamata na glavnicu obračunavaće se po kamatnoj stopi od 9,25 odsto na godišnjem nivou.
BiH: Za bankarski sektor je godina za nama bilo toliko dobra da je direktor Agencije za bankarstvo Federacije Bosne i Hercegovine Jasmin Mahmuzić ocenio da banke većinom nisu ni morale da se trude jer im je novac “sam dolazio”. A za devet meseci 2023. došlo je skoro 300 miliona evra profita (295 miliona evra) kada se saberu podaci oba entiteta BiH. Banke u FBiH su u prva tri kvartala ostvarile rekordnu neto dobit od 220 miliona evra, ili skoro duplo više nego u istom periodu godinu ranije. S druge strane, banke u Republici Srpskoj su sa profitom od 75 miliona evra pokazale da im je rast kamatnih stopa i te kako prijao. Ukoliko se ovaj trend preslika i na poslednji kvartal, realno je očekivati da ukupan godišnji profit premaši 400 miliona evra.
SEVERNA MAKEDONIJA: Banke u Severnoj Makedoniji nisu odstupile od ovog pravila, jer su poput banaka u ostatku Adria regiona zadovoljno trljale ruke u prošloj godini, povećavši profit za 50 odsto. U prva tri kvartala 2023, dobit bankarskog sektora povećana je skoro 200 miliona evra (197 miliona evra). Tako je 13 banaka u Severnoj Makedoniji profitiralo 66 miliona evra više nego u istom periodu prethodne godine, od čega su samo dve u prvih devet meseci ostvarile negativan rezultat.