Martina Dimoska je krajem oktobra 2022. bila u Integrisanom lunarno-marsovsko analognom centru Univerziteta Severne Dakote, što je važan deo NASA "Misije na Mars".
Dimoska je sa svojim timom u sklopu simulacije 21 dan bila "zarobljena na Marsu", odnosno potpuno odsečena od sveta i s 20-minutnom odloženom jednosmernom komunikacijom koja verno oponaša učinak udaljenosti Zemlje i Marsa.
Dimoska je rođena u Kičevu na zapadu Severne Makedonije i prva je balkanska analogna astronautkinja. Ujedno je i najmlađa mentorka Space Apps Challengea NASA za 2022. godinu, održanog na dve prestižne istorijske lokacije: Mountain View u kalifornijskoj Silicijumskoj dolini i u NASA istraživačkom centru Glenn u Clevelandu u Ohiou. Reč je o godišnjem partnerstvu koje istraživački centar Glenn organizuje zajedno s NASA Space Apps Challenge Strumicom u Severnoj Makedoniji.
"Volela bih uspostaviti snažnije odnose između naše zemlje i institucija s kojima sarađujem kako bismo obogatili svoje kolektivno znanje i učestvovali u svemirskoj industriji", poručila je.
Dimoska je stipendistkinja Fondacije porodice Aldrin koju vodi Andrew Aldrin, sin slavnog astronauta Buzza Aldrina, drugog čoveka na Mesecu. Preko fondacije se i pridružila studiju komercijalnog svemira (Commercial Enterprise in Space) na Floridskom tehnološkom institutu.