Vrednost bitcoina je sa ovonedeljnim rekordom porasla za preko 60 odsto od početka 2024, a kripto-industrija zahvaljujući prvo bitcoin ETF-u nastavlja da niže milijarde dolara prihoda. I dok je to odlična vest za kripto-industriju u Sjedinjenim Američkim Državama, gde je dugoočekivani ETF konačno ušao u opticaj - evropsko tržište ostaje "tvrd orah" kada je reč o trgovini kriptovalutama.
Bitcoin očekuje prepolovljenje - i verovatno još rasta
Najpoznatiji digitalni novčić na svetu je tokom druge sedmice marta dostigao vrednost iznad 73.000 dolara, da bi krajem nedelje pao za preko sedam odsto, na nivo od oko 67.000 dolara. Prema izveštaju kompanije CoinShares, rekordnih 2,7 milijardi dolara uloženo je u kriptovalute samo sedmicu ranije, od čega najveći deo u bitcoin.
Ovogodišnji bum ide naruku bitcoin rudarima, koje su početkom marta dostigli rekordne prihode - oni su samo 7. marta na dnevnom nivou iznosili 78,6 miliona dolara, pokazali su podaci CryptoQuanta.
Opširnije
Bitcoin premašio 73.000 dolara - četvrti rekord u šest dana
Kriptovaluta je podržana rekordnim prilivom u američke fondove kojima se trguje na berzi, a koji ulažu u tu kriptovalutu.
13.03.2024
Gde su bitcoin milioneri posle istorijskog rekorda kriptovalute?
Cena bitcoina premašila je u ponedeljak 72.000 dolara, beležeći novi rekord i rast od preko 65 odsto od početka godine.
13.03.2024
ETF BlackRocka nadmašio Microstrategy u posedovanju bitcoina
Tehnološka kompanija MicroStrategy postala je popularna zbog svoje značajne investicije u bitcoin.
11.03.2024
Tržišna kapitalizacija bitcoina dostigla nov rekord
Cena bitcoina je na korak od vrhunca svih vremena i zagovornici kriptovaluta s ushićenjem iščekuju da svedoče dosad neviđenom nivou.
05.03.2024
Veliki povratak bitcoina - i do 100.000 dolara do kraja godine?
Bitcoin ETF nastavlja da hara tržištima kapitala - tražnja za najpopularnijim kripto-novčićem nastavlja rast, a njegova vrednost se bliži starim rekordima.
29.02.2024
Uzlaznu trajektoriju bitcoina moglo bi da potpomogne i takozvano prepolovljenje. Ono se događa na svake četiri godine i poslednji se dogodilo u maju 2020. Sledeće će biti u aprilu ove godine, kada će se nagrada za rudarenje bitcoina prepoloviti sa 6,25 na 3,125.
"Istorijski gledano, cena nakon prepolovljenja generalno raste, a najveći rast u ceni događa se u periodu od devet do 12 meseci posle prepolovljenja. Rudarenje bitcoina je dosta kompleksno i izazovno, sa većim fluktuacijama interesovanja nego što se to slučaj s cenom, a od brojnih faktora zavisi ko i s kojim kapacitetom može rudariti bitcoin. U svakom slučaju, industrija ne izumire, ostaje tu, uz manju nagradu, ali možda nikad veću konkurenciju zbog ovog rasta u ceni", rekla je za Bloomberg Adria Connect suosnivačica Revutoa Josipa Majić Predin.
Evropski investitori teže dolaze do kriptovaluta
Ipak, sedmoprocentni pad vrednosti ove kriptovalute u petak - uzrokovan likvidacijama dugih pozicija i nižim prilivom novca u spot bitcoin ETF-ove - dobar je podsetnik na volatilnost kripto-industrije. Toj volatilnosti su posebno izloženi evropski investitori.
Ove sedmice guverner centralne banke Švedske Erik Thedeen izjavio je da namerava da drži bitcoin podalje od finansijskog sistema te zemlje, upozorivši na to da sa visokim zaradama i ulozima dolaze i nikad viši rizici.
"Želim što manje bitcoina u švedskom finansijskom sistemu. To je instrument kom je nemoguće proceniti vrednost i ona se u praksi bazira na čistoj špekulaciji", rekao je on.
XBTEUR:CUR
XBT-EUR Cross Rate
62.367,07 EUR
-2.595,56 -4,00%
cena na otvaranju
64.962,63
prethodna cena na zatvaranju
64.962,63
ovogodišnja zarada
65,5867%
dnevni raspon
61.516,75 - 66.567,91
raspon u 52 nedelje
22.778,92 - 67.431,45
Podsetimo, pristup bitcoinu i drugim kriptovalutama i dalje je komplikovan za evropske investitore, koji tom tipu trgovine mogu da pristupe preko platformi poput Bisona ili eToroa. Takođe, u Evropi nisu dozvoljeni ETF-ovi koji investiraju isključivo u bitcoin, zbog visokog rizika od apsolutnih gubitaka.
Jedan od kompromisa koje je Evropa napravila sa kripto-trgovinom jesu bitcoin ETN-ovi (engl. exchange-traded notes) koje nude kompanije poput 21Shares i Deutsche Digital Assets. Razlika između ETF-a i ETN-a je u vlasništvu, objašnjava Majić Predin. Dok se u ETF-u direktno kupuje tiket u fondu koji je vlasnik same kriptovalute, ETN predstavlja finansijski instrument na osnovu kog investitor dobija isplatu utemeljenu na performansama.
"Kod ETN-a, iako na neki način imate udeo u zaradi ako cena bitcoina ide gore, postoji izvestan finansijski rizik od samog zdravlja institucije koja je izdala ETN. Ako oni kojim slučajem propadnu, propada i vaša zarada. Propadanje finansijskih institucija u klasičnom svetu je dosta alarmantna i retka stvar, ali kao što znamo, u kripto-svetu se to događa mnogo češće nego što želimo. Tako da, iako je ovaj iskorak s ETN-om dosta velika stvar, i dalje nije ono što 'retail' investitorima omogućava i pravo na vlasništvo. Ali jeste korak u pravom smeru", zaključuje ona, dodavši da skepsa prema kripto-industriji ostaje duboko ukorenjena na EU tržištima.
O tome da li je i koliko brzo izvestan prodor velikih multinacionalnih igrača na kripto-tržište i koje promene ETF donosi celokupnoj industriji, detaljnije u razgovoru u videu.