U Johanesburgu u Južnoj Africi počeo je samit koji okuplja zemlje BRIKS ekonomskog bloka, uključujući i Brazil, Rusiju, Indiju, Kinu i Južnu Afriku. Među temama samita su proširenje članstva sa potencijalnim kandidatima poput Saudijske Arabije i Indonezije, favorizovanje domaćih valuta u odnosu na dolar, a na marginama skupa planira se i nekoliko važnih sastanaka političkih lidera.
Topla dobrodošlica za Kinu
Prvi takav susret dogodio se uoči početka samita - sastali su se predsednik Južne Afrike, Cyril Ramaphosa i predsednik Kine, Xi Jinping. Tokom ovog samita, dve zemlje ujedno obeležavaju 25 godina diplomatskih odnosa, a koliko su oni u ovom trenutku dobri, svedoči i činjenica da je pre dolaska Xi napisao kolumnu za jedan južnoafrički dnevni list o blistavoj zajedničkoj budućnosti dveju zemalja.
U uključenju iz Pretorije za Bloomberg Adria Connect, novinarka Bloomberga Jennifer Zabasajja ističe koliko je odnos obostrano lukrativan - Južna Afrika je najveći trgovinski partner Kine na afričkom kontinentu, Kina je jedan od važnijih incvestitora u zemlji, a Južna Afrika je ujedno bila i prva afrička potpisnica kineske inicijative “Pojas i put”.
Opširnije
Kako BRIKS uzvraća udarac silama Zapada
BRIKS je multilateralna zajednica sveta u razvoju, država takozvanog globalnog juga.
22.08.2023
“Južna Afrika je tradicionalno uvoznik velikog broja kineskih proizvoda, ali ne nužno i izvoznik, uprkos postojanju mnogih sektora u kojima je izov potencijalno moguć. Čuli smo od južnoafričkih zvaničnika da žele da istraže načine na koji mogu da povećaju vrednost južnoafričkih biznisa i izvoze u Kinu”, kaže Zabazajja.
BRICS složno protiv dolara
Ne gledaju svi tako blagonaklono na topao odnos na relaciji Pretorija-Peking. Unutar bloka, Indija je jedna od zemalja koja vrlo oprezno posmatra dinamiku među članicama u nastojanju da spreči jačanje pro-kineske struje u BRIKS-u. Jedno od pitanja ovog samita ostaje da li će se lider Indije, Narednra Modi, sastati sa Jinpingom - za sada se zna da su planirani bilateralni razgovori, ali nije bilo najava sastanaka.
I upravo su sukobljeni interesi jedan od razloga zašto 15 godina nakon prvog samita BRIKS i dalje ne uspeva da zauzme solidnu političku poziciju na globalnoj sceni i u međunardnim institucijama poput MMF-a, Svetske banke ili Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija. Istovremeno, razvojna banka BRIKS-a za osam godina rada ima da prikaže prilično skromne rezultate - samo 32.8 milijardi dolara kredita, a sa mrtve tačke se nije pomerila ni ideja o zajedničkoj valuti bloka.
“Umesto toga, BRIKS namerava da smanji zavisnost od dolara. Takođe, namera je da članice povećaju obim trgovine u lokalnim valutama i vide neku korist od onoga što se u ovim razgovorima naziva 'novim multipolarizovanim svetom'," kaže Zabasajja.
BRICS: Glavobolje na domaćim terenima
Tačka spoticanja jesu i izazovi sa kojima se BRICS lideri suočavaju na domaćim terenima. Dok se Rusija sve teže nosi sa sankcijama zbog rata u Ukrajini, predsednik Vladimir Putin će se na samit uključivati onlajn kako bi izbegao potencijalno hapšenje zbog optužbi za ratne zločine. Kina se bori sa usporenom ekonomijom i problemima u sektoru nekretnina. Za Indiju glavni problem predstavljaju visoka inflacija i unutrašnji politički razdor, dok je pred brazilskim predsednikom Lulom uvođenje poreskih reformi, stabilizacija valute i smanjivanje javnog duga.
“Dakle, ovi lideri ne dolaze ovde sa 'praznim listom' na kom mogu da ispišu šta žele da vide u svojim zemljama. Oni dolaze ovde za dugačkim spiskom problema i povrh svega toga razmatraju šta mogu da urade na globalnom nivou kako bi ojačali glas BRICS-a i njegovu poziciju na svetskoj sceni,” kaže Zabasajja.
Trenutna politička situacija, ipak, može da ide na ruku BRIKS-u, ukoliko su njegovi lideri dovoljno agilni da je iskoriste. Razdor između Kine i Sjedinjenih Država, kao i podele u svetlu rata u Ukrajini odlična su prilika za blok koji će do 2050. pokrivati čak četiri milijarde ljudi. Potencijalno proširen BRIKS ima šansu da do 2040. predstavlja oko polovine globalne proizvodnje, što je duplo više u odnosu na zemlje Grupe 7.
“Čuli smo od ovih lidera tokom prethodnih nekoliko sedmica da je zajednički interes reforma na svetskoj sceni u smislu globalnog upravljanja i rada multilateralnih institucija kao što su Savet bezbednosti UN i MMF. Ostaje da se vidi da li mogu da dođu do jasnog, kohezivnog saopštenja koje se zaista fokusira na taj cilj”, zaključila je Zabasajja.