Elon Musk preuzeo je 9,2 posto udela u Twitteru i postao najveći akcionar platforme nedelju dana nakon što je nagovestio da bi mogao uzdrmati industriju društvenih medija.
Nakon što je u ponedeljak podnošenjem izveštaja regulatoru javno objavljena informacija o Muskovoj kupovini, cena Twitterovih akcija porasla je za 27 posto.
Bio je to najveći rast akcija te društvene mreže u jednom danu otkako su inicijalnom javnom ponudom 2013. godine puštene u promet. Prilikom zatvaranja berze u petak, Muskov deo vredeo je oko 2,89 milijardi dolara.
Pedesetogodišnji Musk anketirao je prošlog meseca više od 80 miliona svojih pratilaca na Twitteru da li kompanija poštuje načela slobodnog govora. Više od 70 posto anketiranih odgovorilo je negativno. Potom je postavio pitanje da li je potrebna neka nova platforma, pa je otkrio da ozbiljno razmišlja da sam osnuje jednu.
"S obzirom na Muskov komentar da želi da osnuje društvenu mrežu, moguće je da će povećati svoj udeo u Twitteru ili uskoro preuzeti kontrolni udeo u kompaniji – rekao je Tom Forte, analitičar američke kompanije za finansijsko savetovanje i usluge DA Davidson & Co.
Musk je jedna najpopularnijih ličnosti na Twitteru i redovito nailazi na probleme na toj platformi. Izvršni direktor Tesle trenutno pokušava da raskine ugovor iz 2018. s američkom Komisijom za hartije od vrednosti (SEC) kojim je uspostavljena kontrola nad njegovim tvitovanjem o Tesli.
Te najave biće još jedan veliki test za novog izvršnog direktora Twittera Paraga Agrawala koji je na toj poziciji zamenio Jacka Dorseyja, koji je iznenadno podneo ostavku u novembru. Agrawal se obavezao da će povećati odgovornost, brže donositi odluke i poboljšati funkcionisanje proizvoda. Kompanija je postavila ambiciozne ciljeve rasta koji uključuju povećanje godišnjih prihoda na 7,5 milijardi dolara i 315 korisnika dnevno do kraja 2023. godine.
Musk je u decembru nakon objave o imenovanju novog direktora Twittera objavio sliku koja prikazuje Agrawala kao sovjetskog diktatora Josepha Staljina i Dorseyja kao šefa sovjetske tajne policije Nikolaja Yezhova, koji je gurnut u vodu.
"Čini se da su Elonove namere čvrsto usmerene ka Twitteru – rekao je Dan Ives, analitičar losanđelske investicione kompanije Wedbush, dodajući da bi Muskov udelo mogao da vodi 'agresivnijoj vlasničkoj ulozi'.
Twitter je posebno ranjiv na spoljne pritiske jer, za razliku od Google-a, Facebooka, Amazona i Snapa, njegovi osnivači nemaju kontrolu pri glasanju o budućnosti kompanije. Kompanija se tek oporavila od pritisaka investicicione kompanije Elliot Management koja je 2020. zahtevala promenu vođstva, što je na kraju primoralo Dorseya da svoj drugi CEO mandat prevremeno završi.
Nije potpuno jasno šta Musk planira da uradi sa svojim udelom. U izveštaju koji je podneo SEC-u, vidljivo je da je datum objave 14. mart. Osnivač Tesle, najbogatija osoba na svetu prema Bloombergovu indeksu milijardera (Bloomberg Billionaires Index), profitirao je oko 1,1 milijardu dolara rastom cena akcija Twittera u ponedjeljak.
Twitter je pod pritiskom da ubrza razvoj novih proizvoda. Kompanija je postavila ambiciozne ciljeve rasta prihoda i korisnika ne bi li uverila skeptične investitore da ima ozbiljne planove u širenju poslovanja. Iako je Twitter godinama redovno ostvarivao rast, vrednost njegovih akcija zaostajala je za 'kolegama iz industrije'.
Musk je oštro krikovao Twitterov potez integracije NFT-ova s profilnim slikama korisnika, ocenivši da kompanija ima pogrešne prioritete.