“Mi ne gledamo svoje prisustvo ovde samo kroz uspešnu izgradnju mostova i puteva. Mi uspehe uvek želimo da podelimo s lokalnom zajednicom i zato ćemo da nastavimo mnogobrojne aktivnosti kojima ulažemo u obrazovanje mladih, zdravstvo i kulturu.”
Most Hercegovina, jedan od najviših i najlepših u regiji, napokon je završen. Ovaj kolosalni objekt, koji se prostire na 945 metara, u samom je vrhu infrastrukturnih poduhvata ovog dela Evrope, a o kakvom kompleksnom projektu se radi i šta je sve trebalo da bismo danas imali jedan ovakav most, rekao nam je Ahmet Murat Turkoglu, direktor kompanije Azvirt, koja je učestvovala u njegovoj izgradnji.
Koliki je značaj toga što danas možemo reći da je most kod Počitelja završen i spreman za upotrebu?
Most Hercegovina je zaista značajan projekat za Bosnu i Hercegovinu. On nije samo infrastrukturni poduhvat, već simbol modernizacije i povezanosti. Njegovim završetkom omogućavamo brži, lakši i sigurniji promet, što će imati pozitivan uticaj na lokalnu ekonomiju, turizam i svakodnevni život građana, naročito u letnjoj sezoni, kada je promet znatno intenzivniji nego u drugim periodima godine. Ovo je most koji spaja ne samo obale Neretve, već i ljude i kulture, što je nama primarni interes u saradnji s BiH i regijom.
Šta je bio najveći izazov tokom izgradnje ovog mosta?
Jedan od najvećih izazova bio je rad na visini od gotovo 100 metara iznad reke Neretve, što je zahtevalo visoke standarde sigurnosti i preciznost u izvođenju radova. Odmah potom slede geološka složenost terena i teškoće nametnute kovidom, koje su održavanje neprekidnih radova i lanca snabdevanja materijalima učinile veoma teškim. Teren je bio jako zahtevan i u svrhu omogućavanja garanta sigurnosti u izvođenju radova, priprema gradilišta je trajala više od očekivanog. Međutim, naš tim stručnjaka je bio izuzetno posvećen i sposoban da se suoči sa svim poteškoćama. Svakom projektu pristupamo s velikom odgovornošću i ozbiljnošću, a ovako velikom kao što je spektakularni most Hercegovina, posvetili smo veliku pažnju. Korištenjem najpouzdanijih tehnologija i metoda gradnje, u koordinaciji s našim saradnicima, uspeli smo prevazići sve prepreke i doći u završnu fazu dugo očekivanog rešenja kao što je ovo.
Možete li nam reći nešto više o tehničkim specifikacijama mosta?
Most Hercegovina je dug 983,75 metara i visok gotovo 100 metara. U konstrukciji mosta su korišćeni najmoderniji materijalii tehnologije kako bi bila osigurana maksimalna stabilnost i trajnost. Ukupno je u most ugrađeno 38.000 m3 betona, 9.000 tona armature i 1.500 tona kablova za prednaprezanje. Ugrađeno je 21.500 m2 asfalta i hidroizolacije. Implementirali smo najnovije tehnike i materijale kako bismo osigurali maksimalnu stabilnost i trajnost mosta. U periodu najveće aktivnosti na gradilištu, u projekat je bilo uključeno šest toranjskih kranova i tripara oplate-mobilne opreme za izgradnju balansiranih konzola. Sigurnosni standardi su takođe bili na najvišem nivou, s posebnim naglaskom na zaštitu radnika i okoline. Most kod Počitelja je jedan od najviših mostova u regiji, čime se svrstava među najkompleksnije objekte unutar autoputa na Koridoru 5C.
Možete li javnosti garantirati sigurnost saobraćaja mostom, s obzirom na “oštećenje” koje se pojavilo u toku izvođenja radova na mostu i koje je ubrzo sanirano?
Iskoristi ću priliku da građanima, u ime kompanije Azvirt i celokupnog konzorcija, poručim da nema razloga za brigu. Stabilnost mosta nikada nije bila upitna. Od samog početka smo imali temeljan i širok pristup celokupnoj strukturi. Najbolji stručnjaci iz cele Evrope su se okupili i radili zajedno, te smo tako došli do najpogodnijeg rešenja koje je u skladu s najvišim i najsavremenijim standardima izgradnje. Svaki projekat ima svoj životni ciklus - teškoće su takođe deo njega. Imperativ je da se s izazovima suočavamo i rešavamo ih što efikasnije. Najvažnije je da smo naišli na vrlo kooperativan stav svih učesnika koji nas je i doveo do uspešnog rešenja.
Kako biste opisali saradnju s lokalnim vlastima i zajednicom tokom ovog projekta?
Mi se u potpunosti ograđujemo od bilo kakvih političkih pitanja i stavova, jer naš cilj je da gradjevinski deo posla uradimo najbolje što je moguće i u svakoj državi koja nas angažuje ostvarimo prijateljske veze i odnose. Trudili smo se maksimalno da zapošljavamo domaću radnu snagu, što je dodatno osnažilo našu vezu s lokalnom zajednicom. To nije slučaj samo na ovom projektu, već i na ostalim projektima na kojima radimo u BiH. Drago nam je da se prepoznaje važnost ovog projekta na svim poljima, a naročito na polju modernizacije i spone s ostalim regijama na Balkanu. I kad govorimo o modernizaciji, ne mislim samo na posao i projekte koje realizujemo u oblasti građevinarstva. Tu mislim i na naše aktivnosti koje su usmerene ka poboljšanju zajednice u kojoj radimo.
Kakvi su planovi Azvirta za budućnost izgradnje u Bosni i Hercegovini i regiji?
Mislim da svoju ulogu nekako provlačimo kroz svako pitanje, ali istinita je naša težnja da doprinosimo razvoju BiH kao države s velikim potencijalom za ekonomski napredak. Naše veze s BiH su zasnovane na našoj uključenosti u realizaciju više projekata. Nakon uspešnog završetka mosta Hercegovina, čije otvorenje nestrpljivo očekujemo, planiramo da nastavimo naše građevinske aktivnosti u regiji. U fokusu su nam novi infrastrukturni projekti koji će dodatno unaprediti povezanost BiH s regijom i osnažiti ekonomsku stabilnost. Uvek težimo kvalitetu i inovacijama, što će se odraziti i na naše buduće projekte.
Za našu kompaniju, most Hercegovina nije samo infrastrukturni projekat, već simbol napretka i povezanosti Bosne i Hercegovine i cele regije. Ipak, kao što rekoh, mi ne gledamo svoje prisustvo ovde samo kroz uspešni izgradnju mostova i puteva. Mi uspehe uvek želimo podeliti s lokalnom zajednicom i zato ćemo nastaviti mnogobrojne aktivnosti kojima ulažemo u obrazovanje mladih, zdravstvo i kulturu.
Pomenuli smo regiju, gde poslujete već više od decenije. Kakva iskustva imate i koliko je za vas važno poslovanje u ovom delu Evrope?
Tako je, mi smo odavno prisutni na ovom tržištu. To pokazuju i mnogobrojni projekti na kojima smo radili, a možemo izdvojiti samo neke, poput Obilaznice oko Beograda, autoputa Ljig - Preljina na Koridoru „Miloš Veliki“, autoputa Ruma – Šabac – Loznica, pojedinih deonica Koridora 5C. Sve su ovo projekti koje smo s radošću prihvatili i mislim da smo do sada opravdali poverenje koje smo dobili, na osnovu naših kompetencija i referenci. Posebno se radujemo predstojećem otvaranju mosta, koji će građanima i građankama Bosne i Hercegovine biti dostupan za korišćenje nakon svečane ceremonije.
Za nas je veoma bitno da možemo da budemo prisutni ovde, ne samo zbog projekata u kojima učestvujemo, već i zbog ostvarivanja misije koju bi trebalo da imaju sve kompanije koje posluju izvan granica svoje države, a to je razmena iskustava, znanja, kulture i tradicije. I to je nešto čemu kroz svoj radi težimo, da kroz projekte poput izgradnje mosta Hercegovina delimo postojeća i stičemo nova iskustva. Ovaj projekat je od izuzetne važnosti za celu regiju i ponosni smo na činjenicu da smo deo toga.