Hakeri su u sredu upali u ekosistem Solane, a na hiljade novčanika pogođeno je najnovijim udarom na tržište kriptovaluta nakon što je most Nomad napadnut početkom nedelje.
Procene štete su različite. Nešto više od 5,2 miliona dolara kriptoaktive je do sada ukradeno iz više od 7.900 Solaninih novčanika, prema forenzičkoj firmi za blokčejn Elliptic. Bezbednosna kompanija PeckShield saopštila je da su četiri adrese Solana novčanika izmuzle oko osam miliona dolara od žrtava.
"Osnovni uzrok još uvek nije jasan", rekao je suosnivač kompanije Elliptic Tom Robinson. "Izgleda da je to zbog greške u određenom softveru novčanika, a ne u samom Solana blokčejnu."
Opširnije
Vrednost bitcoina ponovo pada
Vrednost najveće kriptovalute pala je čak 2,4 odsto.
01.08.2022
Propast 3AC hedž fonda otvara širu priču o problemima u kripto-svetu
Pozicija 3AC-a je narušena padom vrednosti kriptovaluta, koje su odnele milijarde sa tržišta u proteklim sedmicama.
09.07.2022
Blokčejn bi mogao da rekonstruiše srpski javni sektor i donese zaradu
Sve je više eksperimentisanja u svetu u vezi sa upotrebom nove tehnologije u javnom sektoru.
28.07.2022
Napad je spustio cenu Solanog token SOL za čak 7,3 odsto na 38,40 dolara u ranom trgovanju u sredu, što je najniži nivo za nedelju dana. Bitcoin je porastao za 1,5 odsto na 23.367 dolara.
Projekti iz sfere kripta su se pokazali kao primamljivi za hakere te je industrija pretrpela brojne napade ove godine. Solanine nevolje dolaze nekoliko dana nakon što je Nomad – most za prenos kripto-tokena preko različitih blokčejnova – izgubio blizu 200 miliona dolara u napadu u ponedeljak. Više od milijardu dolara već je ukradeno sa mostova 2022. godine, prema junskom izveštaju Elliptica.
"Mnogo toga ostaje nepoznato u ovom trenutku – osim da hardverski novčanici nisu pogođeni", rekao je portparol Solane Austin Federa.
Iako se spekuliše da je incident bio napad na lanac snabdevanja, priroda eksploatacije ostaje nejasna, rekao je Federa. Hakovi u lancu snabdevanja se dešavaju kada se infiltrira spoljna strana ili provajder koji ima pristup sistemima i podacima žrtve.
Solana, koja je pretrpela prekide mreže u prošlosti, rival je blokčejnu Ethereum. Kako su cene transakcija na Ethereumu porasle prošle godine, lanci poput Solane, koji se hvale niskim naknadama za transakcije, pojavili su se kao alternativa za kovanje NFT-jeva. Kod u pozadini Solane je takođe popularan među klijentima koji žele da naprave sopstvene aplikacije za decentralizovano finansiranje.
Neki NFT-ovi su takođe ukradeni tokom hakovanja - ali je potpuni uticaj eksploatacije još uvek nejasan, rekao je Robinson iz kompanije Elliptic.
(Ažuriranja sa procenama ukradenog iznosa u drugom, trećem paragrafu)
- Uz pomoć Olge Kharif, Suvashree Ghosh i Emily Nicolle.
© 2022 Bloomberg L.P.