Wizz Air Holdings Plc očekuje da će se problemi sa motorima aviona, koji su doveli do masovnih obustava letova, uskoro rešiti, navodeći da je dostignut vrhunac poremećaja koji su opteretili poslovanje ovog niskobudžetnog prevoznika tokom protekle godine.
Avio-kompanija Wizz Air je, prema svom izveštaju, imala 47 aviona Airbus SE A320 koji su bili prizemljeni zbog problema sa motorima do 17. maja. Wizz je izjavio da očekuje da će oko 50 aviona biti prizemljeno do kraja prvog polugodišta fiskalne 2025. godine.
"Mi smo sad dostigli vrhunac problema", rekao je izvršni direktor Jozsef Varadi u intervjuu. "Počinjemo da posmatramo sve ove probleme sa motorima više kao prednost kako bismo ih bolje rešili jer je situacija već dovoljno loša."
Opširnije
Direktor Wizz Aira dobio još dve godine da zaradi bonus od 100 miliona funti
Bonus sleduje ako uspe da vrednost kompanije prebaci preko praga od 12 milijardi funti.
03.08.2023
U ljubavi i ratu Air Serbia i Wizz Aira je sve dozvoljeno
"Air Serbia je birala nove rute za 2023. godinu razmišljajući o Wizz Airu", navodi jedan naš izvor.
13.02.2023
Sleće četvrti avion u bazu Wizz Air Beograd - 5 novih linija dogodine
Wizz Air će još pet linije iz Beograda u 2023. godini i time pokušati da ojača svoju poziciju na tržištu u Srbiji posle ukidanja niza regionalnih linija i potpunog odlaska iz Bosne i Hercegovine.
23.12.2022
Wizz planira flotu od 50 aviona u Saudijskoj Arabiji
Wizz Air želi da se fokusira na povoljne lokalne letove u Saudijskoj Arabiji.
20.09.2022
Cene akcija Wizz Aira porasle su čak šest odsto tokom trgovanja na Londonskoj berzi, ublažavajući pad ove godine na oko 5,9 odsto.
Avio-kompanija će početi da dobija avione koji nemaju probleme sa motorima već sledećeg meseca, dok je Pratt & Whitney smanjio vreme provedeno u svojoj radionici za motore sa 300 na oko 180 dana, rekao je izvršni direktor. Varadi očekuje da će sledećeg leta imati prizemljeno 35 aviona i rekao je da je uveren da može potpuno da reši ovaj problem u narednih nekoliko godina.
Kapacitet mađarskog niskobudžetnog avio-prevoznika se ipak neće povećati u prvom polugodištu i celoj godini, kako je Wizz ranije naveo u izveštaju, jer nastavlja da se suočava sa geopolitičkom nestabilnošću i prizemljenjima letelica. Wizz je istakao da je obezbedio nadoknadu od Pratta, koji proizvodi avionske motore, i da očekuje još "uplata po sličnim uslovima" za poslednji kvartal fiskalne godine, ali i nakon toga.
"Berzanske aktivnosti kompanije su u finansijskoj godini bile ohrabrujuće jer je potražnja za uslugama bila kontinuirana, uz zadovoljavajući broj rezervacija za leto", saopštio je Wizz.
Kompanija predviđa neto prihod za celu godinu od 500 miliona evra (541 milion dolara) do 600 miliona evra, u poređenju sa procenom Bloomberga od 515 miliona evra. Neto prihod koji se može pripisati akcionarima prošle godine iznosio je 376 miliona evra, što je iznad procenjenog iznosa.
Osim problema sa motorima, Wizz se suočavao sa prekidima u kontroli vazdušnog saobraćaja, kao i sa geopolitičkim tenzijama kao što su prekidi u uslugama za Izrael. Kompanija je navela da je zbog konflikta Izraela i Hamasa i problema u širem regionu u poslednjoj fiskalnoj godini prihod smanjen za oko 80 miliona evra.
Wizz je poslednji od velikih niskobudžetnih prevoznika koji objavljuje rezultate ovog kvartala. Ryanair Holdings Plc i EasyJet Plc su izvestili da je potražnja za putovanjima ovog leta ogromna i ukazali na ograničen kapacitet širom Evrope zbog zastoja u lancu snabdevanja avio-prevoznika.