Toshiba Corp. planira da ukine 5.000 radnih mesta, što pogađa otprilike 10 odsto zaposlenih u Japanu, izvestio je Nikkei. Iako se ta zemlja bori sa hroničnim nedostatkom radne snage, činjenica je da bledi stigma u vezi sa davanjem otkaza.
Štaviše, potez Toshibe bi mogao da pokrene jedan od najvećih talasa otpuštanja u Japanu ove godine.
Kompanija sa sedištem u Tokiju smanjuje obim poslova koji nisu najbitniji, a kao rezultat toga zabeležiće jednokratne troškove od oko 100 milijardi japanskih jena (650 miliona dolara).
Opširnije
Tesla otpušta više od 14.000 radnika
Tesla Inc. će smanjiti broj radnika širom sveta za više od 10 odsto, izvestio je Electrek, jer se suočava sa usporavanjem potražnje za električnim vozilima.
15.04.2024
Prinosi na petogodišnje obveznice Japana najviše od 2011.
Investitori veruju da će BOJ podići referentnu kamatnu stopu na 0,3 odsto do kraja godine.
12.04.2024
Berkshire emituje prve obveznice u jenima otkad je BOJ digla stope
Američki konglomerat je ugovorio emisiju benčmark obveznica sa bankama, navodi jedan izvor Bloomberga koji je upoznat sa planovima.
09.04.2024
OpenAI planira širenje na Japan
Izvrišni direktor Sam Altman sastao se sa japanskim premijerom.
10.04.2023
Treba istaći da Japan ima neke od najstrožih zakona o zaštiti radnika na svetu, te su otpuštanja retka. Ali sve veći broj japanskih firmi koje imaju veliku tržišnu kapitalizaciju i dobre finansijske rezultate (engl. blue-chip companies) pribegava davanju otkaza, jer nikad veći nedostatak radne snage tu pojavu čini manje "neprijatnom".
Sindikati su ispregovarali veće plate, mobilnost radnika raste i sve više kompanija zapošljava strane radnike da popuni pozicije u raznim industrijama: od maloprodaje do inženjeringa.
Podsećamo da su se sredinom marta najveće kompanije iz Japana saglasile da povećaju plate za 5,28 odsto u 2024, što je najveće povećanje plata u poslednje 33 godine.
Kompanije kao što su Shiseido Co., Omron Corp. i Konica Minolta Inc., tokom poslednjih meseci su takođe najavile ukidanje radnih mesta.
Toshiba je nekada bila jedan od najvećih poslodavaca u zemlji, ali već neko vreme pokušava da smanji troškove u okviru mnogih sektora gde posluje. Kompanija pokušava da se više osloni na poslovanje u sektoru nekretnina i tehnologije. Pre nego što je napustila berzu u decembru, kompanija je pokušavala da privuče nove ulagače ili proda podružnice.
"Toshiba pravi svoju srednjoročnu strategiju, iako još ništa konkretno nije odlučeno", rekao je predstavnik kompanije u saopštenju poslatom imejlom u sredu.
Iako pionir u dinamičkoj RAM i NAND memoriji, laptopovima i aparatima za kuvanje pirinča, Toshiba se godinama bori sa pogrešnim postupcima u upravljanju i skandalima. Štaviše, platila je najveću ikad izrečenu kaznu u zemlji za falsifikovanje finansijskih izveštaja 2015. godine, a zatim je morala da proda svoj biznis sa memorijskim čipovima - Kioxia Holdings Corp. - kako bi nadomestila gubitke od svog neuspelog širenja u nuklearnom biznisu.
Kompanija trenutno pokušava da zatvori problematično poglavlje u svojoj istoriji dugoj 149 godina, kroz dugoodlaganu ponudu za otkup vrednu 15 milijardi dolara. "Privatizacija bi kompaniji dala šansu da povrati svoje temelje", rekli su rukovodioci. Toshiba, koja gradi nuklearne turbine, kao i baterije i kvantnu računarsku tehnologiju, tražiće kandidate za otpremnine, prenosi Nikkei.