Slovenački investitor najavio je danas da će u Srpsku fabriku stakla (SFS) u Paraćinu investirati oko 100 miliona evra u proizvodnu peć i izgradnju grinfild fabrike sa četiri proizvodne linije, što će dovesti do otvaranja novih radnih mesta.
"U prvoj fazi je reč o 50 miliona evra vrednoj investiciji u novu proizvodnu peć kapaciteta 270 tona dnevno, koja će početi da radi na proleće sledeće godine", kazao je na konferenciji za novinare u Paraćinu generalni direktor SFS Paraćin i Vaider Grupe Peter Čas.
Podsetimo, slovenačka kompanija za razvoj i proizvodnju vrhunske staklene ambalaže Steklarna Hrastnik je preko svog vlasnika GlobalGlass iz Švajcarske preuzela staklaru SFS Paraćin u Srbiji u oktobru prošle godine.
Opširnije
SFS Paraćin ostaje bez 170 radnika dok se čeka na novu peć
Srpska fabrika stakla (SFS) u Paraćinu zasad planira da zadrži oko 380 radnih mesta, saopšteno je u utorak.
06.06.2023
Novi vlasnik smanjuje broj zaposlenih u fabrici stakla u Paraćinu
Staklara SFS Paraćin saopštila je da se u nedelju delimično srušio unutrašnji zid u staklarskoj peći.
28.03.2023
Steklarna Hrastnik preuzela SFS, ne sele proizvodnju u Srbiju
Nakon što je Steklarna Hrastnik preuzela SFS Paraćin, počele su da se šire glasine o prebacivanju cele proizvodnje u Srbiju, što bi značilo da će se hrastnička fabrika stakla zatvoriti.
22.12.2022
Čas je naveo i da nesmetano teku i pripreme za sledeću fazu – izgradnju sasvim nove grinfild fabrike sa četiri proizvodne linije, kojom će se u toku 2026. godine povećati proizvodni kapaciteti na okvirno 500 tona visokokvalitetnog ambalažnog stakla dnevno.
Generalni direktor SFS Paraćin i Vaider Grupe je istakao da će "puštanjem nove peći u rad doći do povećanja broja radnih mesta i prelaska SFS u proizvođače savremenih staklenih ambalaža, gde su se potrebe kupaca i dodatna vrednost u poslednjoj deceniji suštinski promenile. "Sličan put smo u poslednjoj deceniji uspešno prešli i na proizvodnoj lokaciji u Sloveniji, u Steklarni Hrastnik."
Prilikom preuzimanja SFS prošle godine, Čas je rekao da je kupoprodajna cena poslovna tajna, ali je potvrdio da je niža od polovine procenjene vrednosti. Kazao je da je nekoliko razloga uticalo na odluku da se uđe u proces akvizicije, jedan od najvažnijih je to što se već dve godine suočavaju sa ekstremnim nedostatkom kapaciteta.
"Kratkoročno ne možemo da nadoknadimo manjak u Sloveniji, jer izgradnja nove peći i nove fabrike sa svim građevinskim dozvolama traje između tri i četiri godine. Preuzimanjem postojeće fabrike stakla odmah dobijamo dodatne kapacitete, koji su nam hitno potrebni i koje naši kupci očekuju za razvoj novih projekata", kazao je tada Čas. Drugi veoma važan razlog je bila situacija na tržištu ljudskih resursa u Sloveniji.
U martu ove godine, novi vlasnici su najavili da će biti ukinuto otprilike 170 pozicija do puštanja u rad nove peći. Oni su tada saopštili da se delimično srušio unutrašnji zid u staklarskoj peći, zbog čega је peć u kontrolisanom postupku pražnjenja, ali se sada, uz novu investiciju, očekuje i povećanje broja radnih mesta.
Kako su naveli, u ovom trenutku je Srbija skoro potpuno uvozno zavisna od uvezenog ambalažnog stakla, što će početi postepeno da se menja puštanjem nove peći u rad i izgradnjom nove grinfild fabrike krajem 2025. godine.
Slovenačka Steklarna Hrastnik godinama beleži rast profita i prihoda od prodaje, pokazuju podaci.
Društvo je istovremeno najavilo projekte saradnje sa lokalnom zajednicom u Paraćinu, koji uključuju donaciju 5.000 flaša za vodu svim učenicima osnovnih i srednjih škola u Paraćinu, konkurs za 20 stipendija za zanimanja budućnosti i donaciju 21 računara učenicima lokalnih škola.