Uprkos viševekovnoj tradiciji poslovanja koju su preci osnivača kompanije C&A započeli još 1671. godine, istorija postojanja modnog brenda u Srbiji neće biti ni blizu tako dugog trajanja.
Kompanija je ove nedelje saopštila da nema drugog izlaza nego da ogranak u našoj zemlji gurne u stečaj. To će biti finale već prilično klackavog poslovanja srpske podružnice. Naime, dokumentacija firme pokazuje da ona već godinama skače iz dobitka u gubitak i obratno.
Prema redovnim godišnjim finansijskim izveštajima objavljenim na sajtu Agencije za privredne registre (APR), C&A MODA RS, što je zvanično ime kompanije, prošlu godinu završila je neto dobitkom koji premašuje 38,6 miliona dinara. Prethodna, 2020. godina donela im je gubitak od skoro 227,8 miliona dinara, a 2019. su zaključili još jednim dobitkom, i to većim od 105,2 miliona. Godinu pre toga imali su ponovo milionski gubitak, još jednu godinu pre toga dobitak...
Firma je prošle godine imala više od tri milijarde dinara poslovnih prihoda, dominantno obezbeđenih prodajom robe na domaćem tržištu. Ukupna aktiva (poslovna imovina) vredela je 923.810.000 dinara.
Šta je tačno dovelo do poteza da se posle niza turbulencija baš sada stavi katanac na firmu, još nije sasvim jasno. Kompanija se drži jednog stava, Uprava carina Srbije drugog.
C&A: Meta smo prevare
"Nakon toga što je postala meta organizovane carinske prevare nepoznatih počinilaca, kompanija C&A Serbia nije imala drugi izbor nego da proglasi insolventnost", danas su u odgovoru za Bloomberg Adriju poručili predstavnici C&A Serbia, praktično samo ponavljajući ono što je već rečeno u saopštenju na engleskom jeziku, objavljenom na matičnom sajtu kompanije. Time su brojna pitanja o detaljima ovog slučaja koja smo im postavili - ponovo ostala bez odgovora.
Ova odluka, podsetili su, utiče na 14 prodavnica i oko 135 zaposlenih u Srbiji.
Modni brend i dalje tvrdi da su jedan od njegovih poslovnih partnera i pomenuti počinioci sistematično izvršili više od čak 300 prevarnih radnji od 2014. do 2021. kojima se krše carinski propisi Republike Srbije.
Sve počelo u 17. veku
"Iz malog nemačkog grada Metingena u blizini granice sa Holandijom, preci Klemesa i Augusta, odavno uspešni trgovci u severnoj Holandiji, napustili su porodičnu farmu 1671. i počeli prodaju svojih proizvoda kao putujući trgovci tekstilom", početak je priče o istoriji kompanije objavljene na sajtu C&A na srpskom jeziku.
"Krivično delo je otkriveno u oktobru 2021. kada je kompanija C&A prvi put obaveštena o tom prevarnom uvozu od strane carinskih organa Republike Srbije", dodaje se u kompanijskom saopštenju na srpskom jeziku.
Nakon nekoliko meseci istrage, navode oni, carinski organi zauzeli su stav da je kompanija odgovorna za plaćanje carinskih dažbina za robu koja je deklarisana u okviru prevarnog uvoza. Međutim, imajući u vidu finansijski opseg zahteva usmerenih protiv kompanije C&A Serbia, upravljački tim je bio primoran da proglasi insolventnost.
Uprava carina: "…službenici jedne inostrane modne kompanije zajedno sa službenicima jedne špediterske firme…"
Ništa jasnija situacija ne postaje ni iščitavanjem saopštenja Uprave carina, o kojem je Bloomberg Adria već izvestila, u kojem piše da su prošle godine otkrili "zloupotrebe koje su godinama unazad vršene tako što su službenici jedne inostrane modne kompanije zajedno sa službenicima jedne špediterske firme zloupotrebljavali pečate i memorandume ove dve kompanije".
Ne potvrđujući da je reč o kompaniji C&A Serbia, naveli su da su time što su uvozili drugu tekstilnu robu napravili štetu za državni budžet samo na osnovu neplaćenih uvoznih dažbina od najmanje šest miliona evra.
Ministarstvo finansija, kojem smo se takođe obratili, nije nam dalo više informacije o ovim dešavanjima, već su nas samo uputili na pomenutu Upravu carina.
Pokrenut prethodni stečajni postupak
Podsetimo, C&A je poručio da će dalje postupke obrađivati imenovani stečajni upravnik. Iz Privrednog suda u Beogradu za naš portal su potvrdili da je pokrenut prethodni stečajni postupak radi utvrđivanja razloga za pokretanje stečajnog postupka nad dužnikom, rešenjem tog suda od 7. jula ove godine.