Srpska policija uhapsila je carinskog agenta kompanije PD "C&A Moda RS", zbog sumnje da je zloupotrebio svoj položaj i oštetio budžet Srbije za 750 miliona dinara.
Kako je objašnjeno u saopštenju Ministarstva unutrašnjih poslova, osumnjičeni je, radeći u Privrednom društvu "Quehenberger Logisticc SRB" doo Šimanovci, od januara 2019. do septembra 2021. godine zloupotrebom položaja odgovornog lica za odobrenja C&A overio carinsko-finansijsku dokumentaciju sa neistinitom sadržinom za robu koja je iz Kine dopremana kontejnerski brodom u Luku Rijeka, odakle je transportovana u Srbiju.
Sumnja se da je on na graničnim prelazima Batrovci i Šid angažovao špeditere koji su po njegovom nalogu sačinjavali tranzitne deklaracije u kojima je navedeno da je roba vlasništvo C&A i korišćenjem statusa tzv. kućnog carinjenja, roba dalje transportovana u Srbiju i isporučena nepoznatim kupcima.
Opširnije
C&A objavio da napušta Srbiju
Kompanija tvrdi da je bila žrtva organizovane grupe koja je u 300 navrata prekršila carinski zakon Srbije.
06.07.2022
Slučaj C&A u Srbiji: Klackavo poslovanje i na kraju - stečaj
Posle niza turbulencija, kompanija se sada sprema da stavi katanac na vrata.
08.07.2022
C&A Serbia otišla u stečaj, očekuje se da će dug narasti
Kompanija C&A Serbia zvanično odlazi u stečaj zbog prezaduženosti.
15.07.2022
Osumnjičeni je, iskoristivši logo C&A, sastavio 65 lažnih carinskih deklaracija u kojima je unosio vrednost robe u višestruko nižim iznosima od stvarne vrednosti, koje je korišćenjem kvalifikovanog elektronskog sertifikata prosledio u informacioni sistem Uprave carina i tako bez kontrole okončao carinski postupak.
Na taj način on je, kako se sumnja, pribavio protivpravnu imovinsku korist i prouzrokovao štetu Srbiji od 750.562.946 dinara.
U saopštenju MUP-a navedeno je da je osumnjičeni u nameri da prikrije nezakonito poreklo imovine, deo novca uložio u kupovinu nepokretnosti i to nekoliko stanova i garažnih mesta na teritoriji Beograda.
Kako je sve počelo?
Početkom jula kompanija C&A saopštila je da napušta Srbiju, jer je, kako je navela u saopštenju, bila žrtva prevare koju su sproveli nepoznati počinioci, jer su prekršili carinske propise Srbije i to više stotina puta.
Povodom ovog slučaja, Uprava carine Srbije izdala je saopštenje u kom je navela da su prošle godine otkrili "zloupotrebe koje su se godinama unazad vršile tako što su službenici jedne inostrane modne kompanije zajedno sa službenicima jedne špediterske firme zloupotrebljavali pečate i memorandume ove dve kompanije", ne potvrđujući da je reč o kompaniji C&A.
C&A je u saopštenju poručio da je državna uprava donela stav da je C&A dužna da plati carinu za robu deklarisanu u okviru prevarnog uvoza, "uprkos dokazima koji potkrepljuju stav da C&A ne treba da snosi posledice tih nelegalnih radnji". Zbog velikog obima potraživanja, kompanija je objavila da je prinuđena da ode u stečaj.
Prema redovnim godišnjim finansijskim izveštajima objavljenim na sajtu Agencije za privredne registre (APR), prošlu godinu završila je neto dobitkom koji premašuje 38,6 miliona dinara. Prethodna, 2020. godina donela im je gubitak od skoro 227,8 miliona dinara, a 2019. su zaključili još jednim dobitkom, i to većim od 105,2 miliona. Godinu pre toga imali su ponovo milionski gubitak, još jednu godinu pre toga dobitak.
Epilog priče je da je na kompaniji da isplati 721.939.964,22 dinara, to jest više od šest miliona evra, za koliko je država procenila da je oštećen republički budžet. Od toga, približno 327,6 miliona dinara treba da se isplati na ime carina, a skoro 394,4 miliona na ime poreza na dodatu vrednost.
Prema do sada dostupnim informacijama, firma je već platila 126,2 miliona dinara, pa je neplaćenih obaveza ostalo još skoro 596,8 miliona.